Środa 17-10-2018, imieniny Ignacego, Wiktora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Podjechał mistrzu Podjechał mistrzu

Dawniej Truso, teraz Mickiewicza (Historia elbląskich ulic, odcinek 23)

 
Elbląg, Dawniej Truso, teraz Mickiewicza  (Historia elbląskich ulic, odcinek 23) W tym budynku przed wojną mieściła się Trusoschule (fot. archiwum autora)
Rek

Jak co tydzień zapraszamy na spacer po historii kolejnych elbląskich ulic. Tym razem Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg, opowiada o ciekawostkach związanych z Polną, Ogrodową, Mickiewicza i Wojska Polskiego.

Polna
     Polska nazwa tej ulicy nawiązuje do niemieckiej przedwojennej nazwy Feldstrasse (istniała przed 1924 r.). Zabudowa Polnej jest mieszana, składa się z kamienic i małych domków z lat 20., jak i nowszych bloków. W latach 80. przy Polnej 18 wyrosła siedziba centrali telefonicznej Telekomunikacji Polskiej, obecnie mieszczą się tutaj różne instytucje. W latach 70. powstał z kolei kompleks, w którym obecnie mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jeszcze na początku lat 60. w tym miejscu były ogrody działkowe.
     
     Ogrodowa
     Przebiega od ul. Polnej, przecina ul. Mickiewicza i dochodzi do ul. Żeromskiego. Powstała w tym samym czasie co Polna. Jej nazwa także została spolszczona (nosiła miano Gartenstrasse). W większości zabudowa pochodzi z lat 20.

  Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem (fot. autor) Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem (fot. autor)


     
     Adama Mickiewicza
     Ulica zyskała na znaczeniu po powstaniu dworca kolejowego. Przed 1924 r. otrzymała miano ulicy Truso, od legendarnego, a nieodkrytego jeszcze wówczas, emporium Wikingów. Polski wieszcz narodowy został jej patronem po 1945 r. Zabudowa ulicy Mickiewicza powstała głównie w latach 20., w latach 60. powstało przy niej wojskowe osiedle.
     Jednym z ciekawszych obiektów jest budynek z narożnym wykuszem, w czasach PRL-u siedziba jednej z aptek, w ostatnich czasach mieściły się tutaj różne sklepy, teraz parter stoi pusty. Innym reliktem przeszłości jest schron przeciwlotniczy usytuowany na wysokości wspomnianego osiedla z lat 60.
     Jednym z najlepiej zachowanych budynków jest gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 4, wybudowany w 1913 r. Mieściła się w nim przed wojną Szkoła Truso (Trusoschule). Fronton budynku zdobi piękny herb naszego miasta.
     Na rogu ulic Mickiewicza i Bema znajduje się budynek, w którym mieści się Urząd Skarbowy. W tym przypadku historia zatoczyła koło, bo obiekt powstał na początku XX wieku jako siedziba podobnej instytucji. Po 1945 roku pełnił funkcję siedziby władz partii – najpierw Polskiej Partii Robotniczej, a następnie władz powiatowych i wojewódzkich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Urząd Skarbowy wprowadził się tutaj na początku lat 90.
     
     Wojska Polskiego
     W okresie I wojny światowej nosiła miano Lessinga (Lessingstrasse). Po 1945 r. zmieniono ją na Ignacego Krasickiego, obecne miano uzyskała przed 1969 r. Przy ulicy znajduje się duży gmach z czerwonej cegły, powstały przed 1938 r. jako siedziba komendantury i inspektoratu przedwojennego elbląskiego garnizonu wojskowego (Wehrmeldamt), w którym znajdował się również Wojskowy Urząd Meldunkowy i Wojskowy Urząd Budowlany. Zadaniem inspektoratu był pobór rekruta, mobilizacja i wyszkolenie.
     W okresie 1947-1949 działała tu Szkoła Przysposobienia Przemysłowego, zorganizowana na wzór wojskowy, posiadająca 10 kompanii. Następnie do 1957 r. był tu Sztab 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, potem siedziba Urzędu Powiatu, a w latach 1975-1998 Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie mieści się tu m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na obszernym placu za budynkiem znajduje się niedawno oddany skatepark i plac zabaw dla dzieci. Przed 1945 r. planowano tu wybudowanie nowej siedziby dla niemieckiej policji.
     

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W dzisiejszym Elblągu nie ma ulicy Truso, nie ma ulicy Lubeckiej, nie ma ulicy Hanzy - bo jak wieść niesie, gdzieś tam na Dolnym Śląsku w mieście Nysa lub Brzeg są ludzie i firmy marketingowe które doskonale wiedzą co dzisiejszemu Elblągowi potrzeba i na dobry początek podrzucili nam Ślimaka jako logo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  erg.(2014-10-12)
 • Gdzie jest dokładnie ten schron? Pod parkiem "polanka"? Gdzie są do niego wejścia. Tyle o nim słyszałem a niewiem gdzie on się znajduje - wstyd mi bo jestem z nie dalekiej Piechoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  okoniowaty(2014-10-12)
 • Ha, moja była szkoła podstawowa. Pozdrawiam nauczycieli i uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Nr4(2014-10-12)
 • A ja dziękuję Panu Karolowi za pracę nad garścią informacji o histrii tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Mandragora1(2014-10-12)
 • No tak właśnie. .. szkoła nr. 4 między Bogiem, Partią. .. .. bardzo fajni ludzie tam uczyli i uczyli się. .. pozdrowienia dla wszystkich sympatycznych nauczycieli i równie fajnych absolwentów! Oczywiście poza bufonem typu Marek P.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  klmn(2014-10-12)
 • schron jest jadąc w kierunku Grunwaldzkiej po prawej stronie, taki pagórek, są metalowe włazy, jedno wejscie zaspawane na amen, mam pytanie czy robił on jako schron przeciwatomowy w czasie zimnej wojny? a jak nie to czy Elblag miał jakiś schron przeciwatomowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  szimurina(2014-10-13)
 • Za dzieciaka się właziło do tego schronu. Zaraz na początku był jakby wielki agregat, dalej już tylko kilka ławek i mały schowek (a może to wc?).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Konop|DC(2014-10-26)
 • To było wc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2018-02-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem