UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... przejechano chłopca

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... przejechano chłopca

Wczoraj po południu na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstraße) mały chłopiec został przejechany przez furmankę należącą do piwowara i doznał dość poważnych obrażeń. Chłopiec miał zostać wepchnięty pod koła przez kolegę (AZ, czwartek, 22.09.1892 r.).

Nasi żydowscy bracia świętują
       Nasi żydowscy współobywatele będą jutro świętować początek 5653. roku. Drugie święto noworoczne będą świętować 23 września a 25 września rozpoczną post Gedalii (AZ, czwartek, 22.09.1892 r.).
      
       Wstrzymany import cygar z Hamburga

       Fabryka cygar Loeser und Wolff sprowadza, jak wiadomo, tabakę z rynków w Hamburgu i Amsterdamie. Ponieważ niewykluczone jest, że wraz z tabaką zostanie przywleczona cholera, właściciele wspomnianej fabryki zarządzili, że wstrzymują tymczasowo import tabaki z hamburskiego rynku. Ten środek zaradczy spotka się z pewnością z powszechną aprobatą (AZ, czwartek, 22.09.1892 r.).
      
       Cesarz przejedzie przez nasz dworzec
       Wyjazd Cesarza z Poczdamu do miejscowości Rominty [dzisiejsze Krasnolesje - osiedle w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, nad rzeką Romintą (ros. Krasnaja), ok. 10 km od granicy z Polską, w północnej części Puszczy Rominckiej, na dawnym terytorium Prus Wschodnich – Wikipedia] ustalono na dziś, czwartek, 22 września. Wyjazd nastąpi o godz. 21.57 z Poczdamu. Pociąg przejedzie przez nasz dworzec o godz. 6.29, nie zatrzymując się na nim. Przystanki przewidziano tylko na tych stacjach, na których dojdzie do wymiany lokomotywy. Pociąg składa się z sześciu wagonów [...]. Jak słyszeliśmy, tutejszy dworzec podczas przejazdu Jego Cesarskiej Mości będzie zamknięty dla publiczności (AZ, piątek, 23.09.1892 r.).
      
       Nikt nie pojawił się w oknie

       Przejazd cesarskiego pociągu przez nas dworzec nastąpił sześć minut później niż zapowiadano. Gdy pociąg zbliżał się do osiedla Trettinkenhof (osiedle robotnicze zamieszkałe przez pracowników zakładów Schichaua, znajdujące się na terenie dzisiejszej ulicy Narciarskiej i Fredry), zmniejszył prędkość, następnie przejechał wolno przez dworzec, żeby uniknąć wstrząsów podczas wjeżdżania na liczne zwrotnice. Pociąg składał się z 6 wagonów. Zaraz za lokomotywą znajdował się wagon bagażowy, następnie wagon dla wyższych urzędników państwowych [...], wagon, w którym przygotowywane są posiłki, wagon jadalnia, następnie wagon salonowy Cesarza, a na końcu jeszcze jeden wagon bagażowy. W oknach nie pojawił się niestety ani Cesarz ani żaden z urzędników państwowych. W wagonie Jego Cesarskiej Mości okna były zasłonięte firanami. Na dworcu pojawiło się trochę gapiów, którzy w części ustawili się w poczekalniach, w części na dostępnym terenie dworca. Pracownicy fabryki Schichua w Trettinkenhof przyglądali się przejeżdżającemu pociągowi z podwórza fabryki (AZ, sobota, 24.09.1892 r.).
      
       Koncert górali w Domu Rzemiosła

       W Domu Rzemiosła jutro i pojutrze odbędzie się koncert kapeli pana Pelza oraz drugiego bawarskiego stowarzyszenia śpiewaków i jodłujących górali alpejskich. W przypadku sprzyjającej aury koncert odbędzie się w ogrodzie. Początek o godz. 19.30 (AZ, niedziela, 25.09.1892 r.).
      
       Hydraulik uratował siedmiolatka przed utonięciem

       Przedwczoraj po południu między Mostem Wysokim a łaźnią wpadł do rzeki Elbląg siedmioletni chłopiec. Usłyszawszy krzyki na pomoc dziecku ruszył mistrz hydrauliki Schenk, który przebywał właśnie w swoim warsztacie. Nie zastanawiając się długo, rzucił się do rzeki. Udało mu się, narażając swoje życie, uratować chłopca (AZ, wtorek, 27.09.1892 r.).
      
       Teresa Tosti w Elblągu
       Znana w świecie muzyki artystka Teresa Tosti 23 października wystąpi w Elblągu (AZ, środa, 28.09.1892 r.).
      
       Niezwykłe zjawiska jesieni
       Jesień płata nam w tym roku figle. W Zawiszynie (niem. Koggenhöfen) kwitnie jabłoń, na ulicy Zahlera (dziś Związku Jaszczurczego) akacja, a w przydomowym ogródku przy Mostowej (niem. Brueckstraße) lipa zrzuciła stare liście, a wypuściła nowe (AZ, środa, 18.09.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Z Zawiszyna zostały jedynie fundamenty, LP obsadziły teren osiką a stary sad oznaczyły jako teren referencyjny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-09-29)
 • Po II wojnie do połowy lat 60-tych XX wieku był tam zakład rolny, a potem z uwagi na słabą jakość gruntów ornych został włączony do obszaru poligonu wojskowego. W ćwiczeniach z taktyki pozostałe tam zabudowania były obiektem ataku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-09-29)
 • "ZOSTAŁ PRZEJECHANY CHŁOPIEC", "ZOSTAŁ WEPCHNIĘTY POD KOŁA", "W PRZYPADKU SPRZYJAJĄCEJ AURY". .. Pani DK, trochę pokory, rzetelności i kompetencji byłoby wskazane przy porywaniu się na tłumaczenia tekstów z dziewiętnastego wieku. .. Kłania się też szybki kurs stylistyki języka polskiego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Nietylkojasama(2018-09-29)
 • Loeser und Wolff sprowdzali TYTOŃ, a nie TABAKĘ. Czy pani DK wie, co to jest TAUTONIM???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Purysta(2018-09-29)
Reklama