Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Władza się kłóci, a długi rosną

 
Elbląg, Władza się kłóci, a długi rosną fot. Anna Dembińska
Rek

Radni nie zajęli się dzisiaj sprawą zadłużenia Elbląga. Po długich dyskusjach uzgodnili z prezydentem, że na temat emisji obligacji i restrukturyzacji zadłużenia miasta będą głosować na drugiej części nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się 3 września. Zobacz zdjęcia z obrad.

Na początku sesji radni uczcili minutą ciszy pamięć Gerarda Kwiatkowskiego, zmarłego niedawno założyciela Galerii El, wzięli też udział w uroczystości nadania Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski ks. infułatowi Mieczysławowi Józefczykowi i na tym skończyła się zgoda na sesji. Przez półtorej godziny radni nie byli w stanie uchwalić programu obrad, bo kością niezgody okazały się projekty uchwał wnoszone przez prezydenta na temat emisji obligacji i spłaty kredytów. Klub Radnych PiS złożył wniosek, by prezydent się z tych uchwał wycofał i przystąpił do przygotowania programu oddłużenia miasta.
     - Oczekujemy od pana najpierw przedstawienia programu racjonalizacji wydatków i spłaty zadłużenia miasta. Jeżeli to będzie gotowe, wtedy możemy głosować na temat obligacji. Już raz się sparzyliśmy, obiecywał pan, że do końca czerwca będzie gotowy program naprawy ulic w Elblągu, a do tej pory nie powstał. Dlatego nie ma z naszej strony zaufania – mówił w imieniu klubu PiS radny Marek Pruszak.
     - Poprosiłem o zwołanie nadzwyczajnej sesji, bo mamy teraz okazję wyemitować obligacje na kwotę 24 miliony złotych, które są zapisane w budżecie miasta na 2015 rok. Jeden z banków zaakceptował plan emisji. Pieniądze są nam potrzebne na zapłatę za kończone inwestycje, głównie na Centrum Rekreacji Wodnej. Dzięki kolejnym uchwałom możemy zmniejszyć wskaźniki zadłużenia, co miastu da możliwość ubiegania się o kolejne fundusze unijne – tłumaczył prezydent Witold Wróblewski.
     Radnych PiS taka argumentacja nie przekonała. Nie wzięli też pod uwagę opinii Rozalii Grynis, zastępcy skarbnika miasta, która tłumaczyła, że Elbląg jest drugim najbardziej zadłużonym miastem na prawach powiatu w Polsce i jeśli decyzje w sprawie restrukturyzacji długu nie zostaną podjęte, miasto będzie miało pieniądze jedynie na pensje dla pracowników samorządowych. Podczas dyskusji nie brakowało ciętych komentarzy, osobistych wycieczek pod adresem niektórych radnych, zarzutów o to, kto i na ile zadłużył wcześniej miasto.
     - Jeśli nie mamy odwagi, by podjąć decyzję w sprawach tych uchwał, to rozwiążmy Radę Miejską i niech rządzi komisarz. On zrobi porządek z finansami miasta – mówił Jerzy Wcisła z PO.
     - Zostaliśmy zaskoczeni tą sesją. Sugeruje się nam, że jak nie podejmiemy tych uchwał, to miasto nie będzie się rozwijać. To nie jest w porządku – mówiła radna Małgorzata Adamowicz z PiS.
     Po półtoragodzinnej dyskusji zwołano Konwent Seniorów, który wypracował kompromisowe rozwiązanie. Głosowanie w sprawie uchwał o obligacjach dzisiaj nie będzie, zostało przełożone na 3 września, kiedy to o godz. 10 odbędzie się druga część nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Do tego czasu prezydent zobowiązał się przygotować plan oszczędności w miejskim budżecie.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • I to ma być sposób na poprawę sytuacji? Przedłużenie spłaty długów -to każdy by wymyślił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  (2015-08-27)
 • Panie Prezydencie co się stało? Plan dla Elbląga Pan przed wyborami napisał, gdzie wyznaczył Pan m. in. "II Kierunek - Stabilny budżet" który będzie realizowany poprzez "wdrożenie Programu Zarządzania Długiem Publicznym" i "wprowadzenie oszczędności we wszystkich obszarach gospodarki miejskiej" Czy któryś z tych postulatów Pan wprowadził? Chyba nie skoro trzeba miasto dalej zadłużań i to ma być remedium na "stabilny budżet" I na koniec taka mała wisienka z Pana Programu wyborczego w odniesieniu do pieniędzy "Gdzie szukać dodatkowych pieniędzy? – takie źródła i możliwości istnieją między innymi ze środków funduszy unijnych" Proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę ale papiery dłużne miasta w formie obligacji to chyba jednak nie to samo co dotacje z UE?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 3
  Urzędas(2015-08-27)
 • Brawo brawo . Drugie miejsce to porażka , walczymy o złoto ! Czy elblągiem rządzą debile czy łapówkarze ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  lokalny patriota(2015-08-27)
 • kogo wy wybieracie lemingi ale niedlugo allah zawiata do was i bedziecie mieli dzihad ktory was wyzwoli od zla tego swiata od upadlej demokracji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  arabika(2015-08-27)
 • Hahaha. ."Mamy TERAZ OKAZJĘ wyemitować oblikacje. .. " hahahaha. .. .a co to? jakaś promocja pokroju Lidla??? hahahaha Super okazja!!!! A jak okazji nie będzie, to popłoch i zamieszanie będzie, bo nie wiadomo co dalej zrobić?. .hahahaha. .. Do szkoły wrócić! Toć to podstawy ekonomii się kłaniają drogi Panie! Dobre sobie. .. "mamy TERAZ OKAZJĘ". .. hehehe to licealiści lepszego języka ekonomicznego używają:))) Az sikać mi się zachciało:)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  hehehaha(2015-08-27)
 • Juź sesja Sejmiku wojewódzkiego pokazała jak trwonicie pieniądze na " ośmiorniczki " w hotelu Elbląg. Jakoś tam wydawanie pieniędzy idzie wam lekko bo to nie za wasze ale dla was. Tak samo dajecie przykład jak moźna bezkarnie łamać przepisy ruchu drogowego na starym mieście. JESTEŚCIE BESZCZELNI I MACIE ELBLĄŹAN W DU ...... .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  piekarczykpan(2015-08-27)
 • Mam nadzieje, że PIS nie pozwoli na samozagładę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2015-08-27)
 • Mam nadzieję, że PiS się nie ugnie. Po co wydawać pieniądze na projekty UE dot. kolejnych remontów infrastruktury miejskiej. Po co wyremontowane drogi i chodniki, kiedy w mieście nie ma perspektyw. Teraz nie ma pieniędzy na spłaty kredytów, a za 5 czy 10 lat będą jak jeszcze bardziej się miasto zadłuży? Pewnie nie będzie, ale za kilka lat to już nie będzie problem obecnie rządzących, więc zadłużmy miasto jeszcze bardziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  lolola(2015-08-27)
 • teraz PO i SLD mówią o byciu ponad podziałami, bo mają mniejszość, a jak PiS było w mniejszości, to nikt się z ich zdaniem nie liczył. Właśnie dlatego miasto jest zadłużone bo odkąd pamiętam rada miejska i prezydent byli z jednej opcji politycznej i sobie przyklaskiwali, ale DOBROBYT NA KREDYT NIE MOŻE TRWAĆ WIECZNIE, co znamy z czasów PRL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  dobrobytnakredyt(2015-08-27)
 • Sprzedać EPEC wtedy znajdą się pieniądze na częściową spłatę długu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2015-08-28)
 • brawo prezydent Wilk, dobrze, że nie pozwalacie dalej zadłużać naszego miasta. cyc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2015-08-28)
 • no, no, ale o czym plotła pani Sałata. Jaki z niej ekonomista. Władza ją komplementuje, bo ona ją popiera. Czy ona jest naprawdę z PiS-u. Zawada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 6
  (2015-08-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy