UWAGA!

Zamek Wysoki przyjechał z Niemiec

 Elbląg, Makieta zamku krzyżackiego to prezent od urodzonego w Elblągu Hansa Joachima Pfaua
Makieta zamku krzyżackiego to prezent od urodzonego w Elblągu Hansa Joachima Pfaua (fot. AD)

Muzeum Archeologiczno-Historyczne zgromadziło dziś (9 czerwca) sporą grupę dawnych elblążan, którzy z wielkim sentymentem wspominali dziecięce lata spędzone w przedwojennym Elbingu. Okazją do odwiedzin było uroczyste przekazanie makiety zamku krzyżackiego autorstwa elblążanina, Hansa Joachima Pfaua. Zobacz zdjęcia.

Niemieccy goście czują się w Elblągu niemal jak w domu. Mimo, że spędzili tutaj zaledwie kilka pierwszych lat życia, z wielkim wzruszeniem oglądali stare fotografie ukazujące miejsca ich dawnych zabaw czy muzealne eksponaty, dla nich przedmioty niemal magiczne. – W tym kościele zostałam ochrzczona – mówi pani Helga, wskazując fotografię kościoła Trzech Króli. - Moi dziadkowie mieszkali za rzeką Elbląg, przy ulicy Grubenhagen (dziś ulica Grochowska), a moja mama chrzestna przy Wasserstrasse (ulica Wodna). Z jej domu patrzyliśmy na rzekę Elbląg. To są moje wspomnienia z dzieciństwa – dodała nie mogąc ukryć łez. – A mój dziadek miał statek. I my - moja mama i rodzeństwo - czasami pływaliśmy tym statkiem po kanale.
       Jak wiele rodzin, tak i rodzina pani Helgi była zmuszona do ucieczki z ukochanego Elbląga. Uciekali zimą. Najpierw mama ciągnęła małą Helgę i jej rodzeństwo na saniach aż do Gdańska, skąd wyruszyli statkiem do Niemiec.
      
       Nowy dar dla miasta
       Dzisiejsza wizyta niemieckich gości była wyjątkowa. Stali się oni bowiem świadkami przekazania przez ich współrodaka, również elblążanina, Hansa Joachima Pfaua makiety zamku krzyżackiego. To już drugi taki podarunek dla naszego miasta. Dwa lata temu elblążanin przekazał swojemu dawnemu miastu makietę Placu Słowiańskiego, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i wycieczek szkolnych. - Jestem bardzo szczęśliwy, gdy widzę grupy małych dzieci, które z radością obserwują wykonany przez mnie model – opowiada Hans Joachim Pfau. - Cały mój trud związany nie tylko z tworzeniem budowli, ale także z ich transportem do Elbląga bardzo się opłacił. Cieszę się także bardzo, że widzę tutaj moich rodaków, którzy tak, jak ja pochodzą z Elbląga.
       Pierwszą makietę podarowaną przez Hansa Joachima Pfaua umiejscowioną w Ratuszu Staromiejskim ogląda rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów i uczniów elbląskich szkół. Jest to najlepszy sposób na rozbudzanie zainteresowań młodych ludzi historią dawnego Elbląga. Dziś Hans Joachim Pfau sprezentował Elblągowi kolejną makietę, tym razem model

  Elbląg, Zamek Wysoki przyjechał z Niemiec
(fot. Anna Dembińska)

zamku krzyżackiego. - Nie wiemy dokładnie, jak wyglądał ten zamek i tworząc jego makietę bazowałem na dostępnych szkicach – opowiada elblążanin. - Budowa okolicznych zamków funkcjonowała kiedyś na takiej zasadzie, że jeden zamek powstawał zaraz za drugim, najpierw w jednym, potem w kolejnym mieście i na podstawie tych przypuszczeń i tego, jak to mogło wyglądać stworzyłem ten model. Pozostaje nam mieć nadzieję, że jest zbliżony do tego, jakim był kiedyś w rzeczywistości. Mam nadzieję, że będzie to dobry początek do dalszych badań, dyskusji i analizy, jak ten zamek kiedyś wyglądał.
      

mg

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Ciekawy jestem czy zostaly po zamku fundamenty lub piwnice.
  • Fundamenty zostały, na ich fragmenty natrafiono podczas pobieżnych badań sondażowych w latach 80'. Piwnic już raczej nie ma, gdyż dokładnie 100 lat po rozbiórce zamku (czyli w 1554 r. ) doszło do tzw. "drugiego zburzenia zamku" pod budowę ziemnej fortyfikacji bastionowej, w czym piwnice z pewnością by przeszkadzały a wiadomo z przekazów, że ruinę zamkową rozebrano wówczas "bis zum Grund" (aż do gołej ziemi). Ale czy choć część z nich się zachowała, tego bez szerzej zakrojonych badań nie da się przewidzieć.
  • Dziekuje panie Hansie Joachimie. Makieta Placu Słowianskiego rewelacja, w tygodniu ide obejrzeć Zamek. Polecam elblązanom, którzy jeszcze nie widzieli tych pieknych makiet obejrzeć je.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    1
    wielbicielElbinga(2015-06-09)
  • Podobny do malborskiego.
  • Gdyby w 1410 roku Jagiełło nie odpuścił Krzyzakom i ich zlikwidował to dziś mielibyśmy wszystkie zamki w idealnym stanie i całe Prusy wschodnie
  • Pani Hanna Laska-Kleinschmidt wystąpi - ponieważ ma już dostateczne argumenty - by wreszcie predestynować Pana Hansa Joachima Pfau do zaszczytnego tytułu - Honorowy Obywatel Elbląga ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    KnechcizPodzamcza.(2015-06-09)
  • A żaden inwestor z niemiec niechciałby czegoś takiego wybudować ? xD W końcu turyści mieliby po co tu przyjeżdzać
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    maaaaarzyciel(2015-06-10)
  • zerżnął to z zamku Malborskiego [zamek wysoki] niewiem skąd on wziął ten projekt!!!!!chłop się stara ale niezgodnie z prawdą historyczną i ostatnimi wykopaliskami, pracami archeologicznymi
Reklama