Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za zasługi dla Elbląga

 
Elbląg, Za zasługi dla Elbląga
(fot. Anna Dembińska)

Prawie 40 osób odebrało dzisiaj w Bibliotece Elbląskiej wyróżnienia „Za zasługi dla Elbląga”. Wręczono je podczas gali z okazji 25-lecia istnienia samorządu terytorialnego. Zobacz zdjęcia.

W ciągu 25 lat w Elblągu mandat radnego sprawowało 160 osób, niektóre wielokrotnie. Miasto miało kilku prezydentów, których początkowo wybierała Rada Miejska, a od 2002 roku – mieszkańcy. Jak niektórzy z nich oceniają minione ćwierćwiecze?
     - W samorządności podoba mi się wszystko. Wiadomo, że są różne zawirowania, pomysły zależne od tych, którymi zarządzają. Ale mimo wszystko to miasto się zmienia i wygląda zupełnie inaczej, choć może nie do końca tak, jakbym chciał. Miasto jest dynamiczne i dynamiczni są ludzie, którzy nim zarządzają i myślę, że zacznie się powoli rozwijać tak jak powinno – mówi Józef Gburzyński, prezydent Elbląga w latach 1990-94.
     - Najważniejszy w tych 25 latach był początek. To że tak szybko udało się przejąć tereny od wojska przy ul. Saperów i stworzyć tam miasteczko szkolne, to był sukces – wspomina Jerzy Wilk, prezydent Elbląga w latach 2013-2014, jeden z radnych z najdłuższym stażem, obecny przewodniczący Rady Miejskiej. - Nadal mamy dużo do zrobienia, samorządności ciągle musimy się uczyć. I radni, i urzędnicy, i mieszkańcy. Z samorządnością są związane nie tylko prawa, ale i obowiązki i warto o tym pamiętać.
     - Gdyby nie środki z Unii Europejskiej i programy, z których mogliśmy korzystać, to wiele pomysłów nie udałoby się zrealizować. Ale do takich szczególnych sukcesów należy odbudowa starówki, wiele obiektów odzyskało swój blask: Brama Targowa, instytucje kultury, port, mosty zwodzone, węzeł Wschód, trasa Unii Europejskiej. To były wyzwania każdej poszczególnej kadencji realizowane przez Radę Miejską i prezydentów – dodaje obecny prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
     Przez ostatnie 25 lat Elbląg wydał na inwestycje 900 milionów złotych, 550 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Przed miastem kolejne wyzwania, tym bardziej że jest zadłużone na ponad 300 milionów złotych.
     - W tej chwili poprzeczka jest bardzo wysoko, bo pogodzić finanse miasta z potrzebami, których jest coraz więcej, to trudna sprawa – dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Wielu rzeczy bez pieniędzy nie da się zrobić, i to jest największy problem. Staram się pozyskiwać z różnych źródeł dodatkowe środki, żeby do każdego projektu dołożyć fundusze zewnętrzne, żebyśmy tych projektów mogli jak najwięcej zrealizować i to jest największe wyzwanie.
     Osoby, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Elbląga w ostatnich 25 latach, odebrały wyróżnienia z rąk prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej. Na liście nagrodzonych znalazło się prawie 40 osób, wśród nich przedsiębiorcy, dyrektorzy firm i instytucji, byli i obecni radni, długoletni urzędnicy, przedstawiciele nauki, kultury i elbląskich stowarzyszeń.
     
     Wyróżnienia „Za zasługi dla Elbląga otrzymali:
     

     Na wniosek prezydenta Elbląga: Piotr Żuchowski (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Marian Podziewski (wojewoda warmińsko-mazurski), Maciej Bukowski (konsul honorowy Mołdawii), ks. Stanisław Błaszkowski (proboszcz parafii św. Mikołaja), Paweł Olechnowicz (prezes Grupy Lotos), Roman Korzeniowski (dyrektor Browaru w Elblągu), Halina Czarnecka (dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku), Leszek Wójcik (przedsiębiorca), Jerzy Baczyński (redaktor naczelny „Polityki”), Zdzisław Gdaniec (przedsiębiorca), Bogdan Szymanowski (dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu).
     
     Na wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej: Anna Szyszka (była radna i wojewoda warmińsko-mazurski), Halina Sałata (radna kilku kadencji), Bożena Malz (długoletni pracownik samorządowy), Maria Kosecka (radna kilku kadencji), Czesław Dębski (były radny i wieloletni dyrektor browaru), Zdzisław Dubiella (radny i rektor Elbląskiej Uczelni Ekonomiczni-Humanistycznej), Tadeusz Chmielewski (nauczyciel, były wiceprezydent Elbląga), Ryszard Tomczyk (pisarz, krytyk, malarz, honorowy obywatel Elbląga), Karol Nawrocki (IPN w Gdańsku), Ryszard Mytych (przedsiębiorca), Michał Waluk (przedsiębiorca). Pośmiertnie: Dariusz Waldziński (był radny i wiceprezydent Elbląga, pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego).
     
     Na wniosek klubu radnych PO: Elżbieta Gelert (posłanka, wieloletnia radna, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego), Grażyna Kluge (była radna, wicewojewoda warmińsko-mazurski), Jacek Protas (były marszałek, obecnie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Antoni Czyżyk (radny, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid), Jerzy Wcisła (radny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, dyrektor elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego), Wojciech Macijewicz (prezes Klastra Mebel Elbląg), Juliusz Marek (założyciel Telewizji Elbląskiej).
     
     Na wniosek klubu radnych SLD: Leokadia Prokurat (radna w latach 1998-2002, była przewodnicząca elbląskiego oddziału Ligi Kobiet Polskich), Anna Szczepańska (prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód), Henryk Horbaczewski (były radny miejski i wojewódzki, wieloletni dyrektor IV LO), Józef Nowicki (prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu), Bogdan Frieske (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzielnic Próchnik, Krasny Las i Okolic), Aleksander Kozłowicz (prezes zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • no zdecydowana większość tu wymienionych działa na szkodę Elbląga a są tacy co i Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 3
  (2015-06-10)
 • polityczny festiwal, widać po nominacjach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 2
  (2015-06-10)
 • Proszę mi łaskawie wyjaśnić, za co otrzymała takie wyróżnienie np. pani Bożena Malz? Osoba związana z PiS, Wilkiem i jego żoną. Więcej jej zasług nie znam. Większość wyróżnionych to typowo działacze partyjni zasłużenia dla swoich partii. Jedna wielka szopka. Brakuje nazwisk ludzi faktycznie zasłużonych dla tego miasta w okresie ostatnich 25 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  xmen77(2015-06-10)
 • to po prostu jakaś paranoja te odznaczenia, rozumiem jeszcze dla tych osób z poza Elbląga, ale ci miejscowi to raczej nic nigdy dobrego nie zrobili. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2015-06-10)
 • Ten co zrobił coś dla Elbląga musiał odejść na wieczny spoczynek a chołoto za niego zbiera laury. KARYGODNE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  K-KUBA(2015-06-10)
 • żart i to bardzo kiepski Malz? za co? za niszczenie ludzi, za wierne służenie WILKOWI?ta osoba nie powinna w ogóle w urzędzie pracować!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  hiro(2015-06-10)
 • Jak dla mnie to kompromitacja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  c.ieciorka(2015-06-10)
 • Brawo Bogdan :) Gratulacje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2015-06-10)
 • Gorzej niż za komuny, gorzej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  farsa(2015-06-10)
 • Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski - to jakiś żart? Czym on się zasłużył? Likwidacją dyspozytorni czy próbą blokowania rozbudowy CH Ogrody. Wielki MINUS dla prezydenta za taką namoinację. Jak można nominować kogoś kto od początku działa na szkodę i przeciw miastu Elbląg, a więc i jego mieszkańcom! To może jeszcze postawmy pomnik Gintowt-Dziewiałtowskiemu, przez którego wylądowaliśmy w województwie szuwaroro-bagiennym? Skandal!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  Dopomorskiego!(2015-06-10)
 • I PiS chce robić zmiany / z takim zamiarem "idą" do wyborów /, tylko że z tymi samymi osobami działającymi od wielu lat jakoś nie jest to przekonywujące.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  klik(2015-06-10)
 • Elbląg a la metamorfoza. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  AMalejużniekoniecznie(2015-06-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini