Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wielka koalicja w powiecie

 
Elbląg, Wielka koalicja w powiecie
Radni powiatu elbląskiego rozpoczęli pracę (foto Michał Skroboszewski)
Rek

Maciej Romanowski został ponownie starostą powiatu elbląskiego. Na przewodniczącą Rady Powiatu radni wybrali byłą wójt gminy Elbląg Genowefę Kwoczek. W powiecie elbląskim opozycji nie będzie - udało się zbudować koalicję, która obejmie wszystkich radnych. Zobacz zdjęcia z pierwszej sesji.

- Próbowaliśmy stworzyć szeroką koalicję, chcieliśmy wszystkich radnych dowartościować i zapytać, czy chcą współpracować. Przed pierwszą sesją nowej Rady Powiatu odbyły się trzy spotkania, w trakcie których podpisano listy intencyjne - zdradził Maciej Romanowski, wówczas kandydat na starostę elbląskiego, przed pierwszą sesją Rady Powiatu szóstej kadencji.
     I jak się okazało – w powiecie nie będzie opozycji, w koalicji rządzącej znaleźli się wszyscy radni bez względu na barwy partyjne, z których startowali do Rady Powiatu.
     Jedność pokazały głosowania nad obsadzeniem najważniejszych stanowisk w Zarządzie i Radzie Powiatu. Zarówno przewodnicząca rady (będzie ją Genowefa Kwoczek, była wójt gminy Elbląg), jak i starosta (ponownie Maciej Romanowski) zostali wybrani jednogłośnie i nie mieli kontrkandydatów.
     - Państwa poparcie jest dla mnie ważne. Moja praca na rzecz powiatu dopiero się zaczyna. Jeżeli zaczynam ją od pracy na stanowisku przewodniczącej rady, to tym bardziej jestem zaszczycona – mówiła Genowefa Kwoczek, po wyborze na przewodniczącą rady.
     Podobnie wyglądało głosowanie nad wiceprzewodniczącymi rady, wicestarostą i członkami Zarządu Powiatu. Jeden kandydat na jedno stanowisko, który uzyskiwał poparcie całej rady lub 16 radnych i jeden głos wstrzymujący się. Wiceprzewodniczącymi rady: zostali Marek Zamojcin (PSL) i Krzysztof Gago (PiS). Wicestarostą został Ryszard Zając (Dobry Samorząd), były dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. W związku z objęciem mandatu radnego zrezygnował on z pracy z Zarządzie Dróg Powiatowych. W Zarządzie Powiatu znaleźli się także Zbigniew Rutkowski (Dobry Samorząd), Ryszard Wroński (PSL) i Jacek Matukiewicz (PiS).
     - Zrobię wszystko, żeby rozwiązywać wasze problemy, które od dziś są też moimi problemami. Obiecuję, że nie zawiodę – powiedział Maciej Romanowski po wyborze na starostę powiatu elbląskiego.
     Maciej Romanowski był już starostą elbląskim w poprzedniej kadencji. Jest doświadczonym samorządowcem: w trzech kadencjach był wicestarostą elbląskim, wcześniej pełnił funkcję burmistrza Pasłęka.
     Genowefa Kwoczek była wójtem gminy Elbląg (w latach 2008 – 2018). Wcześniej pełniła funkcję sekretarza w tej gminie.
     - W 2019 r. będą realizowane plany, które uchwaliła rada minionej kadencji. Kosmetyczne poprawki są możliwe, budżet jest ciałem żywym. Realizujemy rozbudowę Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz drogi w Markusach i Milejewie. W 2019 r. mamy zaplanowaną modernizację drogi Elbląg – Raczki. Rozpoczniemy też dyskusję nad budżetami na lata następne: mamy gotowych 12 dokumentacji na inwestycje drogowe i dyskusja będzie się toczyła wokół dróg – mówił Maciej Romanowski.
     - Chcemy współpracować. Zawiązała się taka koalicja, która będzie działać dla dobra powiatu. Konkrety? W Pasłęku jest wiele hektarów ziemi, które należą do starostwa. Mam zapewnienie, że gdy powstanie przekop przez Mierzeję Wiślaną, jedna z firm ulokuje tam swoją siedzibę. Chciałbym, żeby powiat uczestniczył w budowie drogi. To są takie sprawy, które polepszają koniunkturę – mówił Jacek Matukiewicz, który radnym powiatu będzie pierwszą kadencję.
     
