Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Dawno temu w Elblągu… pokojówka okradała gości

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu… pokojówka okradała gości Hotel Englisches Haus
Rek

Ubiegłej soboty złapano złodziejkę, która 1 stycznia została zwolniona z pracy. Dziewczyna pracowała w hotelu Englisches Haus jako pokojówka. Zarzuca się jej dokonanie kilku kradzieży w wymienionym hotelu. Podczas przeszukiwania jej pokoju znaleziono na przykład parasol kelnera oraz ubrania zamieszkałej w hotelu aktorki. Dalsze przeszukiwania pokażą, czy dziewczyna ukradła w hotelu jeszcze jakieś rzeczy (AZ, wtorek, 12.01.1892 r.).

Gdzie podziała się matka dziecka?
     W listopadzie ubiegłego roku w sieni domu żony robotnika P. zamieszkałej przy ulicy Neonowej (niem. Kl. Zahlerstraße, kiedyś ulica Mała Zahlera, ulica pochodziła od nazwiska elblążanina, który usypał w tej okolicy groblę. Ulicę Neonową widać obecnie jedynie na mapach, była krótka, wąska i dochodziła do ul. Zw. Jaszczurczego) znaleziono nowo narodzonego chłopca owiniętego w pieluszki. Jak się później okazało, chłopiec urodził się w październiku w tutejszym szpitalu, a jego matką jest żona robotnika nazwiskiem Radtke, której mąż siedzi w więzieniu. Dziecko zostało zameldowane w tutejszym stanie urzędu cywilnego jako Wilhelm Radtke, a po matce ślad zaginął. Mamy nadzieję, że kolejne poszukiwania doprowadzą do ustalenia pobytu matki dziecka (AZ, środa, 06.01.1892 r.).
     
     Druga rocznica śmierci Cesarzowej

     Jutro uczcimy rocznicę śmierci Cesarzowej Augusty, żony Wilhelma I. Na Jej cześć odprawiona zostanie niewielka uroczystość [Augusta Maria Ludwika Katarzyna von Sachsen-Weimar-Eisenach (ur. 30 września 1811 w Weimarze, zm. 7 stycznia 1890 w Berlinie) – księżniczka saska, cesarzowa niemiecka i królowa Prus, córka wielkiego księcia Sachsen-Weimar-Eisenach Karola Fryderyka oraz wielkiej księżnej Marii Pawłownej, córki cara Rosji, Pawła I – Wikipedia] (AZ, czwartek, 07.01.1892 r.).
     
     Liczba żebraków rośnie

     Liczba żebraków w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Ponieważ nierzadko włóczędzy skorzy są do okradania, uczulamy gospodynie domowe, by nie dały się okraść (AZ, czwartek, 07.01.1892 r.).
     
     Ze statystyk urzędu stanu cywilnego

     W miesiącu grudniu na świat przyszło 172 dzieci w tym 83 chłopców i 89 dziewczynek. Zanotowano cztery martwe porody, zmarło 105 naszych obywateli (53 mężczyzn i 22 kobiety). Ślub zawarły 23 pary (AZ, piątek, 08.01.1892 r.).
     
     17 samobójców

     W roku ubiegłym życie przez samobójstwo w naszym regionie zakończyło 17 osób. 14 osób zmarło poprzez powieszenie, dwie zastrzeliły się, a jedna się otruła. Wśród denatów znajduje się 15 mężczyzn i dwie kobiety (AZ, piątek, 08.01.1892 r.).
     
     W marcu odbędzie się bal maskowy
     Jak nam przekazano, zarząd Resursy Humanitas (kasyno) podjął decyzję o zorganizowaniu balu maskowego, który zaplanowano na czwartek, 1 marca. Z pewnością informacja ta ucieszy ludzi ze świata handlu (AZ, sobota, 09.01.1892 r.).
     
     Degustacja świeżego piwa

     W niedzielę po południu w Winnicy (niem. Weingrundhorst) odbędzie się degustacja nowo wyprodukowanego w Angielskim Zdroju piwa. Wstęp 10 centów (AZ, sobota, 09.01.1892 r.).
     
     Młody skrzypek zagra w Resursie Mieszczańskiej

     Młody wirtuoz skrzypiec Hans Schulz da jutro wieczorem w Resursie Mieszczańskiej koncert. Usłyszymy między innymi sonaty Beethovena. Ponieważ program zapowiada się ciekawie, oczekujemy, że na występ przybędzie liczna publika (AZ, sobota, 09.01.1892 r.).
     
     O mało nie doszło do tragedii
     Zbyt wczesne wyjście na lód na Zalewie Wiślanym, który nie jest jeszcze stabilny, sańmi zaprzęgniętymi w konie mógł się skończyć się tragedią i kosztować życie kilku ludzi. 8 stycznia gospodarz R. z miejscowości Stobiec (niem. Stobbendorf) wracał sańmi do domu po lodzie kanału. Nagle koń dotarł do miejsca, gdzie lód kilka dni wcześniej załamał się pod łodzią, stąd w miejscu tym był bardzo słaby. Załamał się więc pod sańmi, w którym siedziało sześciu mężczyzn. Mężczyźni wpadli do wody. Z trudem zostali uratowani przed utonięciem przez osoby, które usłyszały wzywanie pomocy. Osoby te same naraziły swoje życie, żeby uratować rozbitków. Całe szczęście najedli się tylko strachu i przemoczyli ubrania do suchej nitki (AZ, wtorek, 12.01.1892 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata