Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawniej Truso, teraz Mickiewicza (Historia elbląskich ulic, odcinek 23)

 
Elbląg, Dawniej Truso, teraz Mickiewicza  (Historia elbląskich ulic, odcinek 23)
W tym budynku przed wojną mieściła się Trusoschule (fot. archiwum autora)

Jak co tydzień zapraszamy na spacer po historii kolejnych elbląskich ulic. Tym razem Karol Wyszyński, przewodnik PTTK Elbląg, opowiada o ciekawostkach związanych z Polną, Ogrodową, Mickiewicza i Wojska Polskiego.

Polna
     Polska nazwa tej ulicy nawiązuje do niemieckiej przedwojennej nazwy Feldstrasse (istniała przed 1924 r.). Zabudowa Polnej jest mieszana, składa się z kamienic i małych domków z lat 20., jak i nowszych bloków. W latach 80. przy Polnej 18 wyrosła siedziba centrali telefonicznej Telekomunikacji Polskiej, obecnie mieszczą się tutaj różne instytucje. W latach 70. powstał z kolei kompleks, w którym obecnie mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jeszcze na początku lat 60. w tym miejscu były ogrody działkowe.
     
     Ogrodowa
     Przebiega od ul. Polnej, przecina ul. Mickiewicza i dochodzi do ul. Żeromskiego. Powstała w tym samym czasie co Polna. Jej nazwa także została spolszczona (nosiła miano Gartenstrasse). W większości zabudowa pochodzi z lat 20.

  Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem (fot. autor)
Na rogu Mickiewicza i Wojska Polskiego mieści się kamienica z wykuszem (fot. autor)


     
     Adama Mickiewicza
     Ulica zyskała na znaczeniu po powstaniu dworca kolejowego. Przed 1924 r. otrzymała miano ulicy Truso, od legendarnego, a nieodkrytego jeszcze wówczas, emporium Wikingów. Polski wieszcz narodowy został jej patronem po 1945 r. Zabudowa ulicy Mickiewicza powstała głównie w latach 20., w latach 60. powstało przy niej wojskowe osiedle.
     Jednym z ciekawszych obiektów jest budynek z narożnym wykuszem, w czasach PRL-u siedziba jednej z aptek, w ostatnich czasach mieściły się tutaj różne sklepy, teraz parter stoi pusty. Innym reliktem przeszłości jest schron przeciwlotniczy usytuowany na wysokości wspomnianego osiedla z lat 60.
     Jednym z najlepiej zachowanych budynków jest gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 4, wybudowany w 1913 r. Mieściła się w nim przed wojną Szkoła Truso (Trusoschule). Fronton budynku zdobi piękny herb naszego miasta.
     Na rogu ulic Mickiewicza i Bema znajduje się budynek, w którym mieści się Urząd Skarbowy. W tym przypadku historia zatoczyła koło, bo obiekt powstał na początku XX wieku jako siedziba podobnej instytucji. Po 1945 roku pełnił funkcję siedziby władz partii – najpierw Polskiej Partii Robotniczej, a następnie władz powiatowych i wojewódzkich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Urząd Skarbowy wprowadził się tutaj na początku lat 90.
     
     Wojska Polskiego
     W okresie I wojny światowej nosiła miano Lessinga (Lessingstrasse). Po 1945 r. zmieniono ją na Ignacego Krasickiego, obecne miano uzyskała przed 1969 r. Przy ulicy znajduje się duży gmach z czerwonej cegły, powstały przed 1938 r. jako siedziba komendantury i inspektoratu przedwojennego elbląskiego garnizonu wojskowego (Wehrmeldamt), w którym znajdował się również Wojskowy Urząd Meldunkowy i Wojskowy Urząd Budowlany. Zadaniem inspektoratu był pobór rekruta, mobilizacja i wyszkolenie.
     W okresie 1947-1949 działała tu Szkoła Przysposobienia Przemysłowego, zorganizowana na wzór wojskowy, posiadająca 10 kompanii. Następnie do 1957 r. był tu Sztab 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, potem siedziba Urzędu Powiatu, a w latach 1975-1998 Urzędu Wojewódzkiego. Obecnie mieści się tu m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na obszernym placu za budynkiem znajduje się niedawno oddany skatepark i plac zabaw dla dzieci. Przed 1945 r. planowano tu wybudowanie nowej siedziby dla niemieckiej policji.
     

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W dzisiejszym Elblągu nie ma ulicy Truso, nie ma ulicy Lubeckiej, nie ma ulicy Hanzy - bo jak wieść niesie, gdzieś tam na Dolnym Śląsku w mieście Nysa lub Brzeg są ludzie i firmy marketingowe które doskonale wiedzą co dzisiejszemu Elblągowi potrzeba i na dobry początek podrzucili nam Ślimaka jako logo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 0
  erg.(2014-10-12)
 • Gdzie jest dokładnie ten schron? Pod parkiem "polanka"? Gdzie są do niego wejścia. Tyle o nim słyszałem a niewiem gdzie on się znajduje - wstyd mi bo jestem z nie dalekiej Piechoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  okoniowaty(2014-10-12)
 • Ha, moja była szkoła podstawowa. Pozdrawiam nauczycieli i uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Nr4(2014-10-12)
 • A ja dziękuję Panu Karolowi za pracę nad garścią informacji o histrii tego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Mandragora1(2014-10-12)
 • No tak właśnie. .. szkoła nr. 4 między Bogiem, Partią. .. .. bardzo fajni ludzie tam uczyli i uczyli się. .. pozdrowienia dla wszystkich sympatycznych nauczycieli i równie fajnych absolwentów! Oczywiście poza bufonem typu Marek P.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  klmn(2014-10-12)
 • schron jest jadąc w kierunku Grunwaldzkiej po prawej stronie, taki pagórek, są metalowe włazy, jedno wejscie zaspawane na amen, mam pytanie czy robił on jako schron przeciwatomowy w czasie zimnej wojny? a jak nie to czy Elblag miał jakiś schron przeciwatomowy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  szimurina(2014-10-13)
 • Za dzieciaka się właziło do tego schronu. Zaraz na początku był jakby wielki agregat, dalej już tylko kilka ławek i mały schowek (a może to wc?).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Konop|DC(2014-10-26)
 • To było wc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2018-02-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
Czapka z nadrukiem