UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... nie brakowało samobójstw

 Elbląg, ulica Bożego Ciała dawniej
ulica Bożego Ciała dawniej

Zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstraße) szyper nazwiskiem Pahnke zastrzelił się w sobotę wieczorem w swoim mieszkaniu (AZ, wtorek, 30.12.1890 r.).

Samobójstwo w wigilię
       Na temat kłótni, która skończyła się samobójstwem, tak informuje jedna z zamiejscowych gazet: „Po południu w wigilię właściciel ziemski Schulz zamieszkały w Adamowie (niem. Ellerwald 1 Trist) przybył wraz z żoną i 23-letnim pasierbem nazwiskiem Froese, który był pod wpływem alkoholu, z miasta do domu. Matka i ojciec ledwie wysiedli z sań, syn zawrócił, by znów udać się do miasta. Ojczym zaczął powstrzymywać pasierba. Rozgniewany syn wyciągnął wtedy z torby nóż i wymierzył nim w kierunku ojczyma. Ojczym wyrwał go chłopakowi, skaleczył się jednak mocno w dłoń. W tym momencie syn wyciągnął z torby naładowany rewolwer i wymierzył nim w kierunku ojczyma. Chybił, postrzelił jednak w bark swoją 11-letnią siostrę, poważnie ją raniąc. Froese wpadł w popłoch, myśląc, że zastrzelił swoją siostrę, wyleciał więc na drogę wiejską i wystrzelił bronią w swoją klatkę piersiową, trafił się jednak w rękę. Gdy nie udało mu się także skutecznie dźgnąć drugim nożem, który miał przy sobie, wymierzył rewolwer w usta, skutkiem czego roztrzaskało mu głowę tak, że zmarł na miejscu. Froese nie był w dobrych relacjach ze swoją rodziną.
      
       Dzieci padają ofiarą błonicy

       Przed kilkoma dniami pisaliśmy na naszych łamach o tym, że dwoje dzieci w wieku ośmiu i sześciu lat restauratora z ulicy Parkowej (niem. Herrenstraße) zmarły na błonicę. Dziś na tę samą chorobę zmarło jego czteroipółletnie dziecko. Trójkę żyjących dzieci zrozpaczony ojciec zabrał ze strachu przed zarażeniem na wieś. Ofiarą tej choroby padło także dwoje dzieci rodziny mieszkającej na tym samym piętrze. W ciągu dwóch tygodni zmarło więc pięcioro dzieci mieszkających w jednym domu. Dezynfekcja pomieszczeń wypędziła ostatecznie, miejmy nadzieję, zarazę z budynku. Inną chorobą, która obecnie panuje wśród uczniów, jest zapalenie oczu. Do świąt Bożego Narodzenia zanotowano w szkołach 70 przypadków zachorowań na tę chorobę (AZ, środa, 31.12.1890 r.).
      
       Ze zdenerwowania pobił biednego szypra

       Niedawno w Marzęcinie (niem. Jungfer) doszło do krwawej bójki. Czterech szyprów pojechało rano do Malborka (niem. Marienburg) i z tej okazji pożyczyło konia od szypra R. Ponieważ powrót z Malborka nastąpił dość późno, R. bardzo się zezłościł i wezwał ludzi ze wsi na rozmowę. Nikt jednak na rozmowę się nie stawił, a ludzie zamiast do szypra woleli iść do gospody. Jakiś czas później nie można było nigdzie znaleźć szypra Martina G. Wszczęto poszukiwania i znaleziono go na podwórzu zalanego we krwi. Mężczyzna został napadnięty przez R. i stłuczony na zbite jabłko. Pewien chłopiec był świadkiem, jak R. rzucił w kierunku G. toporkiem [...]. Sprawca spędził całą noc siedząc na belce pod dachem stajni, w której został znaleziony następnego dnia rano (AZ, środa, 31.12.1890 r.).
      
       Wybił szybę, bo nie dostał nic do picia

       Wczoraj wieczorem robotnik Karioth wybił dwie szyby wystawowe w sklepie handlarza Janzena przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße), ponieważ ten nie chciał mu dać nic do picia (AZ, środa, 31.12.1890 r.).
      
       Kara za parkowanie w niedozwolonym miejscu
       Mężczyzna zajmujący się rozwożeniem piasku nazwiskiem Haensler zostawił wczoraj swoją furmankę w godzinach 11-15 przy ulicy Studziennej (niem. Kettenbrunnenstraße). Wóz został zarekwirowany przez policję. Haensler może liczyć się teraz z poważną karą (AZ, środa, 31.12.1890 r.).
      
       Elbląska aktorka wyjeżdża do Drezna
       Pani Charlotte Baste dostała sześcioletni angaż w Drezdeńskim Teatrze (AZ, wtorek, 30.12.1890 r.).
      
       Schwytano podejrzanego
       W sobotę aresztowano bezdomnego robotnika Oskara Müllera za kradzież. Müller był poszukiwany także listem gończym za poplecznictwo (AZ, wtorek, 30.12.1890 r.).
      
       Powiesiła się, bo nie potrafiła walczyć z poważną chorobą

       Z powodu nieuleczalnej choroby gardła powiesiła się wczoraj w swoim mieszkaniu przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstraße) Elisabeth Haese, z domu Kuhn. Kobieta miała 65 lat (AZ, niedziela, 28.12.1890 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .w Adamowie (niem. Ellerwald 1 Trist) - prawidłowo: I. Trift. .. .z ulicy Parkowej (niem. Herrenstraße) - prawidłowo: z ulicy Parkowej (niem. Johannisstraße).
Reklama