Wtorek 20-11-2018, imieniny Anatola, Sędzimira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Najbardziej prawdopodobny był cios, ale ...

Elbląg, Najbardziej prawdopodobny był cios, ale ... Sprawa śmierci Szymonka badana jest przez elbląski sąd już po raz czwarty (fot. arch. portEl)
Rek

Przyczyną śmierci półtorarocznego Szymonka była ostra niewydolność krążenia, która wystąpiła na skutek krwotoku do jamy brzusznej z pękniętej wątroby oraz stłuczenie serca. Takie obrażenia, najprawdopodobniej, spowodował cios zadany z bardzo dużą siłą w klatkę piersiową – powtórzyli po raz kolejny swoją opinię biegli z zakresu medycyny sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku, dodając, że brane były pod uwagę także inne warianty.

Od śmierci małego Szymonka minęło już prawie pięć lat, a sąd nadal nie może ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w pokoju dziecka. Prokuratura stoi na stanowisku, że do śmierci malca przyczynił się Tomasz M., były partner jego matki, który miał zadać półtorarocznemu chłopczykowi cios w brzuch, co skutkowało zgonem. Mężczyzna upiera się, że doszło do nieszczęśliwego wypadku, że przewrócił się trzymając Szymonka na ręku i upadając oparł na jego małym brzuszku. Według biegłych, przyczyną śmierci dziecka była ostra niewydolność krążenia, która wystąpiła na skutek krwotoku do jamy brzusznej z uszkodzonej wątroby oraz stłuczenie serca. Sąd musi ustalić, w jaki sposób doszło do tych obrażeń.
     Dziś (16 października) przed elbląskim sądem, po raz kolejny, zeznawali biegli z zakresu medycyny sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku oraz biegły patolog, który przeprowadził sekcję zwłok dziecka. Gdańscy lekarze podtrzymali wydaną wcześniej opinię, którą przygotowali na podstawie protokołu oględzin i sekcji oraz po przeprowadzeniu badań histopatologicznych wycinków z narządów wewnętrznych.
     - 18-miesięczny Szymon zmarł w następstwie uszkodzenia płata wątroby, wielokrotnego pęknięcia z krwawieniem do jamy brzusznej oraz stłuczenia serca – mówił dr Zbigniew Jankowski. - Obrażenia te powstały na skutek urazu mechanicznego, zadanego z dużą siłą. Było to najprawdopodobniej uderzenie pięścią, choć takie same obrażenia mogłyby powstać, gdyby uraz był zadany nogą. Ale uwzględniliśmy jeszcze inne możliwości – zaznaczył lekarz medycyny sądowej. - Teoretycznie takie obrażenia mogłyby powstać podczas reanimacji przez przygodne osoby. Jednak wykluczyłem to, bo z zeznań świadków, osób, które przystąpiły do tej akcji wynika, że dziecko było już wówczas martwe. Inna możliwość powstania tego typu obrażeń – kontynuował biegły - to przypadkowy upadek osoby dorosłej trzymającej Szymona na rękach, oparcie się o klatkę piersiową dziecka lub upadek dziecka na twardy przedmiot, czyli warunki, o jakich mówi oskarżony. Uznałem to jednak za mało prawdopodobne. Osoba dorosła z dzieckiem na ręku upadając chroni odruchowo dziecko przed możliwością doznania ciężkich obrażeń ciała. Z mojego doświadczenia wynika, że w takich sytuacjach to osoba dorosła sama wyrządza sobie krzywdę. Nie da się jednak ze 100-procentową pewnością określić mechanizmu powstania śmiertelnych uszkodzeń ciała Szymona – zaznaczył dr Jankowski.
     Swoje wcześniejsze opinie powtórzyli także pozostali lekarze.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku