UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... odbył się targ

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odbył się targ

Dzisiejszy targ był słabo wyposażony. Ceny utrzymały się na podobnym poziomie. Tylko masło było trochę tańsze. Za funt trzeba było zapłacić 80-90 fenigów, a za korzec owsa 4 marki. Żyto kosztowało 5,20 marek - 80 funtów (AZ, czwartek, 25.05.1893 r.).

[korzec to dawna jednostka objętości, stosowana dla ciał sypkich (tzw. miara nasypna). Była stosowana od średniowiecza do drugiej połowy XIX wieku. Korzec dzielił się na cztery ćwiertnie, 16 lub 12 korczyków i 32 lub 24 miary. 30 korców (czasem 60) tworzyło łaszt – Wikipedia]
     
     Bójki w mieście

     Na placu Fryderyka Wilhelma doszło do bójki między dwoma obywatelami. Wezwany na miejsce funkcjonariusz policji uspokoił agresywnych mężczyzn i zaprowadził spokój i porządek. Druga bójka miała miejsce przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) między kilkoma robotnikami (AZ, czwartek, 25.05.1893 r.).
     
     Poranny spacer do Bażantarni

     W przyszłą niedzielę koło śpiewacze Liedertafel organizuje jak zawsze w Zielone Świątki poranny spacer do Bażantarni (niem. Vogelsang) (AZ, piątek, 26.05.1893 r.).
     
     Królewska Apteka Dworska zmienia właściciela

     Tutejsza Królewska Apteka Dworska, należąca do tej pory do aptekarza Nickse, 1 lipca przejdzie w posiadanie pana Strebela z Bernburga (AZ, wtorek, 30.05.1893 r.) .
     
     Kradzież na placu Fryderyka Wilhelma
     W sobotę przed południem na placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszy plac Słowiański, niem. Friedrich Wilhelm Platz) pewnej żonie właściciela ziemskiego ukradziono z kieszeni sukni portmonetkę z 9 markami (AZ, wtorek, 30.05.1893 r.).
     
     Wioślarze z wyprawą do Krynicy

     Odważną wyprawę przedsięwzięło w niedzielę ośmiu wioślarzy z klubu wioślarskiego "Vorwärts". Panowie udali się łodzią przez zalew najpierw do Kadyn (niem. Cadinen) a stamtąd do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Przybyli szczęśliwie do Krynicy i bez wypadku dotarli z powrotem do Elbląga (AZ, środa, 31.05.1893 r.).
     
     Samobójstwo restauratora

     Restaurator, właściciel tutejszego lokalu rozrywkowego zastrzelił się dzisiejszej nocy. Powód tego desperackiego czynu nie jest jeszcze znany (AZ, środa, 31.05.1893 r.).
     
     Ukradli siedem kur

     Ubiegłej nocy włamano się do pewnej zamieszkałej przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstraße) właścicielki ziemskiej, wdowy nazwiskiem Duran. Złodzieje włamali się do stajni i ukradli siedem kur (AZ, środa, 03.05.1893 r.).
     
     Pobili się w pracy

     Wczoraj przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) między dwoma pracownikami, którzy razem pracowali przy jednym stanowisku pracy, doszło do poważnej bójki, która trwała prawie pół godziny. Mężczyźni okładali się pięściami. Dopiero po wezwaniu na miejsce funkcjonariusza policji mężczyzn rozdzielono, po czym powrócili oni do swojego stanowiska pracy (AZ, środa, 10.05.1893 r.).
     
     Sezon spacerowy rozpoczęty

     Staromiejska Szkoła dla Dziewcząt rozpoczęła sezon spacerów. Pojedyncze klasy w towarzystwie nauczycieli wybrały się do Bażantarni (niem. Vogelsang), gdzie spędziły kilka godzin na radosnych zabawach (AZ, sobota, 20.05.1893 r.).
     
     Inżynier Straube wyprowadza się do Bernburga

     Z dniem 1 lipca nasze miasto opuszcza inżynier Straube i przenosi się wraz z rodziną do Bernburga [miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt - Wikipedia], gdzie obejmie stanowisko dyrektora fabryki. Zarobi 12 tys. marek. Pan Straube jest obecnie zatrudniony w firmie Schichaua, jest synem tutejszego nauczyciela (AZ, sobota, 20.05.1893 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Nowy model - Skoda Scala już w salonie | HADM