UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyklęta brygada na dużym ekranie

 
Elbląg, Adam Chomicz i Grzegorz Wołoszczak przed projekcją filmu o Brygadzie Świętokrzyskiej
Adam Chomicz i Grzegorz Wołoszczak przed projekcją filmu o Brygadzie Świętokrzyskiej (fot. MS)

Przez lata wyklinana, określana mianem „bandyckiej” Brygada Świętokrzyska NSZ zainteresowała badaczy oraz rekonstruktorów. Mocny moment jej działalności, czyli Bitwa pod Rząbcem, stał się kanwą fabularyzowanego filmu dokumentalnego, którego elbląska premiera odbyła się wczoraj (16 marca) w kinie Światowid. - Film powstał, by odkłamać historię – mówił Grzegorz Wołoszczak, który na ekranie jest „czarnym charakterem” - kapitanem NKGB Iwanem Karawajewem.

„Bitwa Pod Rząbcem. Historia prawdziwa” to fabularyzowany film dokumentalny o likwidacji w rejonie wsi Rząbiec oddziału AL Tadeusza Grochala ps. „Tadek Biały” oraz grupy sowieckiego wywiadu wojskowego pod dowództwem Iwana Iwanowicza Karawajewa przez Brygadę Świętokrzyską. Do starcia doszło 8 września 1944 r.
       - O Armii Krajowej uczniowie wiedzą, ale o Narodowych Siłach Zbrojnych, które wypowiedziały wojnę dwóm okupantom już nie – mówił przed projekcją Adam Chomicz z gdańskiego IPN, koordynator Przystanku Historia w Elblągu. - NSZ owiane były czarną legendą. Mówiono m.in. że to antysemicka organizacja, a przecież w jej szeregach byli i Żydzi. Nie mówiąc już o akcji wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Czechach, gdzie również wśród więźniów byli Żydzi. Narodowe Siły Zbrojne mówiły również o błędzie Powstania Warszawskiego, że nie było dobrze przygotowane i nie powinno się rozpocząć. Jednak żołnierze tej formacji i do powstania przystąpili. Z kłamstwem historycznym trzeba walczyć – przekonywał Adam Chomicz.
       W filmie, który wyreżyserował Krzysztof Dziewięcki, wypowiadają się historycy, ale i uczestnicy (kapitan Stanisław Turski) oraz świadkowie wydarzeń z 1944 r. W części fabularyzowanej wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz aktorzy Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.
       - Sceny plenerowe kręciliśmy we wrześniu 2016 r. na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, zaś wnętrza w październiku w Nowym Dworze Gdańskim i w Elblągu – mówił Grzegorz Wołoszczak, pasjonat historii z Elbląga, członek Stowarzyszenia Narodowych Sił Zbrojnych. - W produkcję filmu zaangażowanych było ponad 100 osób. Nie braliśmy za to pieniędzy, ba, nawet dokładaliśmy po to, by film powstał. By odkłamał historię Brygady Świętokrzyskiej.

  Elbląg, Wyklęta brygada na dużym ekranie
(fot. MS)


       Grzegorz Wołoszczak, który podczas inscenizacji plenerowych w Elblągu, ale i w innych miastach Polski wcielał się w żołnierzy rożnych frontów, zagrał również w „Bitwie pod Rząbcem”.
       - Zagrałem „czarny charakter” - kapitana Iwana Karawajewa, oficera NKGB - mówił.
       Film zrealizowany został przez Fundację Odzyskajmy Naszą Historię przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W sumie pochłonął 30 tys. zł.
       Działalność fundacji ma charakter wolontariatu, a film jest dostępny za darmo na płytach DVD.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To skąd to DVD dostanę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-03-17)
 • Brygada Świętokrzyska to chyba najcwańsza polska formacja zbrojna w czasie II wojny, mieli kontakty ze szwabami i dzięki temu dostawali uzbrojenie do walki ze ruskimi szpiclami, mogli swobodnie ewakuować się z Polski gdy sowieci zajęli Polskę i na bank rozwaliliby każdego kto by tu został, gdy byli już byli w Czechach zmienili front i zaatakowali szwabów wyzwalając obóz koncentracyjny, uratowlali sporo ludzi, nawiązali kontakt z amerykanami i przeszli na stronę aliantów zachodnich, . .. zasadniczo to mieli jeden interes w wojnie, ściśle polski i tylko on miał znaczenie, byli sprytni jak Włosi, którzy obojetnie jak zaczynają wojnę, zawsze kończą po stronie zwycięzców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 8
  sda(2017-03-17)
 • Brawo Prof. Pawłowicz to polski Trump w spódnicy. 
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2017-03-17)
 • Z mikrofonem to Misiewicz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 2
  przyjacielkubusia(2017-03-17)
 • Ich walka to jak walka Słowian Zachodnich z Niemcami!!! Bronili swoich ziem do ostatniej kropli krwi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 14
  (2017-03-17)
 • @przyjacielkubusia - ale śmieszne. wolę Misiewicza niż Gronkiewiczów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 13
  (2017-03-17)
 • Wydawałoby się, że czasy cenzury na uniwersytetach mamy już za sobą, a jednak. .. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod presją lewicy, w ostatniej chwili odwołały spotkania z amerykańską działaczką pro-life mecenas Rebeccą Kiessling.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 20
  (2017-03-17)
 • Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskich banków - Brawo!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-03-17)
 • Krystaliczna NSZ Świętokrzyska. Coraz lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 2
  Uszko sie odlepilo temu faktu(2017-03-17)
 • Brawo Artur! :) pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  Św.Jerzy(2017-03-17)
 • Duzi chłopcy maja zabawę w wojsko, oby tylko nie zabijali na rozkaz prezia! Bo na to sie zanosi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 3
  (2017-03-17)
 • A tak nawiasem mówiąc to ilu kombatantów II wojny światowej przybyło?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2017-03-17)
Reklama