UWAGA!

Wysoka woda

Woda w rzece Elbląg jest wysoka, ale na razie nie ma niebezpieczeństwa powodzi w mieście - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu. W poniedziałek osiągnęła już 6 metrów, ale w ciągu dnia obniżyła się.

Wpływ na to ma m.in. stan wód Zalewu Wiślanego i Bałtyku oraz zmiana kierunku wiatru na wschodni i południowo-wschodni. Poprawiła się sytuacja w Batorowie przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu.
     Gorzej jest w gminach Elbląg, Markusy i Gronowo Elbląskie. - W punktach pomiaru woda sięga stanów alarmowych lub je przekracza - mówi Stanisław Sołowiej z elbląskiego starostwa. - Wały przeciwpowodziowe są namoknięte, a to grozi ich przerwaniem. Służby przeciwpowodziowe dyżurują przez całą dobę. Prowadzona jest też obserwacja newralgicznych miejsc.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Do znudzenia. Drodzy przeciwnicy przekopu. Jest jeszcze jedna funkcja tej inwestycji, o której zapominacie Tzw. „Kanał ulgi”, który jest w stanie zdjąć przez dobę „tylko” kilkanaście cm lustra wody(są wyliczenia). Niby mało, ale podczas zimowej powodzi może dać czas na URATOWANIE ŻYCIA wielu mieszkańcom terenów depresyjnych. A może to będą cm, które obronią wały przed przelaniem. Może wielka woda nigdy nie przyjdzie. Ale ... da ktoś gwarancje?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ławrynowicz(2007-01-23)
  • Popierajmy ideę przekopu Mierzeji Wislane j!!!
  • Pierwsze, poważne studium i opracowanie naukowe prof. Jednorała dot. przekopu Mierzei powstało już w 1998 r. z inicjatywy ówczesnego wojewody elbląskiego Władysława Mańkuta. Po likwidacji województwa nastapiła cisza w tym temacie. Czas chyba poważnie powrócic do tego tematu, co już się stało. Oby to nie były tylko wyborcze obietnice.
  • Na poparcie powyzszej wypowiedzi chcialabym przypomnieć, że w marcu 2004 r. odbyło się w PWSZ w ramach Forum Przyjaznego Sąsiedztwa spotklanie z ówczesnym senatorem Władysławem Mańkutem. Tematem spotkania była m.inn. sprawa przekopu Mierzei Wiślanej. Oto fragment relacji z tego spotkania jakie ukazało się w PortEl-u: "- Jestem zdecydowanym zwolennikiem przekopania Mierzei Wiślanej i utworzenia kanału, dającego swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk – powiedział senator Władysław Mańkut podczas spotkania w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Senator Władysław Mańkut jest zdania, że należy uczynić wszystko, żeby uaktywnić cały zalew: - Samo przekopanie Mierzei Wiślanej jest w pełni realne. Nie powinno stwarzać większych trudności. Widziałem ten projekt, jest dobrze przygotowany i możliwy do wykonania. Stwarza duże szanse dla rozwoju portu w Elblągu. Dzięki niemu powstaną też nowe miejsca pracy. Trzeba wreszcie specjalistom, którzy przygotowali te propozycje, zawierzyć. Osobną sprawą do uregulowania, jak podkreślił Władysław Mańkut, jest renegocjacja powojennego niekorzystnego dla Polski i Elbląga układu podpisanego jeszcze ze Związkiem Radzieckim, który nie gwarantuje w pełni swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym. Ogranicza też dostęp do polskich portów nadzalewowych jednostkom państw trzecich"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Studentka PWSZ(2007-01-23)
  • Studentko PWSZ. Wygłaszanie takich tez przez senatora na elbląskiej uczelni to pozytywne działanie. Ale to trochę mało jak na senatora ziemi elbląskiej. Tu trzeba ostro działać. Jedynym naszym przedstawicielem w parlamencie, który poważnie się zajął sprawą przekopu była Senator Elżbieta Gelert. I to są fakty. Przekop wymaga ogromnego lobbingu i wsparcia społecznego i rządowego. Jak senator Mańkut pełnił swoja funkcje SLD rządziło Polską, województwem i miastem Elbląg. I nie chodzi tu o metkę partyjną. Kanał Elbląski, przekop mierzei i Truso to wielka szansa regionu. Tu nie powinno być podziału politycznego. Lider grupy promującej przekop Marek Serdyński zawsze zostawał w cieniu by nie kojarzono idei z PO i doskonale współpracował z lewicowym starostą Jezierskim i jego ekipą. Wielkie uznania dla Pani Pańczuk za jaj prace. Nie wiem, kto zostanie senatorem,ale mam nadzieje ze nowy senator będzie wspierał działania na rzecz przekopu i kontynuował działanie senator Gelert. Mam nazwę dla przekopu. Nazwijmy go - o ile powstanie „Przekopem Wyborczym”. SŁUCHAMY DEKLARACJI, ORAZ OBIETNIC I PAMIĘTAMY!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ławrynowicz(2007-01-23)
  • a nie prosciej byloby uciac ten nasz kawalek mierzeji za piaskami ? przeciez tam i tak nic nie ma..
  • Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wislanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Nam nie zagrażają ulewne deszcze, lecz tylko silne wiatry z kierunków północno-wschodnich naganiające wodę z szerszej części Zalewu do węższej u nas, gdzie następuje spiętrzenie i wpychanie do rzeki Elbląg, Nogatu, Szkarpawy i pomniejszych rzeczek. Taki wał przez Zalew 8 km dlugości spowodowalby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chetniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłóż grobli możnaby postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopanie kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław na setki lat i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.Ahoj.
  • Maser , masz racje ja mowilem dawno zeby usypac groble ale na granicy zeby syf do nas nie plynal zrobic sluze na grobli, ale obowiazkowo przekopac mierzeje marerial na groble mozna pozyskac z poglebiania torow wodnych. I moga nas ruskie w d..e pocalowac bez ich lłaski i ciagłych fochów
  • O czym wy mowicie!! Przeciez Ruskie o nas dbaja, bo co za duzo to niez drowo:P
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Stryjek(2007-01-23)
Reklama