     Radni powiatu elbląskiego VI kadencji (2018 – 2023)
     
     KWW Dobry Samorząd
     Elżbieta Biczak
     Genowefa Kwoczek – przewodnicząca Rady Powiatu
     Dariusz Ponichtera
     Maciej Romanowski – starosta elbląski
     Tomasz Rozenbajgier
     Zbigniew Rutkowski – nieetatowy członek zarządu
     Andrzej Sidor
     Ryszard Zając – wicestarosta elbląski
     
     KW Prawo i Sprawiedliwość
     Dariusz Barton
     Krystyna Chojnacka - Borosiewicz
     Krzysztof Gago – wiceprzewodniczący Rady Powiatu
     Jacek Matukiewicz – nieetatowy członek zarządu
     
     KW Polskiego Stronnictwa Ludowego
     Roman Kogut
     Lech Popiołek
     Ryszard Wroński – nietatowy członek zarządu
     Marek Zamojcin – wiceprzewodniczący Rady Powiatu
     
     KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

     Robert Bieliński
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • no prosze jak sie ci sami od lat koelsie pieknie dogadali przy podziale koryta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 4
  (2018-11-20)
 • Gratulacje Panie Macieju odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 22
  Rescue(2018-11-20)
 • i to jest dowód na to, że powiaty powinny być zlikwidowane, demokracja tu się nie sprawdziła, powstała sytuacja rodem z PRL, brak opozycji pokazuje, jak strasznemu wynaturzeniu uległa idea demokracji lokalnej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 2
  Badacz demokracji(2018-11-20)
 • kwa kwa i wszystko jasne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  kaczordonad(2018-11-20)
 • Byliście, głosowali się wyborcy to macie co chcieliście. A teraz zamknijcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2018-11-20)
 • człowieka z komuny wyciągnąć można, ale komuny z człowieka już nie, to strasznie smutne, że zniszczono demokrację lokalną i mamy taką Białoruś, niestety lokalnie demokracja to jakaś karykatura żałosna, normalnie demokracja to ciągłe zmiany, nieustanny ruch pomyslow , a tu mamy grupkę starszych ludzi których jedynym pomysłem jest trwanie układu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  Rynek(2018-11-20)
 • demokrację budują ludzie, niszczą ją też ludzie, kto zniszczył demokrację w powiecie? czemu nie ma opozycji choćby szczątkowej ? kto ją zniszczył? po co? czemu służy monolitycznisc polityczna? obywatelom na pewno nie czyli komu? no właśnie, służy tym , którzy teraz rządzą jak im się będzie podobało, bez żadnej kontroli, bez krytyki choćby zrobili najgłupsze rzeczy, demokracja w powiecie została zniszczona, mamy pseudodemokratyczny twór, Pan Romanowski powinien natychmiast podać się dodymisji albo ogłosić cesarzem powiatu, nie ma niczego pomiędzy,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  żenująca sytuacja(2018-11-20)
 • dlaczego Komitet Obrony Demokracji nie pikietuje ? przecież to jest chore co się dzieje? takie monolity polityczne to tylko albo faszyści albo komuniści budowali,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  Rumia(2018-11-20)
 • Można, mozna. Liczy sie powiat a nie partyjne rozgrywki. Tak samo powinno byc w Elblągu. Kasa to jest kasa. Musimy byc silniejsi i bardziej zdeterminowani niż dotychczas. Jeżeli chodzi o Olsztyn i podział kasy. To ze oni sa liczniejsi o te 50 tysięcy ludkow. Nie znaczy ze Elblag ma byc dla nich jak małe miasteczko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 5
  (2018-11-20)
 • @Rescue - Zgadzam się z tą opinią, super samorządowiec
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 5
  (2018-11-20)
 • A droga w Kwietniku? Przecież tam się nie da jechać rowerem. Współczuję mieszkańcom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Jaa123(2018-11-20)
 • Gratuluję porozumienia, życzę sukcesów i satysfakcji wyborcom z dokonania dobrego wyboru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 7
  wyborca 2018(2018-11-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Walentynki
Pieczątki Firmowe
Długopis lub pióro na Walentynki
Kalendarz Książkowy z Grawerem