UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy sprawa gwałtu wróci na wokandę?

 
Elbląg, Czy sprawa gwałtu wróci na wokandę?
(fot. AD, arch. portEl)

Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrywał odwołania w sprawie dotyczącej gwałtu na tłumaczce. Poprzedni wyrok: kara dwóch lat więzienia za gwałt dla byłego ratownika medycznego oraz uniewinnienie jego kolegi oskarżonego o tzw. inną czynność seksualną - nie był bowiem satysfakcjonujący dla stron. Z uwagi na delikatny charakter sprawy posiedzenia odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Wyrok ma zostać ogłoszony 25 czerwca.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w maju 2015 roku. Sąd Rejonowy w Elblągu skazał Mariusza C. na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat (za gwałt i inne czynności seksualne), a Jarosława G. - na 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata (za inne czynności seksualne).
     Sąd Okręgowy, po apelacji obu stron, wyroki uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Oskarżeni przed sądem twierdzili, że są niewinni, prokuratura i pokrzywdzona, pani Aleksandra - domagali się kar bezwzględnego więzienia.
     W listopadzie 2017 r. zapadł kolejny wyrok: 2 lata bezwzględnego więzienia dla Mariusza C. oraz nakaz wypłaty zadośćuczynienia pokrzywdzonej w wysokości 10 tys. zł; Jarosław G. został uniewinniony.
     I znowu brak satysfakcji, strony złożyły apelację. Wyznaczono termin rozprawy odwoławczej. Za zamkniętymi drzwiami.
     - Podtrzymuję wniosek o uniewinnienie mojego klienta i utrzymanie wyroku w mocy - mówił na korytarzu sądowym mecenas Mariusz Mazur, który reprezentuje Jarosława G. - Chciałbym aby ta sprawa w końcu się zakończyła. Żadna ze stron nie przedłożyła nowych dowodów - dodał. - Sąd rozpatruje więc dotychczas zebrany materiał.
     - Nie satysfakcjonował nas wyrok uniewinniający jednego z oskarżonych, ale wywodziłam także apelację co do drugiego, bo tam wystąpiła zmiana kwalifikacji prawnej czyny - wyjaśniała z kolei prokurator Beata Kichner-Andrzejewska z Prokuratury Rejonowej w Elblągu.
     Z kolei pełnomocnik pokrzywdzonej, adwokat Grzegorz Kucharski, zapowiedział domaganie się zaostrzenia kar dla oskarżonych, a także wypłaty zadośćuczynienia.
     Pojawiły się wątpliwości, co do składu sądu, na ostateczną decyzję trzeba więc było poczekać.
     - Wczoraj (13 czerwca) przewód sądowy został zamknięty i na 25 czerwca wyznaczono termin wydania wyroku - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
     Wówczas okaże się, czy poprzedni wyrok zostanie utrzymany w mocy, czy sprawa wróci na wokandę.
     
***
     Przypomnijmy, że sprawa dotyczy wydarzeń z września 2013 roku. Na szkoleniu w Kaliningradzie przebywała wówczas grupa ratowników ze szpitala wojewódzkiego w Elblągu, pokrzywdzona w tej sprawie kobieta była ich tłumaczką. Podczas integracyjnej imprezy w hotelu w Kaliningradzie miało dojść do gwałtu i innych czynności seksualnych, o które pani Aleksandra oskarżyła dwóch ratowników. Prokuratura postawiła im zarzuty. Prawomocnego wyroku w tej sprawie wciąż nie ma.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • to już jest nudne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  pil(2018-06-14)
 • Pamiętamy dobrze, jak tych broniła wtedy dzisiejsza posłanka Gelert oraz kandydat Missan, z jaśnie ówcześnie panującej Platformy Obywatelskiej. Ręczyli za nich i nawet nie potrafili zawiesić w obowiązkach, kiedy sprawa zrobiła się śmierdząca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 6
  memory_find(2018-06-14)
 • Pan M też się tam bawił
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  ....(2018-06-14)
 • Nieprawda. Żadne z wymienionych osób nie wypowiadały się w tej sprawie. A panowie w dniu ogłoszenia wyroku skazującego zostali zwolnieni. Nie manipuluj memory coś tam....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  Ejtam(2018-06-14)
 • Może sprobować mediacji, bo mam wrażenie, ze jedna strona będzie chciala ciągnąć temat aż do emerytury. Czy tu chodzi o zadość uczynienie finansowe, prawdę, rozgłos, czy jeszcze o coś innego chyba sie nigdy nie dowiemy. Ale jestem pewny. że Pani Tłumacz była pierwsza niż amerykanskie Me Too.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-06-14)
 • Co na to kandydat na Prezydenta miasta, Pan MIssan i Pani POsłanka Gelert ? Milczenie. .OWIEC ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  LSD(2018-06-14)
 • Oczywiście, ze tak i kandydat PO jako świadek będzie na sprawę w kampanii wyborczej na nią chodził zapewne. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Prorok_Igor(2018-06-15)
 • ta Pani w Elbląskim sądzie nie ma co liczyć na sprawiedliwość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  zawiazek(2018-06-15)
 • Niestety nie przekazali do pomorskiego tej sprawy bo się bali kary, elbląskie bagno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ....(2018-06-15)
 • Bardzo komuś zależy na odgrzewaniu sprawy teraz, przed wyborami. Ale za tych dorosłych ludzi i ich zachowaniu na imprezie integracyjnej nie odpowiada żaden opiekun.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2018-06-17)
 • Dziwne i nieeleganckie wpisy ludzi z PiS - u ktorzy kazdy temat, nawet ludzkie nieszczęście zaraz widzą politycznie i to na swoją korzyść i do swoich interesików mieszają bogu ducha winnych ludzi. To żenujące.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-06-17)
Reklama