UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspierają weteranów misji wojskowych

 
Elbląg, Wspierają weteranów misji wojskowych
(fot. Michał Skroboszewski)

Wykład na temat udziału polskich żołnierzy w zagranicznych misjach poprowadził dziś (14 lutego) w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu weteran takich misji. Opowiadał o tym, co nasze wojsko robi w ramach działań pokojowych - od misji na granicy koreańskiej, przez Wzgórza Golan do czasów najnowszych. Zobacz zdjęcia. 

- Uczniów odwiedzili przedstawiciele Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa – Zespół Wsparcia Weteranów, którzy w tym tygodniu odwiedzają praktycznie wszystkie jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – mówi ppłk Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ.
     Po spotkaniu z młodzieżą przedstawiciele Centrum spotykają się z opiekunami indywidualnymi każdego rannego i poszkodowanego w misjach żołnierza, z weteranami i weteranami poszkodowanymi oraz z wdowami po poległych żołnierzach.
     - Weteran poszkodowany, to taki weteran, który miał trochę mniej żołnierskiego szczęścia i podczas misji pokojowej lub stabilizacyjnej poniósł jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu – wyjaśnia ppłk Zbigniew Tuszyński. - To są zarówno poważne rany i urazy, jak i te mniejsze, które doskwierają uczestnikom misji.
     Wizyta przedstawicieli Centrum była też okazją do przedstawienia młodzieży, że żołnierska służba to nie tylko wizyty przed pomnikiem Armii Krajowej oraz codzienne szkolenie w koszarach
     - Celem tych spotkań jest przybliżenie tego, na czym polega taka misja. W drugiej części młodzież dowie się też o tym, jaką opieką otaczani są weterani poszkodowani w misjach – dodaje rzecznik prasowy 16 PDZ.
     Weterani poszkodowani (których „pod opieką” 16 PDZ jest kilkudziesięciu) mogą liczyć na pomoc swoich kolegów w mundurze.
     - Opiekunowie, którymi są żołnierze służby czynnej zapraszają weteranów poszkodowanych na strzelnicę, na szkolenia, do jednostki wojskowej, interesują się warunkami bytowymi, pomagają chociażby w przemieszczaniu się do szpitala, wiele prozaicznych spraw życia codziennego, ale dla naszych weteranów to jest bardzo ważne – mówił ppłk Zbigniew Tuszyński.
     Po południu przedstawiciele Centrum pojechali do garnizonu w Morągu. Jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej będą odwiedzać przez cały tydzień.
     
     Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa – Zespół Wsparcia Weteranów to instytucja woskowa, która została stworzona w celu pomocy wszystkim weteranom i weteranom poszkodowanym w misjach poza granicami kraju i ich rodzinom. Jego zadaniem jest też edukacja społeczeństwa na temat misji zagranicznych Wojska Polskiego
.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szkoda chłopaków. A wystarczyłoby ogłosić jak w Szwecji neutralność i rozbrojenie, zaś wynajmować linie kolejowe, pociągi, szosy obiekty wojskowe tym którzy chcą sobie postrzelać i pozabijać się w ramach polityki polityków-morderców którzy wysyłają żołnierzy na pewną śmierć, albo rany. Bo z wojny się nie wraca, albo rannym Cali są zawsze politycy i rządzący. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 13
  (2017-02-14)
 • A co nas obchodza historie platnych najemnikow?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 18
  pisdzielec(2017-02-14)
 • szwecja nie ogłosiła rozbrojenia jeżeli chcesz wiedziev i ma jedną z najnowocześniejszych armi w regionie basenu morza bałtyckiego i do tego tworzy własny sprzęt wojskowy np. mysliwce gripen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 1
  on87(2017-02-14)
 • @pisdzielec - To prawda -jesteś pisdzielec!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  kicha(2017-02-14)
 • godzina 5 minut 30 !!!!! nie oraj glow tym mlodym ludziom !!!!! LATO 93!!!! a ty trepie pewnie byles dopiero w planach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2017-02-14)
 • czyżby pis planował kolejne, ,wypawy hardkorowe, ,po których wraca się w drewnianym futerale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  (2017-02-14)
 • Zadaniem żołnierza jest wykonywanie rozkazów. Nasi żołnierze zawsze godnie reprezentowali naszą ojczyznę. Wszystkim tym, którzy ośmielają się o nich źle tu pisać pluję w pysk. Przed każdym noszącym nasze godło ukłon i szacunek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 9
  PiotrM(2017-02-14)
 • a trzymanie parasola nad, ,ministrem, ,misieiczem. .. .chłopie dwojga imin popatrz w lustro i se plujnij. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  (2017-02-14)
 • Świetny temat na Walentynki. Współczesną młodzież też dręczą tematyką wojenną. Obrzydliwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  marBino(2017-02-14)
 • @PiotrMarek - Za to że nie szanujesz zdania innych, walę ci za kołnierz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 4
  (2017-02-14)
 • Negatywny hejt dotyczący POLSKICH ŻOŁNIERZY świadczy tylko o tym jak wielką krzywdę zrobili Polsce POwcy. Brak szacunku dla munduru, tradycji i barw narodowych. Naród który nie zna swojej historii nie jest wart istnienia, ktoś kiedyś powiedział. Chyba, że to szwabskie cycki. Portel też jest niemiecki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  PiotrM(2017-02-14)
 • Każdy Polak myśli o Ojczyżnie i żołnierzach dobrze. Gorzej jak tacy propagandziści typu Piotrek Marek uzasadniają idiotyczne działania rządzących, które narażają POLSKIE WOJSKO na straty i kalectwo. .. .w czasie pokoju. Nowa, ,historia, ,oparta na nienawiści do Rosji i robienie, ,łaski, ,USA podpierana honorem polskich bohaterów nie rokuje niczego dobrego. Czyżby w imię zaprzaństwa decydentów miały ginąć nasze dzieci i wnuki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  klmn(2017-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne