UWAGA!

"Sąd ukarał niesumienną robotnicę" (Głos z przeszłości, odc. 110)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 160, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 160, 1950 r.

- W związku ze zbliżającymi się Dniami Morza odbyła się narada przedstawicieli kół Ligi Morskiej. Na naradzie utworzono plan prac przygotowawczych oraz postanowiono powołać komitet obchodu – pisała prasa w 1950 r.

Dziś w naszym cotygodniowym przeglądzie prasy parę elbląskich spraw, ale zajrzymy również do Lęborka, gdzie sąd ukarał pracownicę jednego z zakładów za opuszczanie pracy. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

II Konferencja PK PZPR w Elblągu

"W dniu 11 bm. o godz. 8 w sali konferencyjnej Komitetu Miejskiego, odbędzie się II Konferencja Powiatowego Komitetu PZPR".

 

Wymiana zezwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych

"Z dniem 30 bm., upływa ostateczny termin wymiany dotychczasowych pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych, wydanych przed 21 VIII 1948 r. Kierowcy, którzy nie wymienią pozwoleń w podanym terminie, zostaną pozbawieni prawa kierowania pojazdami mechanicznymi na drogach publicznych i przy ubieganiu się o nowe pozwolenie, zmuszeni będą składać powtórnie egzamin".

 

Narada kół Ligi Morskiej

"W związku ze zbliżającymi się Dniami Morza odbyła się narada przedstawicieli kół Ligi Morskiej. Na naradzie utworzono plan prac przygotowawczych oraz postanowiono powołać komitet obchodu. Pierwsze zebranie celem wyłonienia komitetu odbędzie się dnia 14 bm. o godz. 17 w Kapitanacie Portu. Udział w nim wezmą przedstawiciele partii, organizacji społecznych, ZMP, SP, ZHP oraz szkół i Ligi Morskiej".

 

Przed zakończeniem kursu szkolenia partyjnego w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych

"W dniach 13 i 14 bm. w Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych odbywać się będą egzaminy w ramach szkolenia partyjnego. Słuchacze kursu przystąpili już do dekoracji sali egzaminacyjnej. Dzień egzaminów stanie się dniem uroczystym dla podstawowej organizacji partyjnej".

 

Trzeba pamiętać o socjalistycznej dyscyplinie pracy

"Sąd Grodzki w Lęborku rozpatrzył ostatnio sprawę robotnicy Państwowej Roszarni Lnu – Pelagii I., która odpowiadała za nieusprawiedliwione opuszczenie w maju 4 dni pracy. Sąd ukarał niesumienną robotnicę potrąceniem 10 proc. z jej miesięcznych zarobków. W motywach wyroku sąd podkreślił, że dalsze wykroczenie przeciwko socjalistycznej dyscyplinie pracy, spowoduje w stosunku do niej jeszcze ostrzejszą represję karną do aresztu włącznie".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 159, 160, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama