Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Władzom Elbląga nie przeszkadza apel smoleński

 
Elbląg, Władzom Elbląga nie przeszkadza apel smoleński
Wojsko weźmie udział w obchodach 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszwskiego (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Czy w Elblągu podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie odczytany również apel smoleński pamięci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku? Wiadomo na razie, że w obchodach weźmie udział wojsko, które czeka na wytyczne Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie apelu.

Program elbląskich obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowuje ratusz. Jak co roku będzie im towarzyszyć asysta wojskowa z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zadecydował, że warunkiem obecności wojskowej asysty jest przeczytanie apelu poległych, poświęconego ofiarom katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
     - W każdym apelu pamięci z udziałem wojska znajdzie się teraz przywołanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką, Ryszarda Kaczorowskiego, dowódców sił zbrojnych, duchownych i pozostałych uczestników tragicznie zakończonego lotu – informuje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON.
     Wspomnienie ofiar z 10 kwietnia 2010 r. wzbudza emocje. W ogólnopolskich mediach toczy się dyskusja, czy upamiętnianie ofiar katastrofy przy każdej uroczystości państwowej ma sens. Niektórzy włodarze miast w Polsce nie zgadzają się na apel smoleński, najwięcej emocji ta sprawa budzi w Warszawie tuż przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Na apel smoleński nie zgadzają się uczestnicy powstania. Wolą nawet zrezygnować z wojskowej asysty, by tylko apelu 1 sierpnia nie było.
     - W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie ministra obrony narodowej z przedstawicielami kombatantów i powstańców, na którym zostanie omówiona sprawa apelu poległych w czasie zbliżającej się rocznicy Powstania Warszawskiego – dodaje Bartłomiej Misiewicz.
     Jak będzie w Elblągu? - Decyzję w sprawie apelu poległych otrzymamy z Ministerstwa Obrony Narodowej – informuje por. Paulina Montewka z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
     Wojsko, instytucja hierarchiczna, jaki rozkaz dostanie, taki wykona. Co ciekawe, władze miasta nie będą wnikać w to, czy Apel Smoleński będzie częścią uroczystości czy nie.
     - W uroczystościach przede wszystkim chodzi o godne upamiętnienie warszawskich powstańców – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
     - Powstanie Warszawskie to była duża tragedia. Nie ma porównania do katastrofy smoleńskiej. Ale mi apel smoleński nie będzie przeszkadzał podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania – powiedział nam Jerzy Kwietniewski, elblążanin, który był powstańcem warszawskim i służył w Szarych Szeregach.
     Co sądzicie na ten temat?
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tym władzom nic nie przeszkadza ważne że przelew jest co miesiąc. Wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56 4
  (2016-07-21)
 • Ale w jakim celu ma być on właściwie odczytywany? "Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zadecydował, że warunkiem obecności wojskowej asysty jest przeczytanie apelu poległych, poświęconego ofiarom katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. " Zatem trzeba zrezygnować z asysty wojskowej. To zaszczyt dla tych żołnierzy, że mogą stać obok Powstańców - nie odwrotnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  58 4
  żałosne(2016-07-21)
 • a czemu na obchodach rocznicy ofiar sprawy elbląskiej nie było apelu smoleńskiego??!! a wojsko było
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  (2016-07-21)
 • Dokładnie nie zapraszać wojska i po sprawie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 3
  (2016-07-21)
 • W Elblagu to akurat miejsce po dawnej łażni miejskiej. Nie ma nic wspólnego ani z jednym ani drugim !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  abco(2016-07-21)
 • A po co się władze miasta mają kopać z koniem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 8
  apel(2016-07-21)
 • wodzu prowadź. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  AMalejużniekoniecznie(2016-07-21)
 • Po to apel smoleński jest potrzebny, żeby w końcu polskie społeczeństwo zrozumiało, że w katastrofie tupolewa zginęli polscy obywatele, w tym głowa państwa i generałowie, a 50% Polaków ma w głębokim poważaniu fakt, iż przyczyny i okoliczności tej tragedii nie zostały dotychczas wyjaśnione a Rosja robi sobie w tej sprawie co chce! A dla tych 50% Polaków patriotyzm to już tylko pojęcie w słowniku. I choć osobiście uważam, że ta tragedia nie ma związku ze świętami narodowymi, to niestety z uwagi na postawę Polaków wobec tragedii w Smoleńsku (wręcz wyśmiewanie się) trzeba o tym przypominać przy każdej okazji, aż wrak samolotu wróci do Polski. Niby wszystko było wyjaśnione tuż po tragedii, a jeszcze w 2015 r. były robione dochówki osób, które zginęły w Smoleńsku w 2010 r. A przecież pani premier PO mówiła, że każdy centymetr ziemi został przekopany na miejscu katastrofy. To skąd fragmenty ciał grzebane jeszcze w 2015 r. Ale tego w TVN nie powiedzieli, więc 50% obywateli nie wie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 75
  żałosnyTOjestBRAKwiedzy(2016-07-21)
 • Moim zdaniem apel smoleński powinien być odczytany tylko i wyłącznie 10 kwietnia, a nie przy każdej uroczystości państwowej !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66 5
  antykacap(2016-07-21)
 • Ja odczytuje apel smolenski przed kazdym obiadem, wspominajac przy tym obiadek Antoniego kiedy ofiary katastrofy leżały w błocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 4
  (2016-07-21)
 • Mi też nie. Jeszcze za gen Sikorskiego pod Gibraltarem też trzeba by sie pomodlić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 2
  (2016-07-21)
 • Wróbel ma cykora. .. .teraz to nawet zacznie słuchać RM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  (2016-07-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Stronger
Clinex M9 Strong
Clinex Dispersion Soft
Żarówki LED