Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... Schichau produkował holowniki

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Schichau produkował holowniki
Koszary i kasyno oficerskie przy ul. Saperów (Mackensenstraße)

Stocznia Schichaua wyprodukowała dwanaście holowników na potrzeby kanału Ren-Herne*. Cztery z nich wczoraj po raz pierwszy na próbę wypłynęły na wody. Próba zakończyła się sukcesem. Na początku kwietnia mają być przetransportowane do miejsca docelowego. Pozostałych osiem ma być tam przetransportowanych w najbliższym czasie. (ENN, środa, 25.03.1914 r.)

* Rhein-Herne Kanal – kanał śródlądowy w Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Długość 46 km, wyposażony w pięć śluz. Wybudowany w 1914 r., łączy Ren (w Duisburgu) z Kanałem Dortmund-Ems (w Datteln) i drogami wodnymi północnych Niemiec. Ważna transportowa droga wodna biegnąca przez teren Zagłębia Ruhry – www. portalwiedzy.onet.pl.
     
     Zasłużone nagrody
     
Nagrody w okręgu Królewskiej Dyrekcji Kolei Żelaznej w Królewcu otrzymali: kierowca lokomotywy Warnke z Ełku (niem. Lyck) i pomocnik zwrotniczego Jegliński ze Spychowa (niem. Puppen), ponieważ dzięki ich rozwadze i zdecydowanemu działaniu nie doszło do zderzenia z furmanką. Nagrodę otrzymał również pomocnik kolejarza Wilke z Olecka (niem. Marggrabowa), który zapobiegł niebezpieczeństwu grożącemu pociągowi osobowemu […]. (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
     
     13-letni morderca w zakładzie karnym
     
Młodociany, 13-letni morderca Paul Tetzlaff z Tannsee, który 15 stycznia w drodze między Tannsee a Lipowiną (niem. Lindenau) zamordował ośmioletnią uczennicę Becker z Tannseerfelder, za popełniony z zimną krwią i niezwykłą zwierzęcością czyn został skazany na karę 10 lat pozbawiania wolności. Wczoraj został przewieziony do zakładu karnego we Wronkach (niem. Wronke). (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
     
     Śmierć podczas domowych porządków
     
W sobotę podczas porządków domowych zmarła nagle 72-letnia pani Vogt z ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstraße). Kobieta zdążyła jeszcze rano pójść do kościoła i odwiedzić nasz targ miejski. (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
     
     Wizytacja w budynkach koszarowych
     
Hrabia Waldersee z Wielkiego Sztabu Generalnego i kapitan von Hammerstein wraz ze swoimi podwładnymi przybędą w jutrzejszą środę do Elbląga w celu przeprowadzenia wizytacji w budynkach koszarowych. Zatrzymają się w Central-Hotel. (ENN, wtorek, 24.03.1914 r.)
     
     Zdały egzamin
     
Wśród 24 osób, które 24 marca zdały egzamin na nauczyciela prac ręcznych, który to odbył się w seminarium w Gdańsku Wrzeszczu (niem. Danzig Langfuhr), znalazły się dwie elblążanki: panna Elfriede Groenke (seminarzystka), druga córka sekretarza magistratu Groenke, oraz nauczycielka Else Jahnke. (ENN, środa, 25.03.1914 r.)
     
     Pomysłowy prezent misyjny
     
Dzieci z czteroletniej szkoły podstawowej z Jegłownika (niem. Fichthorst) z inicjatywy ich nauczyciela Noocka zebrały w przeciągu kilku lat dwa kilogramy staniolu*. Ze staniolu odlano kielich eucharystyczny, który został przekazany na potrzeby Berlińskiego Towarzystwa Misyjnego. Ile miłości i radości zostało wlanej w ten kielich! Dodatkowo do tego szczególnego prezentu dzieci dodały jeszcze 10 marek. Piękny dar powstał w ramach kursu misyjnego 5 i 6 marca. (ENN, czwartek, 26.03.1914 r.)
     
* staniol – cienka, miękka blaszka imitująca złoto – www.sjp.pl.
     
     Zmiana nazwy jednej z elbląskich ulic
     
Mieszkańcy ulicy Angerstraße byli niezadowoleni z nazwy swojej ulicy, nazwa ta bowiem brzmiała dla nich zbyt prowincjonalnie. Magistrat, do którego zwrócono się z prośbą o zmianę nazwy, wysłuchał mieszkańców i podniósł rangę ulicy, przemianowując ją na Hochstraße (niem. hoch – wysoki, wielki) [niem. Hochstraße (Angerstr. und Sternstraße) to dzisiejsza ul. płk. Stanisława Dąbka]. (ENN, czwartek, 26.03.1914 r.)
     
     Nowa fabryka
     
Kierownik działu produkcyjnego Lau, który od ponad dziesięciolecia zatrudniony był w fabryce wyrobów metalowych „Adolf H. Neufeldt”, zakłada przy ulicy Panieńskiej (niem. Jungferndamm) własne przedsiębiorstwo. W tym celu ma zamiar wznieść naprzeciwko dworca towarowego Roßwiesen [wybudowany w latach 1911/1912 dworzec towarowy przy ul. Zagonowej (Roßwiesenstraße)] dwupiętrowy budynek, którego wykonawcą ma być mistrz murarski Hartmann (z ulicy Traugutta 18 niem. Äußerer Mühlendamm). Otwarcie pomieszczeń fabryki nastąpi najpóźniej za 14 dni. Fabryka będzie wyposażona w maszyny do emaliowania oraz blacharnię […]. Pan Lau zatrudni na razie około 60 mężczyzn. (ENN, sobota, 28.03.1914 r.)
     
     Pomór świń na Żuławach
     
W gospodarstwie właściciela serowni Wuethricha w Wikrowie Wielkim (niem. Groß Wickerau) wykryto pomór świń*. (ENN, marzec 1914 r.)
     
* pomór świń – zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików – Wikipedia.
     
     
***
     
     Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejny zestaw wiadomości z marca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Inżynier Ferdynand Schichau zmarł w roku 1896.Jakie były przed rokiem 1896 alternatywne środki transportu towarów do transportu rzecznego po rzece Elbląg ??? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-24)
 • Nie oczekuję odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Chcę jedynie uświadomić emocjonalnym fanom inżyniera Schichau że to co było dobre dla transportu wtedy niekoniecznie dobre jest dzisiaj. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-24)
 • Przed wojną Elbląg to było piękne miasto. i była praca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-24)
 • Gdyby praca i piękne miasta były dostępne dla wszystkich nie było by wojny. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-24)
 • [1] Stocznia F. Schichau ok. 1913 r. była największym prywatnym przedsiębiorstwem w Niemczech. Wszystkie zakłady F. Schichau obejmowały powierzchnię 87 ha i zatrudniały ok. 8 000 robotników. Wówczas produkowano też m. in. lodołamacze i kutry a stocznia elbląska miała własne przedsiębiorstwo żeglugowe obsługujące m. in. zakłady macierzyste. Na rzece Elbląg panował ruch statków jaki widzi się dzisiaj na rzekach Niemiec czy Francji. [2] Nagrodę otrzymał również pomocnik kolejarza Wilke z Olecka (niem. Marggrabowa)… Wtedy było to jeszcze miasto Marggrabowa, ale 20 lat później naziści przemianowali je na Treuburg (Wierny Gród), by podkreślić przywiązanie tutejszych mieszkańców do Niemiec podczas plebiscytu z 11.7.1920 r. , kiedy to na Polskę oddano tu tylko 2 głosy a na Niemcy 28.625 głosów. [3] Młodociany morderca z Tannsee, który na drodze między Tannsee i Lindenau zamordował ośmioletnią uczennicę… . Tłumacz popełnił błąd, gdyż nie chodzi tu o Lindenau - dzisiejszą Lipowinę w powiecie braniewskim, lecz o Lindenau / Lipinka w powiecie malborskim. Na zachód od Lindenau/ Lipinki znajdowała się do 1945 r. wieś Tannsee – obecnie Świerki, natomiast Tannseefelde to mała osada położona na północ od wsi Świerki i Lipinki, która do 1989 r. zwana była PGR – Świerki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-03-24)
 • [4] Wizytacja hrabiego Waldersse i kpt. Hammersteina w koszarach przy Mackensenstraße, obecnie Saperów… Chodzi tu o syna Alfreda hr. von Waldersee, wybitnego marszałka pruskiego, który stłumił „ powstanie bokserów” w Chinach i w 1900 r. zdobył Pekin. A towarzyszący mu kapitan von Hammerstein to Kurt baron von Hammerstein-Equord (1878-1943), późniejszy generał niemiecki i przeciwnik A. Hitlera. Jego dwaj synowie byli zaangażowani w zamach w Gierłoży. Kurt baron v. Hammerstein-Equord był przyjacielem Alexandra księcia zu Dohna ze Słobit k. Pasłęka. Przebywał w Słobitach w 1930 r. a właściciel majoratu słubickiego - Alexander książę zu Dohna w swoich wspomnieniach przedstawił go jako niezwykle inteligentnego i uzdolnionego człowieka, który „ uwielbiał przyjemne strony życia, dobre jedzenie i dobre trunki a na polowaniach mógł przebywać godzinami” .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-03-24)
 • [5] Zmiana nazwy ulicy z Angerstraße (niem. pastwisko, łąka) na Hochstraße… Dawna Angerstrasse zaczynała się przy Sternstraße (Gwiezdna) a kończyła przy d. Cmentarzu Północnym - jej końcówką w dawnych czasach była Droga do Tolkmicka. Pierwotna „ pastwiskowa” nazwa tej ulicy wywodziła się stąd, że w jej okolicy znajdowały się łąki gminne, gdzie mieszczanie elbląscy wypasali swoje bydło. Po 1945 r. niemiecką nazwę przetłumaczono dosłownie i jakiś czas była to ul. Wysoka. Obecnie ul. Płk. S. Dąbka. [6] Nowa fabryka … Chodzi tu pewnie o fabrykanta Artura Lau, który swoją fabrykę miał przy Roßwiesenstraße 19 (dzisiaj ul. Zagonowa).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-03-24)
 • no prosze, przed wojna to i w jeglowniku porzadni ludzie mieszkali! a teraz - nie generalizujac rzecz jasna- pelno tam wypadkow przeroznych: a to drogowych, a to przestepczych i tych najpodlejszych, doprowadzajacych bez skrupulow, godnosci do niszczenia rodzin. .. .ale to temat dla swietnego medialnego ks. dra A. Kilanowskiego, ktorego przy okazji serdecznie pozdrawiam i zycze sukcesow w pracy z tamtejszymi parafianami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nakam(2012-03-24)
 • Erg. A jakąż to produkcją zajmowała się fabryka przy ul. Zagonowej? Z opisu wnioskuję, iż były tam produkowane jakieś drobne elementy blaszane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wacław Burzyński(2012-03-24)
 • Zgadza się. Fabryka utrzymała się po I wojnie i w 1924 r. nazywała się Ostdeutsche Metallwarenfabrik - właściciel Artur Lau. Czyli można przypuszczać, że drobny asortyment metalowy. Natomiast wspomniany wyżej baron von Hammerstein, wg Dohny był zwolennikiem ścisłego porozumienia Niemiec i Rosji - ponad Polską - irytowała go polityka zgaraniczna marszałka Piłsudskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2012-03-24)
 • Może i przegrali, nawet dwukrotnie. Tylko z perspektywy czasu kto jest przegranym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-24)
 • only you erg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne BMW
Okulary korekcyjne BMW
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne BMW