UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... grad narobił szkód

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... grad narobił szkód

Wczorajszy grad spadł z tak wielką siłą, że narobił wiele szkód w Bażantarni (niem. Vogelsang), w okolicach Plebanki (niem. Pfarrhäuschen), na polach Wittenfelde, gdzie spadły kule ogromnej wielkości (AZ, czwartek, 23.06.1892 r.).

11-letni chłopiec potrącony przez furmankę
     Wczoraj wieczorem około godz. 18.30 na rogu ulicy Spieringstraße szybko jadąca furmanka potrąciła chłopca w wieku około 11 lat. Woźnica pojechał sobie spokojnie dalej, nie zatroszczywszy się o chłopca. Chłopiec, który doznał obrażeń wewnętrznych, został przewieziony do domu (AZ, czwartek, 23.06.1892 r.).
     
     Spłonął majątek Luchta

     Wczoraj w południe w budynki należące do właściciela ziemskiego Luchta w Kępkach (niem. Zeyer) uderzył piorun, budynki doszczętnie strawił ogień. Z inwentarza i innej własności niewiele udało się uratować (AZ, czwartek, 23.06.1892 r.).
     
     Budowa nowej plebani trwa
     Po tym jak zakończyły się prace wykopaliskowe pod fundamenty, wkrótce rozpoczną się prace ziemne związane z położeniem linii gazowo-wodociągowej pod budowę nowej plebanii przy kościele Najświętszej Marii Panny. W tym celu wzdłuż ulicy Pocztowej (niem. Poststraße) i od Szkoły dla Dziewcząt do miejsca budowy zostały wykopane rowy (AZ, czwartek, 23.06.1892 r.).
     
     Dwa uschnięte drzewa

     W alei kasztanowej, która prowadzi do Angielskiego Zdroju, naprzeciwko ulicy Różanej (niem. Rosenstraße) uschły dwa potężne drzewa. Nieznany jest powód obumarcia drzew, ponieważ korzenie nie stykają się w tym miejscu z linią gazową (AZ, czwartek, 23.06.1892 r.).
     
     Pogrzeb prawnika Stadthagena

     Pogrzeb tragicznie zmarłego prawnika Stadthagena odbył się wczoraj o godz. 16. Uroczystości rozpoczęły się w domu zmarłego przy Starym Rynku 5 (niem. Alter Markt). Za ciałem podążali członkowie rodziny zmarłego, dołączyła do nich liczna grupa przyjaciół i znajomych z Elbląga. Zauważyliśmy wśród nich panów: radcę ziemskiego Etzdorfa, prezesa sądu krajowego Dorendorfa, burmistrza dr. Contaga, wielu kolegów po fachu zmarłego, personel jego kancelarii itd. itp. Jadące za trumną samochody wiozły ze sobą kosztowne kwiaty. Pogrzeb odbył się na cmentarzu żydowskim (AZ, piątek, 24.06.1892 r.).
     
     Na świętego Jana pogoda sprawiła psikusa

     Na koncert świętojański, który odbył się wczoraj w Winnicy (niem. Weingrundhorst), z powodu niesprzyjającej pogody, przybyło tak mało osób, że muzycy zagrali tylko kilka kawałków i już o godz. 19 wrócili do miasta (AZ, sobota, 25.06.1892 r.).
     
     Biesiada na setkę win
     Pewnego zamieszkałego przy ul. Świętego Ducha (niem. Heil. Geiststraße) handlarza spotkała wczoraj niemiła niespodzianka. Włamano się do jego piwnicy, z której ukradziono około 80 - 100 flaszek z winem. Wszczęte śledztwo wykazało, że kradzieży dokonali zatrudnieni tam murarze. Nie tylko oni raczyli się trunkiem, zaprosili do biesiadowania także kompanów (AZ, sobota, 25.06.1892 r.).
     
     Zoologiczna wystawa odwiedziła szkoły na Żuławach
     Pewien właściciel zwierząt lądowych i wodnych prezentuje swoje zwierzęta w żuławskich wioskach, przede wszystkim w szkołach. Na tej zoologicznej wystawie można zobaczyć m.in. orła, pawiana, miniaturowe małpy, trzy węże i kilka żółwi (AZ, sobota, 25.06.1892 r.).
     
     Wizytacja w szkole rzemieślniczej
     Wczoraj wieczorem w Szkole Dokształcającej i Rzemieślniczej wizytowała tutejsza komisja czeladnicza. Podczas prawie dwugodzinnej wizytacji przysłuchiwała się z zainteresowaniem wszystkim lekcjom. Panowie opuścili placówkę zadowoleni z rezultatów pracy szkoły (AZ, środa, 29.06.1892 r.).
     
     Plaga mrówek w piwnicach

     Wiele naszych piwnic nawiedza obecnie plaga mrówek. Dobrą pułapką na mrówki jest posmarowanie cienko talerza smalcem, który zwabia mrówki i powoduje, że przyczepiają się do niego. Gdy talerz będzie pełny, trzeba je zetrzeć ścierką i znów nastawić pułapkę (AZ, czwartek, 30.06.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama