Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Park Traugutta Park Traugutta

Zabytki pod specjalnym nadzorem - posłuchaj!

Elbląg, Zabytki pod specjalnym nadzorem - posłuchaj!

Zmiany w programie odbudowy Starego Miasta oraz planie jego zagospodarowania, oznakowanie obiektów wpisanych do rejestru zabytków, uporządkowanie sprawy reklam na starówce, lepiej wydawane pieniądze na konserwację i promocja zabytków - z nowym miejskim konserwatorem zabytków Mirosławem Jonakowskim rozmawia Agnieszka Jarzębska.

Mirosław Jonakowski jest archeologiem, przez ostatnie lata kierował elbląską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Był na tym stanowisku następcą prof. Marii Lubockiej-Hoffmann, która jest autorką unikatowego w skali kraju programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Fotel miejskiego konserwatora zabytków - nowe stanowisko w ratuszu - objął na początku listopada.
     W radiowej rozmowie z Agnieszką Jarzębską zdradza, że w najbliższym czasie ruszy akcja oznakowania około 130 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Charakterystyczne tabliczki pojawią się na kościołach, kaplicach, budynkach użyteczności publicznej, domach mieszkalnych, rezydencjach i obiektach poprzemysłowych.
     Mirosław Jonakowski zamierza kontynuować prowadzone przez Urząd Ochrony Zabytków działania na rzecz uporządkowania reklam na starówce. Uważa też, że autorski program odbudowy Starego Miasta powinien być kontynuowany, choć niezbędne są korekty, które uwzględnią doświadczenia z ponad 20 lat jego realizacji.
     - Widać np., że obecnie potrzeby mieszkańców są trochę inne. Od lat jest również problem miejsc do parkowania. Tego rodzaju spraw jest sporo i powinny być one w szerszym zakresie przedyskutowane – mówi Jonakowski i dodaje, że w najbliższym czasie miasto musi przygotować gminny program opieki nad zabytkami.
     Dokument, który sporządza się raz na cztery lata, będzie zawierał wskazówki i wytyczne także dla miejskiego konserwatora zabytków.
     Mirosław Jonakowski zamierza również zająć się promocją elbląskich zabytków i mówi, że pieniądze na konserwację w pierwszej kolejności powinny trafić do obiektów w najgorszym stanie. Jednym z priorytetów konserwatora jest gotycka kamienica przy ul. Św. Ducha 13 na starówce:
      kliknij
     
     Cała rozmowa na eswiatowid .

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Władze miasta i Pan Konserwator winny wreszcie jasno i klarownie określić statut urbanistyczny STARÓWKI. Czy jest ona li tylko sypialnią miasta (co według mego mniemania jest piramidalną bzdurą), czy stanowi niewątpliwie jedyne w swoim rodzaju centrum kulturalno rozrywkowe tego miasta. Konsekwencją tej decyzji jest na pewno wiele zachowań inwestycyjnych, wokół tego miejsca i ich ochrona pod względem prawnym. Dotychczasowa działalność w tym względzie i praktyka, bardziej przypomina radosną twórczość naszych władców, nie wspominając już nic o takich decyzjach brzemiennych w skutkach jak ubrukowienie tego miejsca i styropianowo-gazobetonowy sznyt rodem z Mławy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2008-12-30)
 • "Ubrukowienie" mi nie przeszkadza, wolę je od "upolbrukowienia". Natomiast co do "styropianowo-gazobetonowego sznytu rodem z Mławy" to coś jest na rzeczy. Wprawdzie wszysko z czasem tynki kryją, ale jednak. .. cegła to cegła, szczególnie na Starówce. Natomiast sądzę, że tyle lat zapóźnień w ochronie niektórych elbląskich zabytków może być trudne do nadrobienia. Latami ze spokojem patrzono na rozsypujące się, bodaj najstarsze w mieście, ceglane mury wokół kościoła podominikańskiego, czyli Laboratorium Sztuki, a obecnie Centrum Sztuki Galerii EL. Padły bezpowrotnie. A także sama Galeria EL rozpaczliwie woła o pomoc. Od lat wyłączony z użytkowania krużganek w każdej chwili grozi zawaleniem stropu. Dużo pracy przed nowym Panem konserwatorem miejskim. Z zainteresowaniem będę kibicował tym pracom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  paterek(2008-12-30)
 • Nie jestem pewien czy w gestii konserwatora zabytków jest opiniowanie projektów nowobudowanych kamienic ale dobrze by było gdyby ta architektura nawiązywała jednak do zabudowy przedwojennej. Szczególnie boję się o kształt linii kamienic nad sama rzeką, bo albo będzie to najpiękniejszy widok staromiejski w Polsce albo też największy kicz co jest całkiem prawdopodobne! Obawiam się, że obecnie nie ma żadnych konsultacji i na Starówce każdy buduje co chce i jak chce! Uważam, że skoro starówka ma być sercem miasta powinny być konsultacje społeczne na temat projektów jej odbudowy w końcu żyjemy w demokratycznym kraju a władza jest dla ludzi! Żeby nie być gołosłownym, kto wie komu i co buduje Mytych przy ulicy Wigilijnej? Albo kto i co buduje w potwornie ślimaczym tempie na kwartale przy poczcie? Byłbym wdzięczny za informacje jeżeli oczywiście ktokolwiek cos wie na ten temat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dyletant(2008-12-30)
 • W Elblągu nie ma starówki, tylko stare miasto. Starówka różni się tym, że posiada zabytkową zabudowę, ewentualnie odrestaurowaną po wojennych zniszczeniach, zgodnie z pierwowzorem. A elbląskie stare miasto mało przypomina zabudowę sprzed wojny. Urzędników i dziennikarzy zachęcam do fachowej lektury. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Imioł(2008-12-30)
 • Boże Święty!!! Konsultacje społeczne, kraj demokratyczny, władza w ręce ludu!!! Już to słyszałem przez wiele lat. Wystarczy! Nie sugeruję niczym nie skrępowanej dowolności w zabudowie Starówki, ale ta Starówka nigdy nie będzie "zwyczajnie stara". Więc może niech Mytych buduje te trochę landrynkowe kamieniczki. Wolę je niż wiele rozpoczętych, wprost rozbabranych budów np. na rogu Wigilijnej i Starego Rynku, czy na przeciwnym rogu tj. Św. Ducha i bodajże Nad Kumielą. A rację ma Aborygen Miejscowy (nie często sie z nim zgadzam), że należy się określić, co to ma być, to nasze Stare Miasto. A Mytych niech buduje, nawet ze sznytem rodem z Małdyt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  paterek(2008-12-30)
 • Zapraszam Pana Jonakowskiego na ul. Piechoty rog Pulaskiego do obejrzenia rozpadajacego sie zabytkowego Pałacyku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-30)
 • Niestety bezsensowne wstawienie slupkow, oraz wszechobecne zakazy parkowania Starowce spowodowalo oprocz naglego braku kilkuset miejsc parkingowych takze zachamowanie rozwoju sklepow i lokali i zmniejszenie ilosci ich klientow, a przedewszystkim takze utrudnienia dla mieszkancow starowki i To nalezy jeszcze rasz przemysleć, slynne metalowe klomby to blad!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-30)
 • Wowka Popieram Aborygena( z którym trudno się nie zgodzić) i uwazam, że Elblag nie ma starówki ani portu morskiego. Ma natomiast dzielnice nazwaną " Stare Maiasto" oraz spółkę o nazwie "Port Morski". Niby prawie to samo, ale jak to pokazuje reklama prawie robi wielką rożnicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wowka(2008-12-30)
 • Wowka Wielokrotnie prosiłem Konserwato rów Zabytków o pomoc i interwencję w kilku sprawach. Zawsze była błyskawiczna reakcja zakończona konkretnym bardzo pozytywnym efektem. Mam nadzieję, że wiele zmieni na Starym Mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wowka(2008-12-30)
 • Pan M. Jonakowski mówi o rychłym oznaczeniu/opisaniu 130 obiektów zabytkowych w mieście. Tak już dawno zrobiono m. in. m. in. w Morągu, w Kwidzynie, Malborku, Toruniu itd. - W Elblągu przed 4 LATY zrobiono to również - pod przewodnictwem p. Reginy CZYMBOR z Biura Promocji Miasta i z udziałem kilku elbląskich historyków (m. in. panie Marcinkowska i W. Domino, J. Górecki, L. Słodownik, J. Charytoniuk i inni) - przygotowano dokładne opisy tych obiektów - w TRZECH językach, były przygotowane już TRZY wzory takich tablic etc. I co? No i nic! Bowiem okazało się, że p. R. Czymbor jest solą w oku paru osób, więc pozbyto się jej w b. nieleganckim stylu, a projekt poszedł do kosza! A sporo osób wykonało nie zapłaconą do dzisiaj pracę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ochrona zabytków.(2008-12-30)
 • A moze by tak wrócic do pierwotnej koncepcjiTowarzystwa Przyjaciół Ziemi Elbląskiej - Jaszczur. Bo założenia Jaszczura w początkach działalności wyglądały zupełnie inaczej niz te, które preferuje sie obecnie!!!Satrówka nie miała być sypialną dzielnica Elbląga, ale centum życia kulturalnego i gospodarczego miasta. I wszyscy, którzy zainwestowali w odbudowę Starówki liczyli NA DUŻE BIZNESY, a tymczasem zupełnie pod nosem miasto wybudowało pasaż handlowy Hetmańska, zmieniając kompletnie celowość odbudowyStarego Miasta!!!W swojej działalności głównie propagowało ono ideę odbudowy - retrowersji kompletnie zniszczonej w czasie działań wojennych dawnej pięknej elbląskiej starówki, na której terenie po uprzednich gruntownych odkrywkowych badaniach archeologicznych poszczególnych kwartałów starych zasypanych po II wojnie światowej fundamentów domów, przy ścisłej współpracy z elbląską pracownią konserwacji zabytków powstają nowe kamieniczki mieszkalno-użytkowe realizowane głównie przez prywatnych inwestorów, przy finansowym wsparciu elbląskiego samorządu miejskiego, których wspaniałe efekty łącznie z uporządkowaną infrastrukturą drogową oraz kompleksowo odbudowaną i zagospodarowaną Bramą Targową są już dzisiaj widoczne i podziwiane przez elblążan oraz turystów odwiedzających licznie nasze miasto, a docelowo planowane jest odbudowa - odtworzenie łącznie około 450 nowych - dawnych kamieniczek Starego Miasta Elbląga wraz z dawnym ratuszem staromiejskim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  qaza(2009-01-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE