Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15 lat temu w Elblągu... była skarga do Strasburga na ...

 
Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... była skarga do Strasburga na ...
Po województwie elbląskim została tablica pamiątkowa (fot. z konkursu Fotka Miesiąca, autor: BaranDariusz)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 4 sierpnia 2001 r. Wówczas informowaliśmy o skardze złożonej przez grupę elblążan w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu na przyłączenie Elbląga do województwa warmińsko-mazurskiego.

Przypomnijmy - grupa elblążan, z inicjatywy Ruchu Społecznego AWS, skierowała skargę na polski Rząd, Sejm, Senat i Prezydenta ponieważ - według wnioskodawców - wbrew woli mieszkańców Elbląga ulokowano miasto w województwie warmińsko-mazurskim „wbrew woli mieszkańców, łamiąc tym samym zapisy Konstytucji RP i Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego".
     - Procedury prawne i parlamentarne już wykorzystaliśmy, a elbląskie aspiracje zostały potraktowane lekceważąco - mówił w czerwcu Stefan Rembelski, przewodniczący Ruchu Społecznego AWS w Elblągu.
     Wtedy, we wniosku do Trybunału Praw Człowieka napisano, iż umieszczając Elbląg w warmińsko-mazurskiem złamano artykuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. "Nie ma przesłanek, które wskazywałyby na rozwinięte chociaż w minimalnym stopniu więzi społeczne, kulturowe i gospodarcze Elbląga z Warmią i Mazurami "- napisano. Do wysłanego do Strasburga wniosku dołączono wyniki konsultacji społecznych z 10 października 1999 roku, w których zdecydowana większość elblążan opowiedziała się za przynależnością do województwa pomorskiego.
     - Nasz wniosek został zarejestrowany i zapewniono mnie, że we wrześniu otrzymamy wstępne stanowisko Trybunału – powiedział Rembelski. - Możliwości są dwie: zostaniemy zakwalifikowani do dalszego procedowania albo Trybunał uzna, że nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich ścieżek, jakie daje polskie ustawodawstwo i wskaże, gdzie możemy szukać pomocy. Nawet to drugie rozwiązanie będzie dla nas korzystne, bo oficjalne stanowisko Trybunału nie będzie mogło być przez polskie władze zlekceważone tak, jak zlekceważono nas.
     Tymczasem ta sama grupa inicjatorów skargi do trybunału postanowiła, że założy "Stowarzyszenie na rzecz powrotu Elbląga do Pomorza". Czterdziestu elblążan chce stworzyć szerokie lobby i monitować w tej sprawie wszędzie, gdzie będzie to możliwe.
     
***
     - Celem apolitycznego stowarzyszenia będzie lobbing, który - mamy nadzieję - okaże się skuteczniejszy, niż wszystkie dotychczasowe działania podejmowane przez wszystkie elbląskie ugrupowania - mówi szef AWSP. - Zależy nam, by nie dopuścić do tego, by temat wojewódzkiej przynależności Elbląga stał się czyjąkolwiek polityczną kartą przetargową czy wyborczą.
     Terminarz lobbingowych działań stowarzyszenia ma powstać w najbliższych tygodniach. Wśród propozycji jest akcja "zasypania" sekretariatu w Strasburgu faksami od elblążan.
     - Taka forma nacisku jest często stosowana m.in. w Stanach Zjednoczonych i może się świetnie sprawdzić w naszej sprawie - mówi Stefan Rembelski.
     Starania o zmianę terytorialnej przynależności Elbląga AWS i "S" oraz SLD rozpoczęły tuż po wejściu w życie reformy administracyjnej. Argumentami "za Pomorzem" były: rozdzielenie między dwa województwa rolniczych i zagrożonych powodzią Żuław, oddzielenie od Elbląga historycznie z nim związanej Mierzei Wiślanej, gdzie wielu elblążan prowadzi interesy, oraz historyczne i współczesne związki Elbląga i Pomorza. W ciągu kilku miesięcy na listach protestacyjnych znalazło się ok. 100 tys. podpisów. W październiku 1999 r. odbyły się społeczne konsultacje w sprawie przynależności do Pomorza. Wzięło w nich udział 44,7 procenta uprawnionych do głosu mieszkańców - aż 98,7 procenta z nich opowiedziało się za województwem pomorskim. Konsultacje nie niosły jednak za sobą skutków prawnoadministracyjnych, miały jedynie charakter opiniotwórczy. Wniosek o korektę granic nowej mapy województw wraz z dołączonymi uchwałami: pozytywną - rady gminy Elbląg i negatywną - rady ziemskiego powiatu elbląskiego, trafił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Administracji w ostatnim dniu 1999 roku. Dołączone dwa miesiące później uchwały sejmiku i opinia wojewody warmińsko-mazurskiego były negatywne. We wniosku - na co wskazywali później przedstawiciele MSWiA - zabrakło także uchwał siedmiu pozostałych gmin powiatu elbląskiego. 30 marca b.r podczas sejmowej debaty nad rządową oceną reformy administracyjnej, referujący stanowisko rządu podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych Józef Płoskonka powiedział, że wzięcie pod uwagę wniosku Elbląga oznaczałoby znaczne obniżenie potencjału województwa warmińsko-mazurskiego i wywołałoby problemy formalne z wojewódzką przynależnością gmin ościennych.
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Trzeba cisnąć temat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  No i co (2016-07-30)
 • I. .. bombki strzelił. Mamy skutki po 18 latach. Ale o czym tu gadać, jak taki Pasłęk, będący za chwilę przedmieściami Elbląga, był przeciw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  hd(2016-07-30)
 • Wielka szkoda że najfajniejsze, najpiękniejsze, najmilejsze polskie województwo warmińsko-mazurskie nie pozbyło się poprzemysłowego badziewia nieefektywnie pożerającego znaczną część unijnych dotacji. Ile kosztowała budowa Portu Morskiego w Elblągu - 80 milionów złotych. Ile zysku uzyskano z portu - 8 tysięcy złotych ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 20
  wiadomokto(2016-07-30)
 • @wiadomokto - Pozbądźcie się i to szybko. Nic mnie tak nie ucieszy, jak utrata "stołeczności", przez warmińską wioskę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 0
  hd(2016-07-30)
 • Ile kosztowała budowa Parku Technologicznego w Elblągu którego utrzymanie kosztuje podatników 1 milion rocznie ? Jakie korzyści ma województwo z tegoż pożal się Boże "parku" ? Lepiej by było gdyby te kilka zakładzików powstało na polach pod Pasłękiem, blisko 7-ki. I jeszcze elbląskie matoły swojego buca wcisnęli na wicewojewodę. Po prostu nadmiar miłosierdzia ze strony mieszkańców Warmii. Niemcy przyjmują Syryjczyków a Warmia musiała przyjąć deficytowe miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 15
  wiadomokto(2016-07-30)
 • inwestycja pod Pasłękiem? już byli tacy co próbowali i jakoś mieszkańcy ich nie przyjęli zbyt entuzjastycznie a) www.forbes.pl b) www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  rolnick(2016-07-30)
 • To jest skandal, co się wówczas wydarzyło. Jakim prawem zlekceważono wolę i interesy elblążan, a wzięto pod uwagę opinię gmin ościennych czy reszty woj. w-m? "wzięcie pod uwagę wniosku Elbląga oznaczałoby znaczne obniżenie potencjału województwa warmińsko-mazurskiego" - idąc tym sposobem myślenia powinni włączyć też Gdańsk do szuwarowo-bagiennego, albo Wawę do Podlaskiego, to w ogóle byłby potencjał w tych województwach. Najbardziej boli fakt, że nikt już w Elblągu o to nie walczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  Morkulli(2016-07-30)
 • Nadal jest łamane prawo. Było ogłoszone wazne referendum a jego wynik nadal nie jest wykonany. Osoby odpowiedzialne za ten stan powinny być ukarane sadownie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-07-31)
 • Elbląg pasuje do bagien -jak wół do karety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-07-31)
 • WON z olsztynem i warmią i mazurami-my Pomorze-Żuławy -Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2016-07-31)
 • Elbląg powinien być stolicą woj. żuławskiego od Pasłęka po drugi brzeg Wisły od morza(zatoki) poprzez mierzeję aż po Grudziądz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2016-07-31)
 • Jasne, wszyscy narzekają, ale jakos nikt nie chce się wziąć do roboty, potrzeba tu ludzi młodych i energicznych, wiesniacki olsztyn doił nas i doi, nie tak miało być. prestidigitator
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-12-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 2
AMK Szkło ozdobne 6
AMK Zabudowa baru
AMK Szkło ozdobne 7