UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... drzewa też chorowały

 Elbląg, Kościół Bożego Ciała
Kościół Bożego Ciała

 W ostatnim czasie zanotowano coraz więcej obumierających kasztanów i lip. Nie wiemy, dlaczego nasze drzewa chorują. Najbardziej dotknięte chorobą są drzewa przy ulicy Bożego Ciała (niem. Reiferbahn), Browarnej (niem. Lange Niederstrasse) i na promenadzie dworcowej (niem. Bahnhofspromenade). Najbardziej widoczne jest to zjawisko na pięknych lipach przy ulicy Studziennej (niem. Kettenbrunnenstrasse) przy hotelu de Berlin, które mimo ciągłej pielęgnacji i przycinania straciły prawie wszystkie liście (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).

Fabryka Neufeldta sprzedana Bankowi Berlińskiemu
       Jak dowiedzieliśmy się zupełnie przypadkowo z obcej prasy, właśnie sprzedana została Bankowi Berlińskiemu w Berlinie fabryka materiałów blaszanych i lakierniczych należąca do radcy miejskiego Neufeldta. Nowy właściciel zmienił zakład w spółkę akcyjną pod nazwą „Fabryka materiałów metalowych i zakład wyrobów emaliowanych Adolfa H. Nuefeldta”. Pan Neufeldt zobowiązał się, że przez dziesięć najbliższych lat będzie zarządzał firmą (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).
      
       Syjamczycy dopiero wczoraj opuścili nasze miasto
       Naszym syjamskim gościom chyba u nas się spodobało. Zaplanowana na sobotę wieczór podróż została przesunięta i nastąpiła dopiero wczoraj południowym pociągiem w danym im do dyspozycji wagonie salonowym (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).
      
       Ważna wiadomość dla myśliwych
       Jutrzejszy dzień będzie bardzo ważny dla myśliwych. Dziś sprawdzą swoją broń, przeszkolą swoje psy, by jutro udać się na polowanie, bowiem właśnie od jutra w Prusach Zachodnich dozwolone jest polowanie na kuropatwy (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).
      
       Dobry wynik fabryki cukru w Starym Polu
       Fabryka cukru w Starym Polu (niem. Altfelde) osiągnęła w sezonie 1888/89 zysk netto 61 468 marek. […] Jest to zadowalający rezultat, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że wskutek powodzi zbiory buraków były znacznie mniejsze, a dostawa buraków była w ostatnim sezonie o połowę mniejsza niż zwykle (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).
      
       Napad tuż przed własnym domem
       Zamieszkały przy Brandenburgerstrasse pomocnik zecera został ubiegłej nocy napadnięty niedaleko swojego mieszkania. Najpierw otrzymał kilka ciosów bykowcem [bicz wykonany z rzemienia], a potem wiele ciosów nożem (AZ, wtorek, 20.08.1889 r.).
      
       Egzaminy w elbląskich szkołach
       Egzamin w Gimnazjum Królewskim odbędzie się 22, a w Gimnazjum Realnym 23 sierpnia. Egzamin nauczycielski w tutejszym seminarium odbędzie się 29 bieżącego miesiąca. Zgłosiło się do niego 14 uczennic tego instytutu (AZ, środa, 21.08.1889 r.).
      
       Zmarł grabarz z kościoła Najświętszej Marii Panny
       Grabarz zatrudniony przy kościele Najświętszej Marii Panny nazwiskiem Niclaus, wcześniej muzyk u tutejszych ułanów bardzo krótko piastował swój nowy urząd. Mężczyzna zmarł wczoraj po krótkiej chorobie. Na stanowisko, które jest dobrze płatne, z pewnością znajdzie się wielu chętnych (AZ, środa, 21.08.1889 r.).
      
       O mało nie utonął w rzece Elbląg
       Dziś w południe przez nieostrożność do rzeki Elbląg wpadł pewien szyper. Mężczyzna zaczął tonąć, został jednak całe szczęście uratowany. Jak już znalazł się na brzegu, zobaczył, że zebrała się tam spora grupa gapiów. Zareagował na to mówiąc: „Co się tutaj dzieje?” (AZ, czwartek, 22.08.1889 r.).
      
       Przez nasz dworzec przejeżdżali książęta rosyjscy
       Wczoraj w południe przez nasz dworzec w drodze do Berlina przejeżdżali książęta Aleksandrowicz i Georg z Rosji. Książęta zajęli miejsce w przedziale pierwszej klasy obok innych podróżujących (AZ, czwartek, 22.08.1889 r.).
      
       Nieszczęśliwy wypadek

       Wielką tragedię przeżywa rodzina właścicieli ziemskich nazwiskiem Jochem z Kępek (niem. Zeyer). Ojciec wiózł w pobliżu budynku mieszkalnego obornik. Towarzyszył mu czteroletni synek, który biegł za wozem. Chcąc wcześniej przybyć do celu, chłopiec przebiegł przez kładkę biegnącą nad rowem i po kilku minutach znaleziono w nim jego ciało. Chłopiec spadł głową w bagno i natychmiast się udusił (AZ, piątek, 30.08.1889 r.).
      
       Bójki w mieście
       Wczoraj wieczorem na Starym Mieście (niem. Der Alte Markt) doszło do bójki między praktykantami z tutejszej szkoły dokształcającej. Na małym placu Exerzierplatz doszło do kolejnych kłótni i bijatyk. Zebrało się tam więc spore zbiegowisko. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji zaprowadzili na miejscu porządek i aresztowali kilka osób (AZ, piątek, 30.08.1889 r.).
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Brandenburgerstrasse to dzisiejszy fragment Skweru Ofiar Sprawy Elbląskiej, natomiast der Alte Markt, to po prostu jest Stary Rynek leżący na Starym Mieście.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    RodemzElbląga(2015-08-29)
  • faaajne a Ruscy i tak to wszystko rozp. .. lili.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Boloztaczka(2015-08-30)
  • a tak wogóle, czy redakcja wyjdzie kiedykolwiek z tego 1889 roku? Było fajnie, było cacy, było nudnie jak tylko nudno może być ale ciekawe że tak samo nudnie jak dziś. Nie można tych paru lat przeskoczyć ( które były tak samo ciekawie nudne ) i dojść do momentu kiedy wpadli Ruscy i zaczęli wszystko rozp...lać? Jakieś życie wreszcie w tym temacie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    Boloztaczką(2015-08-30)
Reklama