Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zielone światło dla strefy

 
Elbląg, Zielone światło dla strefy
Rek

Parlament Europejski w czwartek poparł działania zmierzające ku ułatwieniu mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego przekraczania granicy w Polską i sąsiednimi regionami. 556 glosami za, przy 69 przeciw oraz 12 wstrzymujących się Parlament poparł wniosek Komisji o zmianę przepisów o lokalnym ruchu granicznym oraz uznanie całego obwodu kaliningradzkiego, jak również określonych obszarów przygranicznych po stronie polskiej za jedną strefę graniczną. Umożliwi to mieszkańcom łatwiejsze przekraczanie granic i ułatwi podróżowanie do okręgów sąsiednich, a także pomoże zwiększyć wymianę gospodarczą i kulturalną między regionami.

W 2006 roku lokalne przepisy o ruchu granicznym upoważniły państwa członkowskie do negocjowania dwustronnych umów z krajami sąsiednimi i przyznania specjalnych zezwoleń dla obywateli żyjących w obszarach przygranicznych. Dzięki takim zezwoleniom mieszkańcy mogą wielokrotnie przekraczać granicę a także zostawać po drugiej jej stronie za każdym razem przez kilka godzin lub dni. Unikają również przechodzenia szczegółowej kontroli na przejściach granicznych (bez pieczątek czy konieczności stania w osobnych kolejkach do kontroli, etc). Co więcej takie lokalne zezwolenia na przekraczanie granicy mogą być wydawane bezpłatnie.
     Traktowanie całego Obwodu Kaliningradzkiego, jako jednej strefy granicznej oznacza odstępstwo od rozporządzenia z 2006 roku, które określa obszary przygraniczne, jako rozciągające się nie dalej niż 50 km od linii granicznej; Nie tworzy to jednak precedensu, tylko odpowiada na wyjątkową sytuację enklawy kaliningradzkiej, przekonują parlamentarzyści. I podkreślają, że ten wyjątek nie będzie miał wpływu na ogólne przepisy określone w rozporządzeniu.
     
     Tło
     
     Należący do Federacji Rosyjskiej Obwód Kaliningradzki liczy prawie milion mieszkańców. Jest on jedyną enklawą wewnątrz Unii Europejskiej po jej rozszerzeniu w 2004 roku.
     Dotychczas weszły w życie cztery porozumienia o lokalnym ruchu przygranicznym: między Węgrami a Ukrainą w styczniu 2008 roku, Słowacją a Ukrainą we wrześniu 2008 roku, Polską a Ukrainą w lipcu 2009 roku oraz Ukrainą a Mołdawią w październiku 2010 roku. Pozostałe porozumienia: między Polską a Białorusią, Łotwą i Białorusią, Litwą a Białorusią a także między Rosją a Norwegią, zostały już podpisane i wkrótce zaczną obowiązywać.
     
     Dalsze kroki
     
     Propozycja Komisji powinna zostać zaakceptowana przez Radę. Jeśli uzyska zgodę, wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
     

Za europa.eu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No i po paliwko pół Elbląga będzie śmigało do Obwodu kaliningradzkiego :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sialala(2011-12-01)
 • No to do Rapsodii pojadą sobie jak po sznurku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hd(2011-12-01)
 • Jak zaczna budowac Rapsodie to uwierze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-01)
 • Dziwne że nikt nie myśli o tym że UE zrobiła sobie z nas wycieraczkę Europy. Czy ktoś z tych fachowców interesował się poziomem zachorowań na chociażby Gruźlicę i Aids w obwodzie Kaliningradzkim. Poziom przestępczości najwyższy w tamtej strefie. To wszystko nie ważne bo elbląskie pacany w golfach pojadą po tanie paliwko i fajki. A może sąsiedzi nakręcą nasz rynek-handel i zbyt ? Jasne wystarczy posłuchać gdzie sąsiedzi robią zakupy. Biedronka ( bardzo polski kapitał) Carrefour ITP-żadna złotówka z nie trafia do polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szydlar(2011-12-01)
 • Myślę, że szydlar powinien teraz wyprowadzić się gdzieś w głąb puszczy, schować w norze i uważać, żeby nigdzie nie było żadnego nie daj boże sąsiada - bo moze mieć anginę, albo grypę. .. Czy ktos sie tym zainteresuje???? Czy ktoś otoczy norę porządnym murem????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Olo___(2011-12-01)
 • @Olo-Czy ja mówię o anginie i grypie. Klasyczny tekst- przeinaczająco -prześmiewczy. Nie widzisz problemu, to w porządku i tak nie masz na to wpływu. Już za chwilę pojedziesz po paliwo i cigarety. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szydlar(2011-12-01)
 • jak Elblag zacznie maszowo kupowac beznzyne u ruskich, to ta natychmiast zdrozeje o 20%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-01)
 • Kondominium niemiecko-ruskie staje się faktem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kąserwatysta zakąserwowany(2011-12-01)
 • Elbląski lumpenproletariat chętnie się zbrata w barterowym uścisku z towarzyszami radzieckimi i będzie zacieśniał od wieków zapijaną wódą i zakrapianą machorą knajacka miłość równych żołądków i umysłów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2011-12-01)
 • Do Aborygena. Nie wysilaj się na potęgę ze swoim słownictwem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rodak(2011-12-01)
 • Ludzi robi sie za dużo do koryta, Tusk podpisuje pakt z Merkel, Kaliningrad sie zbroi na podegę. Nadchodzi czas na IV rozbiory i wymordowanie milionów ludzi. Oprawców sie uniewinni albo odeśle do innych krajów. Dla przykładu powiesi sie dwóch - trzech za zabicie kilkunastu tysięcy niewinnych tak jak po II wojnie. Ważne że kolejna dyktatorska władza jest zabezpieczona nie tylko finansowo. Tak widze niedaleką przyszłość. Biada Wam wszystkim !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wizjoner Miguel(2011-12-01)
 • Najlepsze było z tą podęgą-choć czytanie tego było dla mnie mordęgą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hd(2011-12-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku