UWAGA!

"Podkreślano wysokie uświadomienie społeczeństwa elbląskiego" (Głos z przeszłości, odc. 106)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 152, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 152, 1950 r.

- Zespół taneczny cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców Elbląga, ale i ludności wiejskiej. Dobrze rozwija się także zespół sceniczny. Biblioteka świetlicowa dysponuje już ok. 200 tomami książek, które znajdują coraz więcej czytelników – pisała prasa o życiu kulturalnym w Zakładach Mechanicznych w 1950 r.

W tym tygodniu w naszym cyklu trzy szybkie tematy: kultura i oświata w Zakładach Mechanicznych, apel sztokholmski i zjazd rzemiosła. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Pomyślny rozwój pracy kulturalno-oświatowej w Zakładach Mechanicznych

"Życie kulturalno- oświatowe w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego rozwija się pomyślnie. Mimo pewnych trudności w planowanym terminie otwarto świetlicę.

Obecnie w świetlicy prowadzone są kursy dokształcania zawodowego, cztery kursy języka rosyjskiego, na które uczęszczają pracownicy.

Zespół taneczny cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców Elbląga, ale i ludności wiejskiej. Dobrze rozwija się także zespół sceniczny. Biblioteka świetlicowa dysponuje już ok. 200 tomami książek, które znajdują coraz więcej czytelników".

 

Zakończenie zbiórki podpisów pod apelem sztokholmskim

"Akcja zbierania podpisów pod apelem sztokholmskim została ukończona. Dnia 1 czerwca odbyła się konferencja Miejskiego Komitetu Obrońców Pokoju, na której podsumowano wyniki zbiórki, omówiono całokształt działalności komitetu oraz zaplanowano program uroczystej akademii.

Jak wynika ze sprawozdania, na ogólną liczbę 45 tys. mieszkańców złożyło podpisy 35130, co, po odliczeniu nieletniej młodzieży wyniosło 94 proc. Reszta – to mieszkańcy, którzy wyjechali na wczasy, urlopy lub odbywają służbę wojskową w innych miastach.

Na konferencji podkreślano wysokie uświadomienie społeczeństwa elbląskiego.

W akcji zbierania podpisów zostało wyróżnionych ok. 25 osób, w tym 50 proc. kobiet.

W ciągu okresu zbierania podpisów odbyły się na terenie miasta 42 wiece, 5 akademii, 162 zebrania w zakładach pracy i w szkołach, 6 zabaw ludowych oraz 5 imprez sportowych. Miejski radiowęzeł codziennie nadawał komunikaty o przebiegu akcji oraz odezwy Miejskiego Komitetu Obrońców Pokoju".

 

II Powiatowy zjazd rzemiosła w Elblągu

"Dnia 4 bm. o godz. 10 w sali Cechu Rzemiosła w Elblągu (ul. Wybrzeżna 11/12) odbędzie się II Powiatowy Zjazd Rzemiosła, na którym poseł inż. Stefański wygłosi referat pt. Rola postępowego rzemiosła w Polsce Ludowej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 152, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Podkreślano wysokie uświadomienie społeczeństwa elbląskiego". Dziś elblągi kompletnie nieświadome dalej głosują na PZPR
  • Nie żyłeś w czasach tamtych i dlatego jestem ciekaw, czy pisząc PZPR masz na myśli obecną partię rządzącą, w której jest wielu byłych, lecz ciągle czujnych, np. p.poseł J. Kaczyński?, czy też masz na myśli siebie? Poza tym: wielokrotnie pewnie czytałeś wypowiedzi internautów o czasach dawnych a nawet jeszcze dawniejszych. Historia naszego Narodu nie zaczęła się od 1989r. Hashtagi: #Roman
  • @RomanR - Ps. : dodam jeszcze: kim jesteś, gdy piszesz lekce sobie ważąc o elblążanach "elblongi". Czy byłeś pod wpływem, czy też odwiedzałeś nas dawniej autokarem z Kaliningradu i wzdychając: to se ne wrati? Hashtagi: #Roman
  • @RomanR - To se ne wrati to czeskie wulgarne przekleństwo i nie ma nic wspólnego z polskim odpowiednikiem to nie powróci.
Reklama