UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... odbyło się dziecięce święto winobrania

 
Elbląg, W Bellevue (istniejący do dziś, niedawno wyremontowany pałacyk przy ulicy Bema) kiedyś odbywały się koncerty.
W Bellevue (istniejący do dziś, niedawno wyremontowany pałacyk przy ulicy Bema) kiedyś odbywały się koncerty.

W czwartek w Bellevue odbędzie się tzw. dziecięce święto winobrania połączone z koncertem. Jak udało nam się dowiedzieć, każde dziecko biorące udział w imprezie otrzyma winogrona i butelkę wina. Z kolei dorośli otrzymają szlachetny sok winny z beczki (AZ, wtorek, 13.09.1892 r.).

Wizytacja w parafii Trzech Króli
       W następną środę o godz. 9.30 w ewangelickim kościele Trzech Króli odbędzie się tegoroczna wizytacja kościelna (AZ, wtorek, 13.09.1892 r.).
      
       Święto lata z atletami
       Drugie święto lata na Schillingsbrücke zorganizowane przez klub atletów cieszyło się dużym powodzeniem. Publika z zainteresowaniem przyglądała się atletycznym ćwiczeniom i nagradzała je oklaskami. Wesołe skecze komika Helmuta z Królewca (niem. Königsberg) zrobiły również niemałe wrażenie (AZ, wtorek, 13.09.1892 r.).
      
       Utonął marynarz

       Przedwczoraj na zalewie Wiślanym nieszczęśliwemu wypadkowi uległ marynarz Sommer, zatrudniony u szypera Kleissa w Suchaczu (niem. Succase). Tego dnia na zalewie zerwał się tak silny wiatr, że złamał się łańcuch kotwiczny i statek był skazany na walkę z żywiołem. Podczas próby wyprostowania statku, 22-letni mężczyzna wypadł za burtę i utonął (AZ, wtorek, 13.09.1892 r.).
      
       Kończą się prace przy budowie płotu

       Zbliża się zakończenie budowy nowego płotu przy cmentarzu żydowskim. Masywne kamienne ozdobne filary zdobi solidna zaokrąglona nasadka. Między filarami umieszczono solidną siatkę z kutego żelaza współgrającą z filarami. [...] (AZ, środa, 14.09.1892 r.).
      
       Środki przeciwko cholerze

       Prezydent rejencji z Gdańska (niem. Danzig) wydał właśnie dwa zarządzenia w sprawie epidemii cholery. Pierwsze dotyczy zakazu importu i tranzytu używanej bielizny i pościeli, używanych ubrań, różnego rodzaju szmat, owoców, świeżych warzyw, sera z krowiego mleka i miękkiego sera pochodzących z terenu miasta Hamburga. Wyłączone z zakazu są bielizna i ubrania podróżnych, które podległy dezynfekcji. Drugie zarządzenie brzmi: "każda osoba, która otrzyma paczkę pocztową lub inną przesyłkę z Rosji, Hamburga lub innego miejsca, w którym panuje epidemia cholery, jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić o tym urząd policji, najpóźniej jednak w ciągu 12 godzin od jej otrzymania". Otwarcie paczki w myśl otrzymanego zarządzenia może nastąpić tylko i wyłącznie w obecności funkcjonariusza policji. Minister prac publicznych zarządził, że znajdujące się w przedziałach pierwszej i drugiej klasy wycieraczki na czas trwania epidemii zostanią usunięte, a zimowe koce zostaną umieszczone w przedziałach dopiero po ustatniu epidemii (AZ, środa, 14.09.1892 r.).
      
       Nowa poświata na placu Fryderyka Wilhelma
       Wczoraj wieczorem na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy plac Słowiański) rozbłysło nowe światło. 12 latarni gazowych zostało wysposażonych w nowy palnik, który daje przyjemne i jasne światło. Tylko światło znajdującej się w środku dużej latarni różni się od pozstałych i daje żóltą poświatę. Mamy nadzieję, że i ona wkrótce będzie świecić jasnym światłem jak pozostałe (AZ, czwartek, 15.09.1892 r.).
      
       Ślusarz ze stoczni Schichua otrzymał stypendium na naukę w Dortmundzie
       Zatrudnionemu w stoczni Schichaua ślusarzowi Kriestansowi Ministerstwo Handlu i Rzemiosła za poparciem dyrektora Państwowej Szkoły Dokształcającej przyznało stypendium w kwocie 60 marek miesięcznie na kształcenie w Królewskiej Szkole Mistrzów w Dortmundzie. Kriestans znajduje się już w Dortmundzie a jego nauka będzie trwała prawdopodobnie dwa lata (AZ, czwartek, 15.09.1892 r.).
      
       Ferie jesienne tuż, tuż
       W tutejszych szkołach podstawowych tegoroczne ferie jesienne będą trwać półtora tygodnia. Rozpoczną się 1 a skończą 12 października. W szkołach wiejskich naszego okręgu ferie potrwają dwa tygodnie, od 26 września do 9 października (AZ, czwartek, 15.09.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama