UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Zmarł Janusz Jędrzejewski

Elbląg, Janusz Jędrzejewski
Janusz Jędrzejewski

W sobotę (4 kwietnia) zmarł Janusz Jędrzejewski, muzyk, pedagog - wykładowca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, bardzo znana postać w kręgach artystycznych, ważna dla kultury miasta. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

Janusz Jędrzejewski studiował kompozycję pod kierunkiem Franciszka Woźniaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom w 1978 r.). Był niezwykle utalentowanym i wszechstronnym muzykiem: instrumentalistą (kontrabasistą, pianistą, gitarzystą, akordeonistą) oraz kompozytorem i aranżerem. Tworzył muzykę klasyczną (instrumentalną, chóralną), poruszał się także w sferze muzyki jazzowej oraz rozrywkowej (piosenki). W Elblągu odbyło się dziewięć jego koncertów kompozytorskich w latach: 1983, 1984, 1992, 1996, 2000, 2001, 2002, 2004 i 2006. Napisał m.in. hymn „Tu es Petrus”, wykonany podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 r., a następnie „Te Deum”, na pamiątkę pierwszej rocznicy pobytu Papieża Polaka w Elblągu.
     Janusz był także autorem cyklicznych felietonów, zamieszczanych w periodyku „Tydzień w Elblągu”, zatytułowanych „....tak sobie myślę.” Warto też wspomnieć o książce Waldemara Górskiego p.t. „Cantata Elbingensis - Twórczość chóralna Janusza Jędrzejewskiego i działalność kulturalna Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Cantata” w Elblągu”.
     W marcu przyjaciele Janusza zorganizowali koncert charytatywny w Światowidzie oraz aukcję, z której dochód miał zostać przeznaczony na jego dalsze leczenie.
     Niestety, wczoraj (4 kwietnia) Janusz Jędrzejewski przegrał walkę z chorobą nowotworową.
     
     Oto fragment radiowej rozmowy nagranej z przyjaciółmi Janusza Jędrzejewskiego - artystami, którzy zorganizowali w Elblągu koncert i aukcję na rzecz swojego kolegi:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Pan Janusz pisał kiedyś, że należy po sobie zostawić w życiu ślad. I On go zostawił. Na zawsze pozostanie w mej pamięci. Po wielu latach udało mi się z Nim porozmawiać. Jestem szczęśliwy, że się dowiedział, jak ciepło zawsze o Nim myślałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uczeń(2009-04-05)
 • WojŁawrynowicz [*] :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WojŁawrynowicz(2009-04-05)
 • Świeć Panie nad jego duszą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ajax(2009-04-05)
 • „ Tak sobie myślę, że każdy powinien po sobie zostawić jakiś ślad na Ziemi. Każdy winien tak żyć, ażeby odprysk jego zachowań pozostał ciepłym wspomnieniem w czyjejś pamięci. ” J. J. Pozostaniesz ciepłym wspomnieniem w mej pamięci, Janusz. .. .[*]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anta(2009-04-05)
 • Przeczytałam i. .. zaniemówiłam. Nie tak miało byc. Wielki, wielki żal. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Beta.(2009-04-05)
 • Wielki człowiek. Dzięki takim jak On nie tracę do końca wiarę w to, że można czegoś jednak w tym parszywym życiu dokonać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-05)
 • Byłeś bezkompromisowy i jednocześnie. .. .tolerancyjny, . .miałeś tę pasję, z którą muzyka unosi się ponad materię i skupia ludzi. .. i teraz jesteś. .. choć nie z nami tu. .. Pamiętamy o Tobie, komponuj na chóry anielskie. .. a Najwyższy na pewno przyjmie Twoje melodie. .. te prostsze i te bardziej skomplikowane. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Waldek G.(2009-04-05)
 • O kurcze! Co brak mi słow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K.rzychu(2009-04-06)
 • Ostatnie wideo Janusz Jędrzejewski w Radiu EL www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-06)
 • Był wspaniałym Człowiekiem. Zawsze wesoły, uczynny. Żal, wielki żal. Smutno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  agenciura(2009-04-06)
 • Oto na zawsze zabraknie między nami wybitnego twórcy, artysty moralisty, a jednocześnie wspaniałego ciepłego Człowieka kierującego się ponad wszystko Dekalogiem i niezawodnego przyjaciela. Pozostają jego dzieła, te poważne, wielkie i piosnki, jak je czasem nazywał. Elbląg nigdy nie umiał docenić swoich wybitnych, żyjących. Inne, jakże różne od uniwersalnych, kryteria sa w nim ważne. Czy doceni tę wybitną, choć jakże skromną za życia, postać po śmierci? Janusz - jakże dziś mi brakuje długiej rozmowy o zakrętach życia. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marek Kopyla(2009-04-06)
 • zawsze Cię bedę pamietał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  croll(2009-04-06)
Reklama