Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Fontanna Fontanna

Dawno temu w Elblągu... brukowano ulice

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... brukowano ulice Kostka brukowa na obecnej Alei Grunwaldzkiej.
Rek

Na Meyersche Platz złożono dużą liczbę kostki brukowej, która poleży tam do przyszłej wiosny. Tak długo, jak pozwoli na to pogoda, oczekujemy kolejnych ładunków kostki brukowej, która ma być dostarczona drogą wodną. Na początku przyszłego roku zaplanowano brukowanie kolejnych ulic. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do fatalnej sytuacji, jaka miała miejsce podczas brukowania ulicy Gen. Józefa Bema (niem. Äußerer Georgendamm), kiedy to kamieni zabrakło i prace były ciągle przerywane.

Nie jest jeszcze ustalone, które ulice będą w dalszej kolejności brukowane. Wiadomo jedynie, że brukowana ma być m.in. ulica Janowska (niem. Herrenstraße). (ENN, czwartek, 13.11.1913 r.)
     
     Uroczystości z okazji Wszystkich Świętych
     
Nasi bracia katolicy obchodzą dziś bardzo ważne święto, które uczczą poprzez uczestnictwo we mszy św., kazania, procesje i modlitwę. (ENN, sobota, 01.11.1913 r.)
     
     Zmarł nauczyciel Liebeck
     
Wczoraj przed południem w wieku 63 lat zmarł nauczyciel Friedrich Liebeck, znany w szerokich kręgach naszego miasta. Pan Liebeck, syn zmarłego handlarza Liebecka, od roku 1872 pracował jako nauczyciel. Prawie 30 lat przepracował w jednej placówce, a mianowicie w szkole ludowej nr 4 dla dziewcząt. W środowisku swoich kolegów i wśród ogółu obywateli cieszył się wielkim szacunkiem i poważaniem. Należał także do współzałożycieli Związku Nauczycielskiego. (ENN, czwartek, 06.11.1913 r.)
     
     Elbląski Związek Pływacki
     
Elbląski Związek Pływacki 1911 miał wczoraj swoje comiesięczne zebranie. Na spotkanie stawiło się około 80 członków. Siedem pań i 16 panów wstąpiło do stowarzyszenia. Po obradach miały miejsce tańce, które trwały około godziny.
     15 listopada w domu stowarzyszenia odbędzie się uroczystość na cześć założenia związku. (ENN, czwartek, 06.11.1913 r.)
     
     Wizyta w fabryce cukru w Starym Polu
     
Uczniowie z elbląskiej szkoły handlowej złożyli wczoraj wizytę w fabryce cukru w Starym Polu (niem. Altfelde). Dwugodzinna wycieczka przebiegła bardzo ciekawie i była bardzo pouczająca. Uczniowie zostali oprowadzeni po fabryce i otrzymali fachową wiedzę na temat, jak przebiega proces powstawania cukru nierafinowanego. W zdumienie wprawiły ich fabryczne urządzenia, które są niezbędne do produkcji tego ważnego artykułu spożywczego. (ENN, sobota, 08.11.1913 r.)
     
     Koncert w seminarium po raz drugi
     
Wczoraj po południu w auli nowego seminarium królewskiego powtórnie odbył się koncert, który po raz pierwszy można było usłyszeć podczas uroczystości inauguracyjnej. Koncert spotkał się wtedy z wielkim uznaniem publiczności. Podobnie, jak za pierwszym razem, i teraz koncert wypadł wyśmienicie [...]. I tym razem licznie zebrana publiczność nagrodziła ambitnych seminarzystów i nauczyciela muzyki, pana Samuela, gromkimi brawami. Powstał pomysł, by seminarium nauczycielskie częściej występowało przed publicznością z podobnymi koncertami. (ENN, niedziela, 09.11.1913 r.)
     
     Kapusta na świętego Marcina
     
Na Żuławach jest na świętego Marcina taki zwyczaj, że służbie daje się do jedzenia kapustę. Kapusta podana z wieprzowiną lub wędzoną kiełbasą jest ulubioną potrawą w tych regionach. Na Żuławach je się w ogóle bardzo dużo warzyw.
     Natomiast parobkowie z terenów wyżynnych czy górskich, przyzwyczajeni do spożywania zupy grochowej, kapusty nie ruszą. Istnieje tam takie przysłowie: „Nie jada się tego, czego się nie zna”.
     Ostatnio spotykamy się z dość częstym zjawiskiem rezygnacji ze służby po krótkim czasie. W tym roku nie brakuje nam wiejskich robotników, duże zapotrzebowanie istnieje natomiast na pomoc domową. (ENN, wtorek, 11.11.1913 r.)
     
     Niezwykła data
     
Grudzień przyniesie ze sobą, co zainteresuje z pewnością kolekcjonerów, znaczącą datę. Data ta jest niecodzienna dzięki następującej po sobie w kolejności grupie trzech cyfr. 11. grudnia urzędnicy pocztowi będą mieli możliwość i okazję stemplować następujące po sobie kolejno trzy liczby. Chodzi tu mianowicie o datę 11.12.13. Taki dziwoląg liczbowy pojawia się raz na sto lat.
     Podobnie jest z datami 8.9.10., 9.10.11., 10.11.12. Raz na sto lat stemplujemy także datę składającą się z trzech takich samych cyfr jak np. 10.10.10., 11.11.11. czy 12.12.12.
     Przypominamy, jak to w zeszłym roku w Berlinie 12 grudnia o godz. 12 przed urzędem pocztowym nr 12 ustawiały się kolejki kolekcjonerów, pragnących zdobyć na pamiątkę stempel składający się z pięciu dwunastek. (ENN, piątek, 14.11.1913 r.)
     
     Upadek
     
Podczas wspinaczki na dach stajni przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) mistrz ślusarstwa Sch. upadł tak nieszczęśliwie z drabiny, że doznał wielu wewnętrznych obrażeń. Musiał natychmiast zostać przewieziony do miejskiego szpitala. (ENN, czwartek, 06.11.1913 r.)
     
     
***
     
     W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z listopada 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Gratuluję pomysłu prezentowania historii starego Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbingerer 2011(2011-11-05)
 • Äusserer Georgendamm, czyli Zewnętrzna Grobla św. Jerzego. W drugim dziesięcioleciu przemianowano jej nazwę na HindenburgStrasse, którą to nosiła do 1945r. W latach 1945-1956 była to ulica Stalina, dopiero później przemianowano ją na marsz. J. Bema :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bastek(2011-11-05)
 • Bruk jest trwalszy niż ten niby-asfalt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Betoniarka(2011-11-05)
 • Ładna kartka pocztowa z początków XX w. przedstawia Szosę Pasłęcką (Holländer Chaussee, bowiem Pasłęk przed 1945 r. nazywał się Preußisch Holland) - dzisiaj to Aleja Grunwaldzka. W tle widać smukłą wieżę nowomiejskiego kościoła Trzech Króli. Po prawej stronie kartki pocztowej widać ozdobny budynek neoklasycystyczny, którego fronton dachowy wieńczą do dzisiaj dwa czarne orły. Budynek ten jest z końca XIX w. i stoi k. banku Nordea. Dalej widać budynek hotelu Dworcowego - dzisiaj hotel Sowa. Za nim duży gmach, w którym do 1945 r. roku znajdował się wicekonsulat szwajcarski (Ernst Stucki - konsul, Karl Brandenburger - wicekonsul) - w budynku tym po 1945 r. , już w czasach polskich, mieściło się starostwo powiatowe. Siedziba niemieckiego starostwa powiatowego miejścia się "na końcu tej kartki pocztowej" po jej lewej stronie, tam mniej więcej gdzie dzisiaj jest stacja paliw Stat Oil. Ten tramwaj skręcał na końcu w ulicę Świętojańska (dzisiaj 3 Maja) i w tym miejscu (tego skrętu) znajdowała się kiedyś Holländer Tor - Brama Pasłęcka. Już przed 1945 r. dawno jej nie było, ale ta część miasta zachowała tą nazwę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2011-11-05)
 • Popieram, pomysł super, dziękować:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-06)
 • Początki stolicy Niemiec do dzieje dwóch niezależnych osad - Berlina i Cölln. Berlin został założony w IX wieku przez plemiona słowiańskie (gród Kopanica przy ujściu rzeki Dahme do Szprewy, dziś dzielnica Köpenick) i określany łacińską nazwą Berolina, która według jednej z hipotez pochodzi od słowiańskiego bór i rolina. W rzeczywistości nazwa Berlin najprawdopodobniej, według hipotezy Reinholda Trautmanna, jest zniekształconą nazwą Bralin (za czym przemawia m. in. zapis w dokumencie z 1215 roku nazwy miejscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej formy słowiańskiego imienia złożonego Bratosław. Popularność zyskuje teza, iż nazwa Berlin wywodzi się od słowa "berło".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-06)
 • admin Nie wiem dlaczego, ale poprzedni wpis przypomniał mi taki dowcip - jaka jest różnica między czarodziejką a czarownicą? Odpowiedź brzmi - jakieś 50 lat. W tym wypadku nawet około tysiąca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  admin(2011-11-06)
 • jestem starym mieszkańcem tego niegdyś pięknego miasta (nie tylko Pruskiego ale jak historia mówi przez wiele wieków również Polskiego) i bardzo mi się podoba forma przekazania informacji życia mieszkańców naszego miasta na forum portelu. Proszę o więcej. Jestem pod wrażeniem wiadomości wielu internautów na temat ELBLĄGA P. S mieszkałem na al. Grunwaldzkiej tuż za tzw. Starostwem znam tam każdy zaułek. Pozdrawiam erga, elblingera oraz wszystkich miłośników naszego miasta. Andul
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  andul(2011-11-09)
 • A moze cos na temat cmentarz przy ul. Sadowej/tego gdzie jest lapidarium/. Czytalem, ze nie zachowala sie fotografia sprzed 1945r. Ciekawa nekropolia1w internecie sa informacje, ale skape. Dziekuje za informacje. jacek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jacek01(2011-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety ze zwierzętami
Fototapety z erotyką
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski