UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... Realne Gimnazjum świętowało pięćdziesięciolecie

 
Elbląg, Realne Gimnazjum
Realne Gimnazjum

Zbliża się jubileusz 50-lecia byłej Wyższej Szkoły Mieszczańskiej, obecnego Realnego Gimnazjum. Jubileusz będziemy świętować 8, 9 i 10 maja. Wystosowano już zaproszenia do byłych uczniów tej placówki, o ile znane było ich miejsce pobytu. Podczas uroczystości przewidziano przedstawienie uczniów, uroczystą ceremonię w auli, uroczysty posiłek i wycieczki. Powstanie także fundacja, utworzona przez uczniów, która będzie wspierać uczniów z ubogich rodzin. Uczniom tym będą przyznawane stypendia na czas nauki w placówce (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).

Ulice jak dziury w serze
     Nasze ulice po zimie są w złym stanie. Podobny stan ulic pamiętamy z roku 1888. Gdy wczoraj wieczorem straż pożarna została powiadomiona o pożarze na Wyspie Spichrzów, gdzie doszło do samozapalenia się szmat w spichlerzu Loewensteina, trudno było koniom w szybkim tempie przejechać z ciężkim sprzętem bez jego uszkodzenia przez dziury, które wyżłobiły się pod grubym lodem na ulicy Mostowej (niem. Brückstraße) i na Moście Wysokim (niem. Hohe Brücke). W drodze do pożaru konie musiały w tym miejscu iść stępem (AZ, sobota, 07.03.1891 r.).
     
     O mało nie zginęli na zalewie

     Niebezpieczną podróż przebyli w nocy z środy na czwartek rybacy Berganowski i Klapp, którzy przybyli do Elbląga na targ, a późnym wieczorem udali się w podróż przez lód na zalewie do domu. Nad zalew zbliżała się burza i nagle w lodzie tuż za rybakami wyżłobiły się dwie szczeliny tak, że woda pluskała im wokół stóp. Na domiar złego jakieś 700 metrów od Mierzei zobaczyli przed sobą ogromną szczelinę, po której nie dało się przejechać. Mężczyźni czuli się jak w pułapce, zamknięci ze wszystkich stron i tak spędzili straszne pół godziny. Wtedy po usłyszeniu krzyków mężczyzn przyszła pomoc z Mierzei. Gdy tylko szczęśliwie dotarli na brzeg, rozpętała się burza i huragan, który szalał jeszcze wczoraj. Burza rozerwała na kawałki pokrywę lodową na zalewie. Gdyby więc spotkała rybaków, gdy byli na zalewie, nie żyliby dzisiaj (AZ, sobota, 07.03.1891 r.).
     
     Kuriozalna sprawa

     Niedawno krowa pewnego właściciela ziemskiego ocieliła się. Cielę ważyło aż 135 funtów i zostało sprzedane mistrzowi rzeźnickiemu Neutagowi. Ten sprzedał ją za 27 marek, zaś kolejny właściciel sprzedał ją o osiem marek drożej tak, że cielę zostało ostateczne sprzedane za niebagatelną sumę 35 marek (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
     
     Zbiegowisko na Janowskiej

     Wczoraj po południu przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) zebrał się tłum ludzi. Powodem zbiegowiska była trójka pijanych ludzi (mężczyzna i dwie kobiety), którzy wzajemnie się okładali na ulicy (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
     
     Nagroda dla naszej mleczarni

     Cieszymy się, mogąc przekazać naszym Czytelnikom informację, że tutejsza mleczarnia pana Schrötera została nagrodzona podczas wystawy w Malborku za produkcję masła i sera (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
     
     Spada zainteresowanie zawodem pomocy domowej

     Z roku na rok coraz bardziej maleje zainteresowanie zawodem pomocy domowej. Częściowo wynika to z faktu, że tutejsze dziewczęta zaraz po skończeniu szkoły podejmują pracę w fabrykach i gardzą pracą u „państwa”. Również wiejskie dziewczęta z naszej okolicy rzadko podejmują teraz służbę u państwa w Elblągu. Te, które szukają pracy na służbie, emigrują do Berlina. […] Tutejszy agent zwerbował w ramach tzw. wymiany pomocy domowych (w jej ramach wiele dziewcząt chciało wyjechać do Berlina) wiele dziewcząt dla okręgów Labiawa (niem. Labiau, obecnie miasto w obwodzie kalingradzkim), Olsztyn (niem. Allenstein) i Gusiew (niem. Gumbinnen – miasto w obwodzie kaliningradzkim), przez co brak pomocy domowych nie będzie tak odczuwalny (AZ, wtorek, 10.03.1891 r.).
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
     
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Berganowski. Czyli mieszkali tu też Polacy a nie sami Niemcy!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-03-11)
 • WYŻSZA SZKOŁA MIESZCZAŃSKA??? Pani Kiejdo - Höhere Schule to nie jest Szkoła Wyższa, a co to jest Realne Gimnazium!!! Były w Rzeszy GIMNAZJA NIEREALNE??? Gramatyka tu nic nie znaczy!!! Aż tak Pani nie uważała na zajęciach??? Proponuję popracować nad warsztatem tłumaczeniowym. .. .Historycznym, kulturoznawczym, nad każdym:))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  Laddadia(2017-03-11)
Reklama