Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie

 
Elbląg, Zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie
Dziś (14 lutego) przed pomnikiem PPP i żołnierzy AK uczczono pamięć bohaterów (fot. WS)

Dziś (14 lutego) obchodzimy 73. rocznicę powstania Armii Krajowej, największej podziemnej armii w okupowanej Polsce, która jednocześnie była ewenementem w Europie. - Jej członkowie hołdowali zasadom wierności i patriotyzmu, ale ważna była też przyjaźń, honor, cierpliwość, odwaga. Dziś często nie pamiętamy o tych wartościach nadrzędnych - mówił podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Dziś (14 lutego) przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej uczczono Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści, kombatanci, a także licznie przybyła młodzież elbląskich szkół oraz mieszkańcy Elbląga.
     - Dla nas, Polaków, II wojna światowa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń, które zmieniło cały naród - mówiła wicewojewoda warmińsko-mazurski Grażyna Kluge. - Żołnierze Armii Krajowej, mimo przeciwności losu, wierzyli, że doczekają Polski wolnej. Dziś - chwała ich pamięci.
     O waleczności, patriotyzmie, honorze Żołnierzy Niezłomnych mówił też prezydent Elbląga Witold Wróblewski: - Ważna dla nich była też przyjaźń oraz cierpliwość i odwaga. Dziś o tych wartościach nadrzędnych często nie pamiętamy.

  Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz AK (fot. WS)
Ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz AK (fot. WS)

Do młodych zwrócił się ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego: - Dziś często w mediach słychać wypowiedzi młodych ludzi "A co mnie tam Polska". Pamiętam rok 1939, gdy nadeszła okupacja niemiecka i radziecka. Jak na Moście Przemyskim w filmie "Katyń" ludzie uciekali, jedni na wschód, inni na zachód. Na własne oczy widziałem polskich oficerów prowadzonych do pociągu, który jechał do Charkowa. To trzeba było przeżyć, by zrozumieć jaka Polska jest. Dziś nikomu nie wolno mówić lekceważąco o Ojczyźnie - podkreślał ksiądz Józefczyk. - Apeluję do młodzieży, wyobraźcie sobie czasem coś najgorszego, że wracacie do domu, a domu już nie ma, bo spłonął; nie ma w nim rodziców, bo zostali rozstrzelani. Po to, by cenić to, co mamy - zakończył żołnierz podziemnej armii.
     Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci, salwą honorową, a przed pomnikiem PPP i żołnierzy AK spoczęły kwiaty, zapłonęły znicze. Pamięci tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dlaczegom maja spalić moj dom ? Do Anglii raczej nie dojdą. Ale jakby co dajcie znać wyśle wam 2 funty na broń czy co tam chcecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 15
  (2015-02-14)
 • Zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie: 1939 - honor i odwaga; 2015 - podwójna gafa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-02-14)
 • Być może, iż wróg nigdy nie zmienił się. Zmienił się za to sposób podboju, z militarnego na czysto ekonomiczny. Nikt nie ginie( chyba, że z głodu), wroga za oknem nie widać, nowe AK nie potrzebne. Za to gnoić obywatela można na każdym kroku! No, ale to, ,swój" swego gnoi w imię prawa, więc wszystko jest, ,ok".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2015-02-14)
 • piękna i potrzebna uroczystość, ale dwa pytania : 1/ kto zadecydował w ostatnich 10 latach o likwidacji większości jednostek wojskowych usytuowanych wzdłuż wschodniej granicy Polski ? 2/ dlaczego obok pomnika brak zatoczki parkingowej i muszę prowadzic 86 letniego dziadka kilkaset metrów od parkingu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2015-02-14)
 • bo w Elblągu osobom niedołężnym, kalekim utrudnia się wszystko jak to tylko możliwe a wmawiają ze sa tacy dobrzy. Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zajmują cwaniacy co sobie załatwili kartę inwalidy, a to są miejsca dla ludzi którzy maja problem z poruszaniem się !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2015-02-14)
 • Elbląskie ćwoki komentują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2015-02-14)
 • / kto zadecydował w ostatnich 10 latach o likwidacji większości jednostek wojskowych ? W razie czego powstanie Armia podziemna jak 73 laata temu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  abco(2015-02-14)
 • Dlaczego z cytatu Księdza wycięty jest fragment o tym kto prowadził polskich oficerów do wspomnianych wagonów? Bo jest nie politycznie w dzisiejszych czasach wspominać, że robiły to odziały pochodzenia żydowskiego i ukraińskiego? Wielki szacunek dla księdza, że jako jeden z nielicznych nie boi się głosić prawdy i nie wybiela tego co było czarne. Chwała takim ludziom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  ChwałaBohaterom(2015-02-15)
 • Uważaj tylko jak w tej Anglii będziesz jechał do pracy ( zmywak w najlepszym wypadku;) ), żeby w autobusie ci się zbyt kolorowo nie zrobiło bo wysadzi Cie nie na przystanku tylko w powietrze :) ale przecież wojna tam nie dotrze :P no chyba ze kalifa :P a te dwa funty to wsadź sobie w dupę :) albo nie bo jeszcze przyjemność ci to sprawi :P. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  doAnglika(2015-02-15)
 • Elbląscy urzednicy i decydenci od dróg myslą, że kazdy elblążanin to mlody wysportowany dres, a przecież przybywa nam osob mających problemy z chodzeniem nie tylko starszych, ale tego nasi "nowoczesni " prezydenci nie widzą, zamiast zatoczek parkingowych wzdłuż ulic jak na Zachodzie, wolą swojskie nikomu niepotrzebne zadeptane trawniczki, po co ludziom ma być wygodnie, niech biegają z siatami kilkaset metrów, a najlepiej tylko pieszo i tramwajem. Słonina uważał, że skoro on chodził do pracy 200 m pieszo, to i inni powinni, choc mieszkają 5 km dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-02-15)
 • Ciekawe iż elbląscy historycy nie dali głosu. .. .. Mamy tyle wspaniałych rocznic, podniosłych uroczystości, niby zwycięstw a żyjemy na progu bankructwa. Było Lenino, już nie ma. Nie było Monte Casino - już jest. .. Był wróg na zachodzie, terz szukamy go na wschodzie. .. Była PZPR teraz mamy POPISY. .. .. Kiedyś przed II wojną światową była walka o miedze, teraz nawet i miedzy nie ma w naszych rekach. I co z tego, że kwiat Polskiej Młodzieży wybito w Powstaniu Warszawskim. .. .i przy okazji ludność cywilną Warszawy. .. .Teraz Irak, Afganistan, i inne, ,konga, ,. .. a było Zaolzie i Czechosłowacja. .. Czy zawsze mamy być, ,mięsem armatnim, ,???Może chwile pomyslunku jak te obecne bezhołowie zlikwidować????? Zawsze brakowało Nam myslącego sprwawami ogółu przywodztwa. Może zamiast sentymentalnych powrótów do, ,rzekomych, ,sukcesów kubeł zimnej wody na łeb społeczeństwu i eliminacja wszlkiej maści pseudouczciwości, pseudoprawa, pseudopatryityzmu, pseudopracowitości i wzajemnych zajadłych sporów, ,przeżuwaczy starych szmat, ,. .. .Mamy tylko chwile na przeżyciw własnego losu na tej ziemi. .. .. I coś mi się widzi iż lepiej było. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-02-15)
 • a co ma AK do parkingów w Elblągu ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-02-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Naszywka GODŁO
Naszywki
Ręcznik z haftem