Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... przy piwie nie wolno było czytać

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... przy piwie nie wolno było czytać Na zdj. Gospoda Dambitzen (Dębica)
Rek

Pewien gospodarz lokalu z Berlina wypowiedział „wojnę” wszystkim czytelnikom gazet w jego gospodzie. Wspomniany gospodarz kazał na życzenie swoich gości w każdym z pomieszczeń lokalu zawiesić plakaty następującej treści: „Czytanie gazet jest dozwolone gościom w godzinach przedpołudniowych i wieczornych tylko przez piętnaście minut”. Goście nie mogą więc w tym lokalu dłużej czytać swojej lektury, ponieważ piją w tym czasie zbyt mało piwa i powinni zwolnić miejsce tym, którzy spożyją go więcej. […] Gospodarz ten powinien jednak dbać o wszystkich swoich gości, […], by móc opłacić swój wysoki czynsz oraz tysiące różnych kosztów dodatkowych. W prowincji podobnego typu zakaz z pewnością się nie przyjmie (AZ, sobota, 01.03.1890 r.).

Napad na targu zbożowym
     Wczoraj wieczorem pewien zamieszkały przy ulicy Sopockiej (niem. Kreuzstrasse) młodzieniec odbywający praktykę w zawodzie stolarza został napadnięty na targu zbożowym przez kilku uczniów szkoły dokształcającej i tak mocno pobity, że odniósł poważne obrażenia (AZ, niedziela, 02.03.1890 r.).
     
     Wieczorek w klubie wioślarskim „Vorwaerts”

     Klub wioślarski „Vorwaerts” zorganizował w sobotę w uroczyście udekorowanej sali swojego klubu „Legan” wieczorek dla mężczyzn, podczas którego, jak to zawsze bywa, zgromadzeni goście do późnych godzin wieczornych spędzili mile czas przy śpiewie i przedstawieniach. Na uroczystości byli obecni także przedstawiciele tutejszych stowarzyszeń: klubu gimnastycznego i klubu kolarskiego. Z zamiejscowych stowarzyszeń pojawili się członkowie malborskiego klubu wioślarskiego „Anker” (AZ, wtorek, 04.03.1890 r.).
     
     Udany koncert w Domu Rzemieślniczym
     Koncert zorganizowany wczoraj wieczorem przez pana Pelza i jego kapelę w Domu Rzemieślniczym cieszył się sporą frekwencją. Poszczególne prezentowane kawałki muzyczne zostały ciepło przyjęte przez publikę i wielokrotnie oklaskiwane (AZ, wtorek, 04.03.1890 r.).
     
     Uroczystości żałobne w Gimnazjum Królewskim

     8 marca o godz. 11 w auli tutejszego Gimnazjum Królewskiego odbędzie się uroczystość żałobna wspominająca Jej Królewską Mość Cesarzową Augustę [Augusta Maria Ludwika Katarzyna von Sachsen-Weimar-Eisenach (ur. 30 września 1811 w Weimarze, zm. 7 stycznia 1890 w Berlinie) – księżniczka saska, cesarzowa niemiecka i królowa Prus, żona cesarza Wilhelma I – Wikipedia] oraz zmarłego przed dwoma laty Cesarza Wilhelma I (AZ, wtorek, 04.03.1890 r.).
     
     Pijany mężczyzna wpadł do rzeki Elbląg
     Wczoraj przed południem pewien były mistrz bednarski, który mocno popadł w nałóg picia, miał pecha, kiedy to podchmielony podszedł zbyt blisko brzegu rzeki Elbląg, w pobliżu ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstrasse) i wpadł do wody. Mimo, że mężczyznę natychmiast wyciągnięto z rzeki, był tak zesztywniały z zimna, że musiano go przewieźć do szpitala (AZ, wtorek, 04.03.1890 r.).
     
     Zniszczenia drzewek
     Przy nowej alejce z drzewkami przydałoby się jakieś ogrodzenie. Wczoraj na ulicy 3-Maja (niem. Johannisstrasse) auto wpadło w poślizg i złamało pięcioletnie drzewko oraz uszkodziło drugie. Gdyby drzewa były otoczone żelaznym ogrodzeniem tak, jak to jest przy 1-Maja (niem. Muehlendamm), nie dochodziłoby do takich zniszczeń (AZ, środa, 05.03.1890 r.).
     
     Potrącony przez sanie
     Wczoraj w południe na rogu ulic Stary Rynek (niem. der Alte Markt) i Bednarskiej (niem. Spieringstrasse) pewien zamieszkały przy ulicy Płk Dąbka (niem. Angerstrasse) robotnik został przejechany przez zbyt szybko jadące sanie i poważnie ranny w głowę (AZ, środa, 05.03.1890 r.).
     
     Nagła śmierć

     Dzisiaj rano w browarze przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse), w pomieszczeniu, w którym warzy się piwo, znaleziono bez życia niedawno zatrudnionego tam mistrza browarnianego. Prawdopodobnym powodem jego śmierci był udar (AZ, czwartek, 06.03.1890 r.).
     
     Uszkodzenie drzewek

     Wczoraj wieczorem przed mleczarnią na Grobli Młyńskiej (niem. Muehlendamm – obecne ulice 1-Maja i Traugutta) znów poważnie uszkodzono trzy piękne lipy. W drzewa uderzyło auto (AZ, czwartek, 06.03.1890 r.).
     
     Narodziny na posterunku policji!
     Ubiegłej nocy pewna tutejsza ekspedientka pojawiła się na posterunku policji, ponieważ zaczęła rodzić i powiła tam dorodnego chłopca. Matkę i dziecko przewieziono do szpitala (AZ, czwartek, 06.03.1890 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
     

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • cytat = by móc opłacić swój wysoki czynsz oraz tysiące różnych kosztów dodatkowych. --- widać że nic się nie zmieniło od 126 lat :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  abco(2016-03-05)
 • Rok 1890,i dwa auta w ciągu dwóch dni na drzewie w takim prowincjonalnym mieście? Sami bogacze albo pionierzy motoryzacji, skoro Carl Benz zbudował swój pierwszy automobil ledwie 5 lat wcześniej, a pierwszy masowy producent samochodów pojawi się dopiero za 9 lat w USA. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-03-05)
 • doczytaj do konca ! jakie dwa auta, ,, dwa drzewa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  BartekŚ(2016-03-05)
 • "Wczoraj na ulicy 3-Maja auto wpadło w poślizg i złamało pięcioletnie drzewko oraz uszkodziło drugie. (. .. ) Wczoraj wieczorem przed mleczarnią na Grobli Młyńskiej znów poważnie uszkodzono trzy piękne lipy. W drzewa uderzyło auto" Chyba rzeczywiście dwa. Albo jedno, pancerne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-03-05)
 • Daimler z Maybachem wypuścili pierwsze auta w 1886 ? Jeżeli tak to musiały osiągać kosmiczne prędkości :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  abco(2016-03-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne EVA MINGE