UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu... działo się na placu Fryderyka Wilhelma

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... działo się na placu Fryderyka Wilhelma

Gdy wczoraj po południu pewna zamieszkała przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm) starsza kobieta przemierzała plac Fryderyka Wilhelma (dziś plac Słowiański, niem. Friedrich Wilhelm Platz), została przejechana przez dorożkę i poważnie ranna w głowę. Z kuchni mieszkania przy placu Fryderyka Wilhelma skradziono wątrobę cielęcą, a przedwczoraj wieczorem z restauracji przy ulicy Chmurnej (niem. Sturmstraße) dużą porcję klopsów smażonych i piwa (AZ, czwartek, 21.04.1892 r.).

Trwają prace budowlane w rzeźni
       Wrą prace budowlane w rzeźni. Z siedmiu budynków trzy mają już zadaszenie, czwarty wznosi się już na siedem stóp. Droga wiodąca do kompleksu została znaczenie poszerzona i podwyższona. [...] Wkrótce ulica zostanie wybrukowana. Gdy wszystko pójdzie pomyślnie, cały kompleks powinien być gotowy w październiku (AZ, piątek 15.04.1892 r.).
      
       Nadburmistrz von Forckenbeck na kuracji w Wiesbaden
       Nadburmistrz von Forckenbeck, który niedawno zachorował na bronchit, jest obecnie poddawany kuracji w Wiesbaden, by wzmocnić mięśnie i odzyskać większą sprawność. Rozpoczęte przed 14 dniami masaże już przynoszą rezultaty, dlatego też nadburmistrz ma zamiar kontynuować je do świąt Wielkanocnych (AZ, niedziela, 17.04.1892 r.).
      
       Niecodzienny prezent urodzinowy
       Właściciel ziemski K., który sądził, że cieszy się powszechną sympatią swoich przyjaciół, w ubiegłym tygodniu świętował w sporym towarzystwie swoje urodziny. Podczas uroczystości jubilat opowiedział zgromadzonym, że otrzymał prezent z Tczewa (niem. Dirschau). Gdy otworzył paczkę, zobaczył koński nawóz (AZ, niedziela, 17.04.1892 r.).
      
       Zmarła elbląska pisarka

       Pisarka Emma Laddey zmarła nagle na atak serca podczas wizyty u swojej siostry w Merseburgu. Emma Radtke urodziła się w Elblągu 9 maja 1841 roku, wyszła za mąż za historyka sztuki Ernsta Laddeya i żyła długi czas w Stuttgarcie a potem w Monachium. Była bardzo płodna literacko, w swoich książkach wiele uwagi poświęcała sprawom kobiet. Kwestie te poruszała w wielu swoich powieściach i opowiadaniach. W Monachium wygłosiła szereg wykładów na temat artystycznych i naukowych aspiracji kobiet i dziewcząt. Popierała w znacznym stopniu dążenia Niemieckiego Stowarzyszania Kształcenia Kobiet (AZ, środa, 20.04.1892 r.).
      
       Nożownik na Małym Placu Ćwiczeń
       Wczoraj wieczorem na Małym Placu Ćwiczeń przy karuzeli doszło do incydentu z nożem, podczas którego raniono człowieka w głowę. Bohater całego zajścia, Gerlach z Zawady (niem. Pangritz Colonie) podczas aresztowania zachowywał się bardzo agresywnie tak, że podczas jego transportu do czerwonej wieży potrzebny był do pomocy stróż (AZ, środa, 20.04.1892 r.).
      
       Śmierć w Stalewie

       Mistrz stolarstwa Edward Reiss, zamieszkały wcześniej w Elblągu, obecnie w Stalewie (niem. Stalle), zakończył swój żywot w niecodzienny sposób. W ostatnim czasie prowadził trochę szalone życie i roztrwonił wszystkie swoje pieniądze. W wigilię Wielkiej Nocy udał się do swojej siostry zamieszkałej w Stalewie. Ta jednak nie przyjęła nieproszonego gościa. Po krótkim czasie Reiss rozebrał się do koszuli i zaczął biec przez pola i rowy do Starego Pola (niem. Altfelde). Tam wpadł w ręce policjanta, który przekazał go w ręce zarządu gminy. Gdy następnego ranka przyniesiono uwięzionemu ciepłą strawę, znaleziono jego ciało. Dopiero wczoraj odbył się jego pogrzeb w Stalewie na koszt siostry (AZ, czwartek, 21.04.1892 r.).
      
       Cesarz odwiedzi Gdańsk i Malbork

       W Gdańsku (niem. Danzig) i Malborku (niem. Marienburg) trwają już przygotowania do zbliżającej się wizyty Cesarza. Nie wiadomo jeszcze, czy Cesarz przybędzie drogą morską czy koleją. Na kolei gdańskiej trwają już przygotowania na wypadek, gdyby Cesarz wybrał się właśnie koleją. Do odwiedzin Cesarza szykują się także w stoczni cesarskiej, tym bardziej, że istnieje przypuszczenie, że Cesarz podczas swojego pobytu ochrzci stojący obecnie w doku krążownik E. Drugiego dnia świąt w południe nadprezydent von Gossler udał się w towarzystwie kilku wysokich urzędników i oficerów do Malborka, by na zamku wydać zarządzenia w sprawie wizyty cesarskiej. Jak wiadomo Cesarz 18 maja uda się przez Malbork do Słobit (niem. Schlobitten) na polowanie. Cesarz spędzi tam tylko dwa dni, następnie około 8 dni spędzi na polowaniach w Prakowicach (niem. Prökelwitz) koło Dzierzgonia (niem. Christburg) (AZ, czwartek, 21.04.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Właśnie, a dlaczego to miejsce zamiast być chlubą Elbląga i ozdobą jest dnem. Czerpie wzory z historii, jej ne zmiencie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2018-04-21)
 • Dlaczego to piękne miejsce nie potrafi miasto odtworzyć. Czy ci nasi architekci nie potrafią się nad tym problemem pochylić. Przykro bo resursa przedłużenie poczty budynkami pozwoliło na zamknięcie tego atrakcyjnego terenu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Lalek(2018-04-21)
 • Nie można bez kosztowo odtworzyć tego co było, a nawet gdyby udało to się zrealizować to i tak nie będzie to samo. Historia przemija a z nią ludzie, fakty i przestrzeń. Nic tego nie zmieni. Jak mawiał jeden z filozofów: "śmierć jest nieunikniona, a człowiek po śmierci żyje tak długo dopóki jest w pamięci jego bliskich i tak przemija gloria tego świata". Przecież w tym kontekście odbudowano naszą starówkę, która w publikacjach światowych oceniana jest jako fenomen i określana jako wybitne osiągnięcie architektoniczne, a elblążanie ją krytykują i nawet potępiają. Cóż jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  Trochęfilozofocznie(2018-04-21)
 • No dobra dobra z ta filozofia, , ale mnie ciekawi co z ta watroba , czy byla z koscia , czy czy tak normalnie .... bez kosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Gnat 0(2018-04-21)
 • A mówią, że Niemcy nie kradną i nie dokonują rozbojów, a tu proszę w każdej odcinku o historii niemieckiego Elbląga zdarzenia kryminalne są częste: pobicia, napady, kradzieże aż strach się bać. U nas obecnie tylko w Sandomierzu jest niebezpiecznie, a tymczasem ówczesny Elbing był siedliskiem zła i nieprawości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2018-04-21)
 • @Trochęfilozofocznie - trochę filozoficznie-nikt nie krytykuję odbudowy przepięknej starówki, to zasługa mistrza p. Mytych, który ze swą grupą budowlaną potrafił odtworzyć jej piękno, lecz starówka to nie cały Elbląg, są wielkie zaniedbania mimo napływu kasy unijnej, tyle tylko, że za dużo chętnych jest by ją sobie przywłaszczać, a nie inwestować, było więcej w Elblągu miejsc, które ostały zniszczone przez władzę komunistyczną -gdyż taki był jej plan zniszczyć historię piękna tego miejsca, sam pl. Słowiański z niekompletną fontanną, gdy włodarze mieli na uwadze piękno i dbanie o własne miasto nie o swe konta, zapewne dziś byłoby inaczej u nas, lecz mamy tylko takich, którym przyświeca jedynie władza i konto wypasione, ,więc uprzejmie proszę filozoficznie nikt nie krytykuje starówki, bo to jedno z najpiękniejszych miejsc w Elblągu-dziś, ,pozdrawiam filozoficznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  grace(2018-04-22)
 • To, że odbudowa Starówki jest przedsięwzięciem wspaniałym nikt chyba nie neguje, lecz na przestrzeni lat proces realizacji tego programu uległ wielu modyfikacjom i modernizacjom, nie zawsze po myśli pierwotnych założeń jego twórców. Obecny obraz niektórej zabudowy przypominający materiałami i formą papier mache i akcję "wieś tańczy i śpiewa" - na pewno nie był po myśli autorów ale dzięki dziwnym gustom właścicieli jak i miejscowym operatorom naszego codziennego realu rozminął się z pierwotną forma i ideą. I co by nie ganić w tych zapędach - chyba szczytowym osiągnięciem tych działań jest brak zabudowy wzdłuż rzeki, jak i obecna forma zagospodarowania tego miejsca (szczególna forma ławek pozbawiająca siedzącego jakiegokolwiek widoku otoczenia, brak możliwości cumowania przy nadbrzeżu dużych i małych jednostek) jak i braku koncepcji urbanistycznej Zakanala (wyspy).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  AMalejużniekoniecznie(2018-04-22)
Reklama