Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wypadek przy CH Ogrody Wypadek przy CH Ogrody

Wspierają weteranów misji wojskowych

 
Elbląg, Wspierają weteranów misji wojskowych (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Wykład na temat udziału polskich żołnierzy w zagranicznych misjach poprowadził dziś (14 lutego) w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu weteran takich misji. Opowiadał o tym, co nasze wojsko robi w ramach działań pokojowych - od misji na granicy koreańskiej, przez Wzgórza Golan do czasów najnowszych. Zobacz zdjęcia. 

- Uczniów odwiedzili przedstawiciele Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa – Zespół Wsparcia Weteranów, którzy w tym tygodniu odwiedzają praktycznie wszystkie jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – mówi ppłk Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ.
     Po spotkaniu z młodzieżą przedstawiciele Centrum spotykają się z opiekunami indywidualnymi każdego rannego i poszkodowanego w misjach żołnierza, z weteranami i weteranami poszkodowanymi oraz z wdowami po poległych żołnierzach.
     - Weteran poszkodowany, to taki weteran, który miał trochę mniej żołnierskiego szczęścia i podczas misji pokojowej lub stabilizacyjnej poniósł jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu – wyjaśnia ppłk Zbigniew Tuszyński. - To są zarówno poważne rany i urazy, jak i te mniejsze, które doskwierają uczestnikom misji.
     Wizyta przedstawicieli Centrum była też okazją do przedstawienia młodzieży, że żołnierska służba to nie tylko wizyty przed pomnikiem Armii Krajowej oraz codzienne szkolenie w koszarach
     - Celem tych spotkań jest przybliżenie tego, na czym polega taka misja. W drugiej części młodzież dowie się też o tym, jaką opieką otaczani są weterani poszkodowani w misjach – dodaje rzecznik prasowy 16 PDZ.
     Weterani poszkodowani (których „pod opieką” 16 PDZ jest kilkudziesięciu) mogą liczyć na pomoc swoich kolegów w mundurze.
     - Opiekunowie, którymi są żołnierze służby czynnej zapraszają weteranów poszkodowanych na strzelnicę, na szkolenia, do jednostki wojskowej, interesują się warunkami bytowymi, pomagają chociażby w przemieszczaniu się do szpitala, wiele prozaicznych spraw życia codziennego, ale dla naszych weteranów to jest bardzo ważne – mówił ppłk Zbigniew Tuszyński.
     Po południu przedstawiciele Centrum pojechali do garnizonu w Morągu. Jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej będą odwiedzać przez cały tydzień.
     
     Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa – Zespół Wsparcia Weteranów to instytucja woskowa, która została stworzona w celu pomocy wszystkim weteranom i weteranom poszkodowanym w misjach poza granicami kraju i ich rodzinom. Jego zadaniem jest też edukacja społeczeństwa na temat misji zagranicznych Wojska Polskiego
.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szkoda chłopaków. A wystarczyłoby ogłosić jak w Szwecji neutralność i rozbrojenie, zaś wynajmować linie kolejowe, pociągi, szosy obiekty wojskowe tym którzy chcą sobie postrzelać i pozabijać się w ramach polityki polityków-morderców którzy wysyłają żołnierzy na pewną śmierć, albo rany. Bo z wojny się nie wraca, albo rannym Cali są zawsze politycy i rządzący. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2017-02-14)
 • A co nas obchodza historie platnych najemnikow?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 18
  pisdzielec(2017-02-14)
 • szwecja nie ogłosiła rozbrojenia jeżeli chcesz wiedziev i ma jedną z najnowocześniejszych armi w regionie basenu morza bałtyckiego i do tego tworzy własny sprzęt wojskowy np. mysliwce gripen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 1
  on87(2017-02-14)
 • @pisdzielec - To prawda -jesteś pisdzielec!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  kicha(2017-02-14)
 • godzina 5 minut 30 !!!!! nie oraj glow tym mlodym ludziom !!!!! LATO 93!!!! a ty trepie pewnie byles dopiero w planach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2017-02-14)
 • czyżby pis planował kolejne, ,wypawy hardkorowe, ,po których wraca się w drewnianym futerale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  (2017-02-14)
 • Zadaniem żołnierza jest wykonywanie rozkazów. Nasi żołnierze zawsze godnie reprezentowali naszą ojczyznę. Wszystkim tym, którzy ośmielają się o nich źle tu pisać pluję w pysk. Przed każdym noszącym nasze godło ukłon i szacunek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 9
  PiotrM(2017-02-14)
 • a trzymanie parasola nad, ,ministrem, ,misieiczem. .. .chłopie dwojga imin popatrz w lustro i se plujnij. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  (2017-02-14)
 • Świetny temat na Walentynki. Współczesną młodzież też dręczą tematyką wojenną. Obrzydliwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  marBino(2017-02-14)
 • @PiotrMarek - Za to że nie szanujesz zdania innych, walę ci za kołnierz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 4
  (2017-02-14)
 • Negatywny hejt dotyczący POLSKICH ŻOŁNIERZY świadczy tylko o tym jak wielką krzywdę zrobili Polsce POwcy. Brak szacunku dla munduru, tradycji i barw narodowych. Naród który nie zna swojej historii nie jest wart istnienia, ktoś kiedyś powiedział. Chyba, że to szwabskie cycki. Portel też jest niemiecki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  PiotrM(2017-02-14)
 • Każdy Polak myśli o Ojczyżnie i żołnierzach dobrze. Gorzej jak tacy propagandziści typu Piotrek Marek uzasadniają idiotyczne działania rządzących, które narażają POLSKIE WOJSKO na straty i kalectwo. .. .w czasie pokoju. Nowa, ,historia, ,oparta na nienawiści do Rosji i robienie, ,łaski, ,USA podpierana honorem polskich bohaterów nie rokuje niczego dobrego. Czyżby w imię zaprzaństwa decydentów miały ginąć nasze dzieci i wnuki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  klmn(2017-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata