UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyspa należy do Wikingów

 
Elbląg, Wikińska flota wpłynęła do Elbląga w południe, rozpoczynając X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso
Wikińska flota wpłynęła do Elbląga w południe, rozpoczynając X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso (fot. Michał Skroboszewski)

Bednarz, kołodziej albo jubiler, którzy uchylają rąbka tajemnicy rzemiosła. Dwie łodzie, a wraz z nimi człowiek, który od 50 lat odtwarza kulturę skandynawskich wojowników. Oprócz tego gry i zabawy historyczne, nauka wiosłowania, konkursy plebejskie, turnieje walk i wiele innych. Elbląską Wyspę Spichrzów opanowali Wikingowie, którzy przybyli tu z różnych zakątków kraju i nie tylko. Zobacz więcej zdjęć.

Tegoroczny, X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso, odbywa się pod hasłem "Powrót floty Jarmeryka".
     - W tym roku obchodzi ona 50-lecie. Tu niedaleko, na jeziorze Narie blisko Morąga, grupa młodych chłopców zaczęli "bawić się" w Wikingów, co przerodziło się w poważne działanie – opowiada Wojciech Ławrynowicz, założyciel Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu”, organizator festiwalu. 
     Jarmeryk, czyli Marek Szabliński, to legenda ruchu Wikingów w Polsce i założyciel floty. Jego przygoda, która z czasem stała się sposobem na życie rozpoczęła się w 1968 r. Studiował wtedy polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, był w grupie tych, którzy wybierali się na demonstrację do Warszawy. W stolicy próbowała go zatrzymać SB, udało mu się jednak uciec. Jedynym wyjściem był przymusowy urlop dziekański oraz powrót w rodzinne strony, w tym czasie zaczęła się jego pasja. Najpierw przerobił łódź rybacką i wystylizował ją na wikińską – pływał nią, wraz z grupą innych zapaleńców, na jeziorze Narie niedaleko Morąga oraz zamieszkał na tamtejszej Wyspie Duchów. Parę lat później zbudował pomniejszoną replikę łodzi z Oseberg.
     - To była pierwsza rekonstrukcja w Polsce, a dziewiąta w czasach nowożytnych – opowiadał Marek Szabliński, podczas pierwszego (7 lipca) dnia Festiwalu Wikingów w Elblągu.
     W trakcie tych kilkudziesięciu lat flota Jarmeryka przepłynęła całą Wisłę kilkukrotnie. Oprócz tego pływała również Bugiem, jest także popularna na Wolinie. We władaniu ma kilka łodzi, które są replikami skandynawskich oryginałów.
     Do Elbląga flota przypłynęła dwiema z nich. "Morąg" to kopia jednej z jednostek znalezionych w pobliżu duńskiego Roskilde.
     - Ma ona 13 ław wioślarskich, może na niej wiosłować 26 osób na raz – opowiadał Jarmeryk.
     Dlaczego taka nazwa?
     - W Morągu wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem i pływałem, najpierw w harcerskich drużynach wodnych, a później samodzielnie – dodał.
     Druga – "Świętosława II" – jest mniejsza i ma osiem wioseł.
     - Została tak nazwa dla uczczenia siostry Bolesława Chrobrego, która była matką i żoną, jako Sygryda, królów skandynawskich – wyjaśnił Marek Szabliński.

  Elbląg, Marek Szabliński - Jarmeryk
Marek Szabliński - Jarmeryk (fot. Michał Skroboszewski)

Wikińskie okręty to nie jedyna atrakcja tegorocznego Festiwalu, który odbywa się na Wyspie Spichrzów, w pobliżu Młodzieżowego Domu Kultury. Można tam również znaleźć sporą grupę ludzi z pasją – odtwórców historycznych m.in. z Torunia, Słupska, Grzybowa czy Kwidzyna, a także z Kaliningradu. Wśród nich jest Zbigniew Kochel z grupy odtwórczej Fladdermus Hird.
     - Przyjechaliśmy z okolic Łodzi, z Pajęczna. Obecnie odtwarzamy stragan jubilera i nożownika z okresu wczesnego średniowiecza, z pokazem wyrobu najprostszej biżuterii. Przedstawiamy również strój rzemieślnika – opowiadał. - Ci, którzy odwiedzą nasz stragan mogą wybić monetę – denar Bolesława Chrobrego z okresu, gdy był on jeszcze księciem. Będzie można również przysiąść i zobaczyć, jak to się robi, bo wbrew pozorom to nie jest tylko takie "przyłożenie i klepnięcie młotkiem". Trzeba wiedzieć, jak to zrobić, z jaką siłą.
     Pierwszy dzień Festiwalu zakończy Bursztynowe Firshow - ogniste wybuchy. Początek o godz. 20. Natomiast w niedzielę (8 lipca) Wikingowie zapraszają od godz. 12. 
     
     Niedziela 8 lipca 
     12:00 - Turniej indywidualny wojowników
     14:00 - Toczenie głazów dla Kormaka
     14:30 - Spacer z przewodnikiem po obozie wikingów
     15:00 - Konkursy plebejskie dla publiczności
     16:00 - Walki wojowników - Kręgi Zdrady i Honoru
     16:30 - Scenka historyczna - potyczka łodzi wikingów
     17:00 - Zakończenie Festiwalu
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym festiwalu
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama