UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wałęsała się pijana młodzież

 Elbląg, Heilige-Geiststrasse 15 (lata 1910-1930). Fachwerkowy Dom Schumanna na rogu Wigilijnej i Kumieli - najstarszy zachowany dom mieszczański w Prusach z ok. 1320 r., spalony w 1945 r., zrekonstruowany w latach 70. XX w.
Heilige-Geiststrasse 15 (lata 1910-1930). Fachwerkowy Dom Schumanna na rogu Wigilijnej i Kumieli - najstarszy zachowany dom mieszczański w Prusach z ok. 1320 r., spalony w 1945 r., zrekonstruowany w latach 70. XX w.

Wczoraj po południu widziano totalnie pijanych dwóch piętnastoletnich praktykantów. Wpadli oni na ulicę Św. Ducha (niem. Heilige Geiststraße), gdzie się poprzewracali i z ledwością zostali podniesieni przez innych praktykantów i przetransportowani do domu. Piękna młodzież, nie ma co! (AZ, wtorek, 05.08.1890 r.).

Udany występ iluzjonisty
       Nadworny artysta Agnoston dał wczoraj w sali Resursy Mieszczańskiej jeden ze swoich dwóch zaplanowanych pokazów. Przyszło na niego wiele osób. Wszystkie numery pierwszej części programu, w większości nowe dla elbląskiej publiczności, udały się wyśmienicie. W odpowiedzi na bardzo śmieszne eksperymenty zabrzmiały gromkie brawa publiki. Nie mogliśmy niestety brać udziału w drugiej części programu, jednak ta z pewnością spotkała się również z wielkim uznaniem publiczności. Dzisiaj (poniedziałek) wieczorem odbędzie się drugi pokaz iluzjonisty, dlatego też zachęcamy Państwa do udziału w nim (AZ, wtorek, 05.08.1890 r.).
      
       Budowa mennonickiego kościoła w miejscowości Rozgart
       Budowa w Rozgarcie (niem. Pr. Rosengart – miejscowość w gminie Gronowo Elbląskie) posuwa się żwawo na przód. Przed pięcioma zaledwie tygodniami doszło do położenia kamienia węgielnego pod budowę, a w środę, 30 lipca wzniesiono już ostatnie belkowanie. Wygląda na to, że mistrz murarski Dempmeyer z Elbląga wywiąże się ze swoich zobowiązań i budowa zostanie ukończona planowo to jest do 1 listopada tego roku. Organy, które wyprodukuje pan Terletzki z Elbląga, do 1 maja przyszłego roku powinny zdobić wnętrze świątyni (AZ, wtorek, 05.08.1890 r.).
      
       "Polska apteka" w dobrych rękach
       Jak udało nam się dowiedzieć, pan Liebig z Leźna (niem. Lessen), który sprzedał swoją aptekę za 100 tys. marek, kupił tutejszą "Polską aptekę". Apteka w ostatnich latach zmieniała właścicieli i wreszcie trafi w dobre ręce, ponieważ pan Liebig jest urodzonym elblążaninem i pozostanie wierny swojej ojcowiźnie (AZ, wtorek, 05.08.1890 r.).
      
       Młodzi ludzie w czerwonych czapkach
       Codziennie na ulicach naszego miasta można zobaczyć młodych ludzi w czerwonych czapkach. Nie są to abiturienci, jak wszyscy sądzą, a uczniowie tutejszego instytutu przygotowującego do zawodu urzędników pocztowych (AZ, wtorek, 05.08. 1890 r.).
      
       Wypadek podczas dziecięcego święta

       Podczas wczorajszego święta dzieci w hali targowej został ranny zatrudniony niedawno w jednej z tutejszych fabryk chłopak. Chłopak przechodził właśnie obok huśtawki, która była w ruchu i został przez nią tak mocno uderzony, że musiano go furmanką zawieźć do domu. Ponieważ takie wypadki zdarzają się prawie każdego roku, apelujemy o ostrożność (AZ, wtorek, 05.08. 1890 r.).
      
       Utonięcie w rzece Nogat
       Wczoraj po południu podczas kąpieli w rzece Nogat utonął parobek Wilhelm Siegmund z miejscowości Janowo (niem. Ellerwald IV Trist). Do wieczora ciała jeszcze nie odnaleziono (AZ, wtorek, 05.08.1890 r.).
      
       Uroczystości rocznicowe bitwy pod Sedanem

       Jak udało nam się dowiedzieć, uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Sednem odbędą się w niedzielę, 31 sierpnia. Prosimy więc wszystkie stowarzyszenia, by zarezerwowały sobie właśnie ten dzień i nie czyniły żadnych innych planów. Prosimy, by przyłączyły się do Związku Wojennego i wzięły udział w uroczystościach [bitwa pod Sedanem - starcie zbrojne, które miało miejsce 1 września 1870 roku podczas wojny francusko – pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie, chociaż walka była kontynuowana przez nowy rząd francuski. Bitwa została wyróżniona jako jedna z 18 bitew decydujących o losach świata – Wikipedia] (AZ, środa, 06.08.1890 r.).
      
       Nieudana próba nożownika
       Niespełna 14-letni Anton D. wałęsał się wczoraj pijany aleją Grunwaldzką (niem. Holländer Chaussee) i próbował zaatakować dwójkę dzieci, które chciały zaprowadzić pijanego chłopaka do domu, nożem kieszonkowym. Jego niecne zamiary zakończyły się sprawieniem mu niezłych batów (AZ, środa, 06.08.1890 r.).
      
tłum. Dominika Kiejdo

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Czasy się zamieniają, a pijani młodzi na starówce nie ;)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    0
    Oswietleniowieczmiasta(2016-08-13)
  • Niech czasy się zmieniają, ale niech pani K. nauczy się w końcu polskiego/niemieckiego! Przede wszystkim stylistyki tego języka i MOŻLIWOŚCI oddania tego w tłumaczeniu na polski. TŁUMACZKĄ PANI K. NIE JEST - TO MOŻNA WYCZYTAĆ Z JEJ TEKSTÓW. Nie każdy FILOLOG jest TŁUMACZEM!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    RobertStiller(2016-08-13)
  • .. .wygląda na to, że mistrz murarski Dempmeyer z Elbląga. .. .Prawidłowo: Otto Depmeyer. .. .niem. Ellerwald IV Trist). .. Prawidłowo: Ellerwald IV Trift.
  • Trudno zweryfikowac tlumaczenie jak nie widzi sie tekstu zrodlowego w j. niemieckim.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elb2010(2016-08-14)
  • Otto Depmeyer (ur. 1852 w Szlezwiku, zm. 1925 w Elblągu) - syn projektanta i wykonawcy ogrodów i założeń parkowych. Po ukończeniu instytutu budowlanego w Lubece trafił do Elbląga, gdzie podjął praktykę w cegielni. Ożenił się ze starszą o 7 lat bogatą elblążanką i dzięki znacznemu posagowi w wieku dwudziestu dwóch lat otworzył własną firmę. Firma ta wzniosła w Elblągu trzy kościoły: Trzech Króli, Św. Pawła i Św. Wojciecha, zbudowała ponad 100-metrową wieżę kościoła św. Mikołaja, biurowiec Schichu’a i fabrykę cygar Loessera. Inne ważne realizacje Otto Depmeiera, to: budynek II LO, kościół mennonicki w Rozgarcie, latarnia morska w Krynicy Morskiej, gmach Poczty Główniej w Elblągu i największy obiekt – nowy Ratusz na Placu Słowiańskim. Depmeyer zyskał taką renomę, że na jego usługi czekano w kolejce. Wybudował kilkanaście okazałych domów i willi ówczesnej elity Elbląga, m. in. willę Ziessego w parku Modrzewie, willę właściciela mleczarni – Schroettera przy ul. Bema, klinikę dziecięcą przy ul. Kosynierów Gdyńskich, czy willę przy ul. 12 Lutego 5a (przeniesiona na Wyspę Spichrzów). Do naszych czasów przetrwała też willa samego Depmeyera - Bank Spółdzielczy przy ul. Zacisze.
  • Depmeyer przyjaźnił się Ferdynandem Schichau’em, zdobył uznanie i szacunek elblążan. Był wiernym mężem i troskliwym ojcem. Syn, Gustaw (1881-1919) ukończył Politechnikę Berlińską i jako dyplomowany architekt wzmocnił firmę ojca. Niestety, epidemia grypy w roku 1919 przerwała jego życie. Córka – Luiza, słynęła ze zdolności plastycznych. Jej udane rysunki zdobiły salony wielu elbląskich domów. Luiza zmarła w marcu 1945 roku, wycieńczona trudami ucieczki z Prus na Zachód. Żona Otto Depmeiera dożyła sędziwego wieku 99 lat. W czerwcu 1944 roku pochowana została obok męża, w rodzinnej kaplicy na nieistniejącym już dziś cmentarzu w parku Traugutta.
  • a czemu akurat ten artykul jest w dziale "Kultura"? chodzi o pijana mlodziez?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    justlikeheaven(2016-08-14)
Reklama