Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żeglarskie święto na wodach Zalewu

 
Elbląg, Żeglarskie święto na wodach Zalewu W zawodach biorą udział załogi rosyjskie, a także te z Gdańska, Krynicy Morskiej, czy z Elbląga. (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Na Zalewie Wiślanym trwają siódme Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków. Pływają zarówno ci bardziej doświadczeni wodniacy, jak i młodsi stażem. Takie zawody to nie tylko okazja do rywalizacji, ale i integracji środowiska polskich oraz rosyjskich żeglarzy. Istotnym elementem jest także promocja regionu. Zobacz więcej zdjęć.

Wszystkie ręce na pokład!
     W tym roku jachty pływają w okolicach Tolkmicka i Fromborka. W zawodach biorą udział załogi rosyjskie, a także te z Gdańska, Krynicy Morskiej, czy z Elbląga.
     - Dziś mamy zaplanowany jeden wyścig, jutro trzy. Bardzo możliwe, że zrealizujemy tylko dwa, bo płyniemy do Fromborka i tam mają zostać rozegrane kolejne dwa wyścigi. Zapisało się 30 jachtów, i rosyjskich, i polskich. Mimo że nie mamy przekopu przypłynęły również jachty z Trójmiasta. Myślę, że jak on się już pojawi to jachtów będzie więcej – mówił Stanisław Bogdan Justyński, wiceprezes zarządu spółki Pętla Żuławska, jeden z organizatorów zawodów.
     Jak dodał Justyński w zawodach biorą różne jednostki, ale znaczenie ma tu przede wszystkim głębokość zanurzenia.
     - W tej chwili na Zalewie można bezpiecznie żeglować jachtami o 1-5 -metrowym zanurzeniu, można pływać również jednostkami o zanurzeniu do dwóch metrów. Tak ustawiamy trasy regat, żeby te jachty nie miały problemów – tłumaczył tuż po oficjalnym otwarciu zawodów w Tolkmicku.
     W regaty o Puchar Trzech Marszałków wplecione są również zawody dla młodszych żeglarzy, nad którymi czuwa UKS Tolkmicko. Bierze w nich udział ok. 50 dzieci i tak jak w przypadku starszych kolegów, są to załogi polskie i rosyjskie. Młodzi wodniacy ścigają się na łódkach klasy optimist i laser.
     - Ścigamy się na swojej trasie, czyli trójkąt śledź [rodzaj wytyczenia trasy, zawodnicy płyną na wiatr i z wiatrem – red.]. Wyścigi trwają około 40 minut do godziny, liczy się to, kto najszybciej opłynie trasę. Wygrywa ten, kto będzie pierwszy na mecie – tłumaczył Jerzy Sukow, wiceprezes UKS Tolkmicko. - Dla dzieci przygotowano puchary, statuetki, dodatkowo każde dziecko otrzyma pamiątki, które samo wylosuje. Są to pokrowce do żagli, maszty, wimple, wszystko to, co będzie im służyło w dalszej karierze zawodniczej.
     Regaty potrwają do niedzieli.

  Młodzi wodniacy ścigają się na łódkach klasy optimist i laser. (fot. MS) Młodzi wodniacy ścigają się na łódkach klasy optimist i laser. (fot. MS)


     Coraz bliżej wód Zalewu
     Zawody otworzyli reprezentanci dwóch województw, marszałek województwa pomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego, a także przedstawiciel Federacji Rosyjskiej.
     - Oczywiście wspieramy takie inicjatywy, ale również zachęcamy ludzi do tego, by brali udział w takich przedsięwzięciach, żeby jak najwięcej jachtów pływało na tych wodach – mówił Alexander Karachevtsev, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, który na regaty przyjechał z Igorem Kovalevem, wicekonsulem.
     Z tak dużej imprezy cieszy się również Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.
     - To olbrzymia promocja dla miasta, a także przyczynek do tego, żebyśmy mogli pozyskać młodzież, która chciałaby pływać na żaglówkach – mówił samorządowiec. - Nawet i mieszkańcy naszego miasta decydują się na kupno żaglówek i motorówek, staje się to już sposób na spędzanie wolnego czasu. Coraz więcej osób zbliża się do tej wody, do Zalewu.
     Z kolei Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko- mazurskiego, podkreślił znaczenie tych terenów w kontekście województwa.
     - To nasza zaleta, że oprócz jezior i lasów mamy Zalew. Bardzo nam to sprzyja, będziemy z atencją patrzeć na rozwój tych lokalnych samorządów i w miarę możliwości sprzyjać ich koncepcjom. Muszą one mieć jednak charakter długofalowy, przemyślany, sieciowy – zaznaczył Brzezin.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy