Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Dawno temu w Elblągu… otwierano kina

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… otwierano kina Ul. Kowalska
Rek

Elbląskie kino zawsze oferuje swoim kinomanom to, co chcieliby zobaczyć. W tym tygodniu w miejskim kinie będzie można obejrzeć cieszący się dużą popularnością film, który jakiś czas temu był wyświetlany w pałacu filmowym „Film-Eck”. Film nosi tytuł „Die Maedchenhaendler von New York” (tłum. „Handlarz dziewczętami z Nowego Jorku”)*.

Film, który został nakręcony przy współudziale nowojorskiej policji kryminalnej, jest w rzeczy samej godny obejrzenia i ukazuje w takcie trzymającej w napięciu akcji spektakularne aresztowanie handlarza dziewczętami oraz prezentuje jego zbrodnicze wybryki.
     Kolejnym godnym polecenia filmem jest komedia Harolda Lloyda pt. „Er ist seekrank” (tłum. „On cierpi na chorobę morską”). Film ten z pewnością dostarczy widzom wiele powodów do śmiechu. (ET, poniedziałek, 02.11.1925 r.)
     
* Kino dotarło do Elbląga wiele lat przed wybuchem I wojny światowej, ale jego dynamiczny rozwój nastąpił w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Elbląg miał kino jako pierwszy w całej prowincji i o rok wyprzedził Gdańsk! Z biegiem czasu nawyk chodzenia do kina stawał się dla wielu elblążan kulturalną tradycją. Spowodowało to spadek popularności teatru, który stopniowo tracił swoją monopolistyczną rolę.
     Pierwsze kino uruchomiono w 1906 r. przy ul. Kowalskiej 7, w domu handlarza wyrobami gumowymi Müllera. Prowadził je pionier elbląskiej kinematografii Robert Hoffmann (zm. 1955). Do niego należały również kina przy Mostowej 15 (Kinotopp) i Rzeźniczej 9 (Lichtspielhaus). I jak się wnet okazało, rodzina Hoffmann prowadziła prawie wszystkie kina w mieście. Kino przy ul. Rzeźniczej 9 otwarto w 1910 r. i w takim wyglądzie trwało do przebudowy w 1929 r., kiedy to przedłużono je w kierunku ul. Św. Ducha. Pierwsze filmy miały wprawdzie podpisy, ale były nieme – ich oglądanie uatrakcyjniała grająca kapela lub pianista. Jeszcze w 1932 r. w zapowiedziach filmowych podawano w nawiasie, że chodzi o film niemy. W przedwojennym Elblągu popularnym kinem była Lichtbildbühne na Grobli Św. Jerzego 5. Po 1945 r. działało tu kino „Bałtyk”, później „Stoczniowiec” a od 1957 r. „Syrena”. To właśnie w tym kinie zaprezentowano w 1929 r. pierwszy w Elblągu film dźwiękowy – „Zatonięcie Titanica”. Właścicielem kina była Berta Hoffmann, do której należał też Film-Eck przy ul. Mühlendamm 1 (1 Maja), kino, które miało 650 miejsc i było najnowocześniejszym pod względem zabezpieczenia przeciwogniowego i wyposażenia technicznego. Wejście główne było od strony ul. 12 Lutego. Dzisiaj w jego miejscu przebiega ulica. Źródło: www.elblag.wm.pl i „Dziennik Elbląski”.
     
     Wieczorek z tańcami
     
Wieczorek z tańcami organizuje w sobotę 7 listopada o godz. 19.30 w Domu Wypoczynkowym Niemiecka Partia Ludowa. W programie przewidziano oprócz tańców dobrą muzykę, wykłady oraz losowanie. (ET, wtorek, 03.11.1925 r.)
     
     Niemiecki Wieczór
     
Czwarty Niemiecki Wieczór odbędzie się w poniedziałek 9 listopada o godz. 20 w budynku liceum. Swoje dzieła odczyta Waldemar Bonsels. (ET, środa, 04.11.1925 r.).
     
     Drugi koncert abonamentowy
     
W ramach drugiego koncertu abonamentowego, który odbędzie się 5 listopada o godz. 19.30 w  gimnazjum realnym, wystąpi Brahms Vokal-Quartett z Monachium. We wstępie wysłuchamy utworów Haydego, Mozarta i Brahmsa. (ET, środa, 04.11.1925 r.)
     
     Wystawa rzemiosła artystycznego i dzieł sztuki
     
W dniach 7-11 listopada w Domu Młodzieżowym przy ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse) lokalna młodzież zaprasza na wystawę rzemiosła artystycznego i dzieł sztuki. Na wystawie będzie można podziwiać wyroby tekstylne, ceramiczne, tokarskie, wykonane z kutego żelaza […]. Poza tym zobaczymy dzieła wykonane w akwareli, akwaforcie oraz drzeworycie. Autorami dzieł są Schmialek, Samuel, Budzyński, Andersen i inni. (ET, środa, 04.11.1925 r.)
     
     Kursy w szkole zawodowej dla dziewcząt
     
W tutejszej szkole zawodowej dla dziewcząt mieszczącej się przy ulicy Sonnenstrasse 72 (dzisiejsza ulica Zacisze 11) w semestrze zimowym dla uczennic będą organizowane kursy gotowania, pieczenia ciast i mięsa. Zapisy są przyjmowane w budynku szkoły. (ET, środa, 04.11.1925 r.)
     
     Wykład w liceum
     
Rektor Bartsch wygłosi w piątek 6 listopada o godz. 20 w budynku liceum wykład na temat: „Los i życie ziemi – jej znaczenie dla kształtowania ludzkości”. Wykład jest kontynuacją wcześniejszych rozważań na temat „Skąd pochodzę?”. Prelegent udowodni, dlaczego prastara wiara w reinkarnację musi zaginąć i musi zostać odnaleziona nowa wiara, jeśli ludzkość chce iść z postępem. (ET, środa, 04.11.1925 r.)
     
     Kradzież w firmie Wenzel und Muehle
     
W dniach 31 października – 2 listopada w firmie Wenzel und Muehle mieszczącej się przy ulicy Przy Wodzie 22 (niem. Am Wasser) – dzisiaj Wybrzeże Gdańskie* doszło do kradzieży dwukołowego wózka ręcznego. Wóz ma czerwone koła i dyszel skrętny. Wszelkie informacje na temat skradzionego wozu prosimy zgłaszać w wydziale kryminalnym policji w ratuszu, pokój nr 4. (ET, środa, 04.11.1925 r.)
     
* Ulica położona w dzielnicy Zawodzie na osiedlu Wyspa Spichrzów. Wybrzeże położone było na całej długości wyspy – Wikipedia.
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
     
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna III