UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

15 lat temu w Elblągu... teatr miał zostać zamknięty

Elbląg, Kto dziś jeszcze pamięta, że tak wyglądała widownia Dużej Sceny elbląskiego teatru...
Kto dziś jeszcze pamięta, że tak wyglądała widownia Dużej Sceny elbląskiego teatru... (fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 8 października 2001 r. Wówczas informowaliśmy o dramatycznej sytuacji ... Teatru Dramatycznego w Elblągu. Duża Scena czekała na remont, a strażacy grozili zamknięciem obiektu, który nie spełniał norm przeciwpożarowych.

31 sierpnia minął trzeci termin, jaki Straż Pożarna dała dyrekcji Teatru Dramatycznego na wymianę łatwopalnych foteli, okładzin ściennych i remont liczącej 600 miejsc widowni Dużej Sceny. Remont, podobnie jak w latach ubiegłych, wciąż jednak nie został rozpoczęty.
       Na przełomie września i października strażacy po raz kolejny sprawdzili stan bezpieczeństwa Teatru Dramatycznego.
       - Modernizacja powinna zostać zakończona już cztery lata temu. Tyle czasu - od roku 1992 - teatrom dawały nowe przepisy przeciwpożarowe - mówi zastępca komendanta miejskiego straży pożarnej w Elblągu, Tomasz Świniarski. - Przepisy te zaostrzono po doświadczeniach pożarów podczas imprez masowych. Wyposażenie widowni Dużej Sceny jest palne i w razie pożaru będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia, a teatr zgodnie z przepisami powinien być dziś teoretycznie zamknięty.
       Strażacy postanowili jednak jeszcze poczekać na remont. Pomogły dokumenty, które przedstawiła dyrekcja teatru - m.in. projekty przebudowy widowni Dużej Sceny (wykonane w ub.r.) i deklaracja przekazania 100 tysięcy zł na remont od władz Elbląga (sprzed 2 lat) oraz zakupione przez teatr fotele (zakład meblarski z Ostródy wciąż czeka na zapłatę należności za 200 krzeseł - około 150 tys. zł).
       - Dyrektor Dariusz Barton pokazał, że jest otwarty na współpracę z nami - mówi Tomasz Świniarski - a my wiemy, że przyczyną odwlekania modernizacji jest po prostu brak pieniędzy. Dyrektor obiecał nam, że w ciągu najbliższego roku problem zostanie - przynajmniej w dużej części - rozwiązany.
       Remont widowni Dużej Sceny kosztować ma około miliona złotych. Dyr. Barton mówi, że pieniędzy spróbuje poszukać u nowo wybranych parlamentarzystów:
       - Dla budżetu centralnego milion złotych to niewiele. Jeśli otrzymam od naszych posłów i senatorów deklarację pomocy - remont się odbędzie.
       Mimo zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego, na razie nie ma co liczyć, by w elbląskim teatrze szybko pojawił się nowy dyrektor artystyczny (poprzedni zrezygnował w maju br.). Dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Bogdan Pierechod mówi, że dużo pilniejsze są teraz prace nad przyszłorocznym budżetem województwa. Sprawy elbląskiego teatru - w tym dyskusja o współpracy w sprawach kultury sejmiku warmińsko-mazurskiego z władzami Elbląga - będą więc musiały poczekać co najmniej do listopada.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Nie ma to jak Dariusz Barton jako dyrektor -atmosfera w praxc o wiele lepsza niż obecnie -bez żadnych szykan i mobbingu. Siedler jest dyrektorem tylko dzieki układom w byłym zarządzie województwa -m. in. Anna Wasilewska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  poinformowany(2016-10-08)
 • Piędze na remont były by szybciej gdybyście zlikwidowali połowę pokoi administracjii pijącej kawki z nudy bo w budzetowie nadal jak za komunę czy się stoi czy lerzy i tak się kawa należ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  Max63(2016-10-08)
 • teatr w Elblągu i wszystko jasne,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dsl;lds(2016-10-08)
Reklama