Czwartek 23-05-2019, imieniny Iwony, Dezyderiusza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wojsko inwestuje miliony w Elbląg

 
Elbląg, Wojsko inwestuje miliony w Elbląg
Na placu przy sztabie stoją już wieże, na których zostaną zamontowane urządzenia do łączności NATO (fot.

Około 100 milionów złotych zostanie zainwestowanych w Elblągu do 2018 roku w związku z lokalizacją dowództwa Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód. Przy okazji pojawia się inny problem: jaka przyszłość czeka dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Czy opuści Elbląg czy tylko przeprowadzi się do innych koszar w mieście?

Przypomnijmy, że dowódcą Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód został gen. bryg. Krzysztof Motacki. Razem z nim w Elblągu służyć będzie 280 oficerów, z których 75 ma być spoza Polski, m.in. z USA i Czech. Będą dowodzić czterema batalionami dywizji rozlokowanymi w różnych częściach kraju, m.in. w Orzyszu w naszym województwie. Nie wiadomo jednak, kiedy cała kadra dowódcza przyjedzie do Elbląga. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało nas, że trwają ustalenia w tej sprawie, wiele szczegółów jest objętych tajemnicą wojskową.
     Sztab Wielonarodowej Dywizji będzie się mieścił przy ul. Podchorążych, gdzie dotychczas stacjonuje dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dwa dowództwa w jednym miejscu nie mogą funkcjonować, dlatego pojawiły się pogłoski o wyprowadzeniu sztabu 16 PDZ poza Elbląg.
     - Jest takie zagrożenie, dlatego zwracam się do pana posła o pomoc w tej sprawie – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej do posła PiS Jerzego Wilka Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
     - Z moich informacji wynika, że dowództwo 16 PDZ nie opuści Elbląga, zostanie jedynie przeniesione do koszar przy ul. Łęczyckiej – odpowiedział poseł Jerzy Wilk.
     Ministerstwo Obrony Narodowej nie komentuje tych informacji. - Zarówno przeniesienie sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej jak i przybycie dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód są na etapie ustaleń, dlatego nie jest możliwe przekazanie szczegółów przywołanych spraw – poinformowała nas mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.
     Decyzja o lokalizacji w Elblągu dowództwa dywizji NATO spowodowała, że w koszarach przy ul. Podchorążych zostanie do 2018 roku zainwestowanych około 100 milionów złotych. 45 milionów będzie kosztować trwająca właśnie budowa budynku biurowo-sztabowego z salą wykładową, salami odpraw, lokalnym centrum nadzoru, biurem przepustek i systemem kontroli dostępu.

  Rządowe śmigłowce często lądują na elbląskim lotnisku (fot. Michał Skroboszewski)
Rządowe śmigłowce często lądują na elbląskim lotnisku (fot. Michał Skroboszewski)


     - Drugą inwestycją, prowadzoną w tej lokalizacji, jest przygotowanie systemów łączności i informatyki na potrzeby dowództwa. Planowane jest powierzenie wykonania tej inwestycji Agencji Łączności i Informatyki NATO (NCIA). Wartość zadania szacowana jest na kwotę 14 mln euro (ok. 56 mln złotych – red.). Termin realizacji to 2018 rok – dodała mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.
     Na placu przy sztabie zostały już postawione stalowe wieże, na których zostaną zamontowane urządzenia do łączności.
     Do Elbląga cyklicznie przyjeżdżają najważniejsi dowódcy polskiej armii, by rozmawiać na temat postępu prac przygotowujących nasze miasto do przyjęcia dowództwa dywizji. Często korzystają z lotniska Aeroklubu Elbląskiego, na którym lądują rządowe śmigłowce. W tym tygodniu, co uwieczniliśmy na zdjęciu, do Elbląga na robocze spotkanie przyleciał generał dywizji Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Zebra
Fototapety ze sztuką
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki