Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… otwarto kanał

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… otwarto kanał Kanał Elbląski na zdjęciu z 1935 roku
Rek

W połowie bieżącego miesiąca zaplanowano otwarcie kanału Oberlandzkiego (niem. Oberländischer Kanal, dziś Kanał Elbląski). Liczne łodzie z różnymi ładunkami oraz większe i mniejsze tratwy już czekają na to wydarzenie. Dzięki temu na kanale ożywi się żegluga (AZ, sobota,12.04.1890 r.).

Nieudany strajk hydraulików
     Nie powiódł się strajk hydraulików z fabryki towarów metalowych Neufeldta. Dzisiaj wszyscy hydraulicy z wyjątkiem dziewięciu, z powodu których doszło do strajku, po trzytygodniowym buncie podjęli pracę za te same płace. Musieli zgodzić się także z nowymi zasadami porządku w fabryce i podpisać stosowne dokumenty, zgodnie z którymi zabronione ma być wszczęcie ponownego strajku (AZ, piątek, 11.04.1890 r.).
     
     Zidentyfikowano zwłoki
     Zidentyfikowano znalezione wczoraj po południu w pobliżu Treideldamm zwłoki. Należą one do robotnika Gottfrieda Friese z Elbląga, który zaginął w listopadzie ubiegłego roku. Żona mężczyzny, zamieszkała przy ulicy Kotwiczej 9, została sama z czwórką dzieci (AZ, czwartek, 10.04.1890 r.).
     
     Skamieniałe kości na żwirowisku
     Przedsiębiorca Weber z dzielnicy Na Stoku (niem. Mattendorf), który zajmuje się obecnie wydobywaniem żwiru na starym Placu Musztry (niem. Exerzierplatz) znalazł na głębokości 25 stóp wielkie skamieniałe kości. Jest to znak, że Plac Musztry był wcześniej położony dużo głębiej i wskutek nawiewów piasku stopniowo stał się wydmą. Pan Weber ma zamiar przekazać znalezisko Związkowi ds. Starożytności, który, miejmy nadzieję, zbada, do jakiego zwierzęcia należą te kości (AZ, piątek, 11.04.1890 r.).
     
     Zapisy do szkoły
     Wczoraj w naszych szkołach elementarnych odbyły się zapisy dzieci mających obowiązek szkolny. Jak co roku również i tym razem okazało się, że o wiele więcej dzieci zjawiło się niż było zapisanych na liście. Wskutek tego w niektórych szkołach klasy szóste są trochę przepełnione. [...] Szczególnie mocno przepełnione są klasy szkoły katolickiej tak, że konieczne jest stworzenie drugiej klasy w tym samym roczniku. W ostatniej klasie jest zapisanych 142 dzieci, a codziennie zgłaszają się nowe dzieci (AZ, sobota, 12.04.1890 r.).
     
     Premia za wyuczenie głuchoniemego praktykanta
     Zamieszkałemu przy ulicy Mostowej (niem. Brueckstrasse) mistrzowi stolarskiemu Edwardowi Siebrandowi prezydent rejencji przyznał premię w wysokości 150 marek za wyuczenie głuchoniemego praktykanta (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
     Na placu Fryderyka Wilhelma znaleziono szkielet
     Przed kilkoma dniami na placu Fryderyka Wilhelma (dzisiejszy plac Słowiański), na parceli należącej wcześniej do radcy budowlanego pana Muehle, która teraz przeszła w posiadanie pana Bohlmeister, gdzie wznosić się ma teraz nowy budynek, podczas prac budowlanych a dokładnie w trakcie stawianiu fundamentów, znaleziono dobrze zachowany szkielet. Szkielet ten pochodzi prawdopodobnie ze starego cmentarza przy kościele św. Jakuba, który rozciągał się aż do tego miejsca (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
     Furmanka przewróciła latarnię
     W sobotę po południu na alei Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) pewna zamiejscowa dwukonna furmanka, która jechała w kierunku dworca, najechała i rozbiła latarnię gazową. Sprawca jest nieznany, ponieważ uciekł z miejsca wypadku (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
     Wandalizm się szerzył
     Wczorajszej nocy kilku nocnych hulaków ukradło wózek ręczny należący do handlarza zamieszkałego przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) oraz dwa koła z samochodu mistrza piekarskiego, które wrzucili do rzeki Elbląg. Wandalizm w Elblągu rozszerza się na wielką skalę. Z tego względu powinno się wprowadzić jak najsurowsze kary (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
     Napad na Słonecznej
     Wczoraj wieczorem ok. godz. 23.30 na rogu ulic Kosynierów Gdyńskich (niem. Gruenstrasse) i Słonecznej (niem. Sonnenstrasse) kilka osób napadło na zamieszkałego przy Słonecznej czeladnika stolarskiego. Mężczyźni rzucili go na ziemię i bili go kijami, pięściami i obcasami butów, przez co poszkodowany został dość poważnie ranny w głowę, dlatego też musi teraz leżeć w łóżku (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
     W hotelu ukradziono buty
     Dziś rano w hotelu Englisch Haus ukradziono parę męskich kamaszy. Złodziej jest nieznany (AZ, wtorek, 15.04.1890 r.).
     
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski