Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z barszczem nie ma żartów

 
Elbląg, Z barszczem nie ma żartów Barszcz Sosnowskiego usuwany jest przy zachowaniu szczególnych środków ochrony osobistej (fot. nadesłana)
Rek

Służby miejskie otrzymują informacje o miejscach, w których zauważono barszcz Sosnowskiego. Roślina została już usunięta m.in. z działek i nieużytków na terenie Elbląga oraz z pobocza drogi prowadzącej na Jelenią Dolinę. Nie były to kilkumetrowe okazy na miarę tych pokazywanych w ogólnopolskich wiadomościach, niemniej jednak wciąż niebezpieczne.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejska w Elblągu od 3 lipca do 23 lipca otrzymało 22 zgłoszenia możliwych lokalizacji występowania barszczu Sosnowskiego na terenie miasta. Wszystkie zgłoszenia zostały sprawdzone przez patrol Straży Miejskiej i kierownika Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego a w przypadku, gdy istniała wątpliwość czy dana roślina jest barszczem Sosnowskiego, podejmowano konsultacje z pracownikiem Referatu Ochrony Środowiska UM.
     - Na terenach miejskich ujawniono 14 sztuk roślin, w sumie w czterech lokalizacjach: droga na Jelenią Dolinę, działka przy Energa-Operator Al. Piłsudskiego, na nieużytkach w rejonie mostu kolejowego/Unii Europejskiej oraz na nieużytkach znajdujących się na działce prywatnej - wylicza Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Jedna roślina, znajdująca się w centrum miasta, została wcześniej dodatkowo oznakowana. Prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej pielęgnacja terenów zielonych miasta nie pozwala na wzrost niechcianej roślinności - zapewnia urzędnik. - Zlokalizowane osobniki barszczu Sosnowskiego nie miały możliwości wzrostu do wielkości znanych z przekazów medialnych. tj. 2-4 metrów.
     Z uwagi na fakt, że sok kaukaskich barszczy zawiera związki uwrażliwiające organizm - głownie skórę ludzi i zwierząt – na działanie promieni słonecznych, stwarzając możliwość wystąpienia poparzeń, a przez to zagrożenia dla zdrowia, Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zlecił doraźne usunięcie roślin. Akcję usuwania roślin zrealizowano zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski, przy zachowaniu szczególnych środków ochrony osobistej.
     Na terenach prywatnych, nieużytkach, zlokalizowano dalsze rośliny. Wystosowano pismo do właściciela terenu z informacją o potwierdzonym fakcie wystąpienia barszczu Sosnowskiego, zagrożeniu jaki stanowią rośliny oraz konieczności usunięcia przy zachowaniu daleko idących środków ochrony osobistej.
oprac. A na podst. inf. UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Seat
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski