UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…fabryki ogłaszały upadłość

 Elbląg, Budynek banku przy Placu Fryderyka Wilhelma (obecny Pl. Słowiański)
Budynek banku przy Placu Fryderyka Wilhelma (obecny Pl. Słowiański)

Podczas gdy od 1 stycznia do połowy maja w Elblągu tylko cztery firmy ogłosiły upadłość, od 28 maja do dnia dzisiejszego zanotowano upadek sześciu firm. Należy liczyć się ze wstrzymaniem płatności kolejnych firm. Od 28 maja w upadłości znajdują się następujące firmy: odlewnia żeliwa artykułów handlowych Edwarda Tiessena, sklep Hansa Kleina (wcześniej C.F. Lehmanna, sklep z artykułami żelaznymi), fabryka mebli tapicerowanych Leo Gerbera, elbląski Vereinbank, stocznia Franza Schenka & Co i mistrz stolarstwa Gustav Wölm (ENN, środa, 17.06.1914 r.).

Z zarządu miasta
       Ponieważ najwyższy burmistrz miasta Elbląg dr Merten udał się do Kolonii(niem. Köln) na posiedzenie niemieckiego związku miast, nie doszło wczoraj do posiedzenia członków magistratu. Odwołano również posiedzenie radnych miejskich, które miało odbyć się w tym tygodniu. Radni będą obradować w następny piątek (ENN, wtorek, 16.06.1914 r.).
      
       Prawny zakaz pracy w sobotnie popołudnia
       Niemiecki Związek Włókiennictwa złożył wniosek do Reichstagu odnośnie prawnego wprowadzenia zakazu pracy w fabrykach włókienniczych w soboty po godzinie 13. Zakaz ten ma początkowo dotyczyć tylko żeńskiej części pracowników, z takim to uzasadnieniem, że kobiety powinny mieć tego dnia możliwość zatroszczenia się o swoje gospodarstwo domowe, by mieć niedzielę zarezerwowaną tylko i wyłącznie na wypoczynek i życie rodzinne [...]. Izby handlowe odrzuciły jednak wniosek związku twierdząc, że taki zakaz nie jest ani wskazany, ani konieczny (ENN, wtorek, 16.06.1914 r.).
      
       Nowi właściciele kawiarni im. Fryderyka Wilhelma
       Kawiarnia im. Fryderyka Wilhelma weszła w posiadanie braci Both. Przejęcie jej miało miejsce dzisiaj. Obaj bracia są specjalistami. Z okazji przejęcia lokum panowie organizują jutro małą uroczystość w kawiarni, która na tę zostanie szczególnie pięknie przyozdobiona (ENN, wtorek, 16.06.1914 r.).
      
       Handlowiec C. Siede aresztowany
       Po aresztowaniu dyrektora elbląskiego Vereinsbanku Heina pod zarzutem zdefraudowania pieniędzy i przyjęcia łapówki, dziś przed południem o godz. 11.30 sędzia śledczy wydał nakaz aresztowania współwłaściciela firmy Schenk & Co, handlowca C. Siede, zamieszkałego przy ulicy Świętego Ducha 14 (niem. Heil. Geiststraße) pod zarzutem podżegania do wyżej wymienionych występków.
       Oznacza to, że sąd przypuszcza, iż pan Siede nakłonił zarząd Vereinsbanku, żeby ten udzielił firmie Schenk bez zgody rady nadzorczej kredyt w kwocie 720 000 marek. Zbadania wymaga jeszcze kwestia, czy, by dopiąć swego i otrzymać pożyczkę, dano łapówkę. Pan Siede został zaproszony dzisiaj do sądu, gdzie przesłuchano go. Skutkiem przesłuchania było natychmiastowe aresztowanie oskarżonego i zaprowadzenie go do aresztu śledczego. Jak podano, pan Siede poprzez swoje sprzeczne zeznania ściągnął na siebie podejrzenia. Wkrótce nastąpią kolejne aresztowania. Dziś po południu na wniosek komisji wierzycieli ogłoszono upadłość majątku handlowca C. Siede (ENN, środa, 17.06.1914 r.).
      
       Diamentowe gody
       Rzadko spotykaną uroczystość diamentowych godów świętuje jutro w zdrowiu fizycznym i psychicznym para rentierów o nazwisku Krause zamieszkała przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego (niem. Talstraße). Para mieszkała wcześniej w Jelonkach (niem. Hirschfeld). Pan młody liczy 85 wiosen, panna młoda 81. „Młodą” parę pobłogosławi pastor Malletke (ENN, środa, 17.06.1914 r.).
      
       Nowodworski Związek Rolników
       Dziś przed południem około godz. 11 przybył do Elbląga specjalnym parowcem Nowodworski (niem. Tiegenhof – Nowy Dwór Gdański) Związek Rolników (nowodworzanie wyruszyli w podróż o godz. 7 rano). Pięć wagonów tramwajowych stało nieopodal rzeki Elbląg w oczekiwaniu na wycieczkowiczów, by zawieźć ich do Bażantarni (niem. Vogelsang). Goście zwiedzili również inne okolice naszego miasta i sam Elbląg. Grupa udała się w podróż powrotną o godz. 19 wieczorem (ENN, środa, 17.06.1914 r.).
      
       Wieczorek pieśni ludowych
       Elbląski Związek Pieśni Ludowych zorganizował wczoraj w ogrodzie Domu Wypoczynkowego wieczorek pieśni ludowych, który można zaliczyć do udanych przede wszystkim dzięki wspaniałej czerwcowej pogodzie. Związek ten spełnia wyśmienicie swoje zadanie pielęgnując tradycję śpiewania niemieckich pieśni ludowych, tak więc i wczoraj większość numerów repertuaru stanowiły stare niemieckie pieśni ludowe. […]. Podobnego typu wieczorki powinny być organizowane częściej (ENN, piątek 12.06.1914 r.).
      
       ***
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z czerwca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • od czasu jak rządzi PO to znowu upadają firmy !
  • teraz fabryki juz nie oglaszaja upadlosci - bo rzady PO doprowadzily do ttego ze ich prawie nie ma
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    Nowa Prawica(2012-06-23)
  • To państwo urzędników i dla urzędników, ale przyjdzie koniec tego dobrobytu. Firmy w kredytach, leasingach, ratują się jak mogą, bo koszty rosną i wymagania, a urzędnicy rosną w siłę i dobrobyt jak nigdy przedtem !!!!
  • Do powyżej - jestem urzędnikiem państwowym -nauczycielem i ledwo wiążę koniec z końcem. .. Jeśli zarabiają, to tylko wybrańcy narodu. .. i nikt poza nimi
  • To jest efekt kapitalizmu. Jeden pnie się w górę drugi idzie na dno. Moralność, uczciwość w tym systemie absolutnie się nie sprawdza. Czy należy w szkołach wprowadzić nowy przedmiot ? Jak lawirować, manipulować, interpretować czyli ogólnie jak oszukiwać aby jak najwięcej zostało dla nas ? Ludzie uczciwi skazani są najczęściej na porażkę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    STARYDINO(2012-06-24)
  • W Elblągu obok stoczni Schichau’ a działała w latach 1907-1914 jeszcze jedna duża stocznia. Jej właścicielem był Franz Schenk. Schenk nie był elblążaninem, przyjechał jako trzydziestoletni inżynier budowy okrętów i znalazł zatrudnienie w fabryce Komnicka jako dyrektor jego biura. W roku 1907 wykupił teren przy ul. Radomskiej, naprzeciw stoczni Schichaua. 4 lata później konkurent odkupił ten teren, by poszerzyć rzekę Elbląg dla nowych stoczniowych pochylni. Schenk otrzymane pieniądze zainwestował w nową stocznię, którą ulokował naprzeciw elewatorów zbożowych. W elbląskim Volksbanku zaciągnął potężny kredyt. Niestety, armatorzy, dla których Schenk budował statyki i barki, wycofali swoje zamówienia, więc stocznia oraz bank, który udzielił pożyczki zbankrutowały.
  • Pocztówka pokazuje inny bank w Elbingu - Deutsche Bank. Elbinger Vereinsbank G. m. b. H. mieścił się początkowo przy Heil. Geiststr. 5 (Św. Ducha – dziś USC), a w 1914 przy Lustgarten nr 4 (Plac Wolności). Bank udzielał swym udziałowcom pożyczek inwestycyjnych na możliwie najlepszych warunkach.
  • [1] Upadek stoczni Franza Schenka był ściśle powiązany z bankructwem Elbinger Volksbank. Franz Schenk miał dwie stocznie, w tym główną przy Schleusendamm 12 (Stawidłowa). W latach 1907-1914 wbudował w obu stoczniach 75 statków różnego typu. W Elblągu najbardziej znanymi statkami ze stoczni Franza Schenka były: parowiec „ Preußen” (pływał do Krynicy Morskiej) i statki pływające po Kanale Oberlandzkim (Elbląskim) „ Pfeil” , „ Hertha” , „ Schwalbe” i „ Seerose” . Franz Schenk wybudował też statek pasażerski „ Wotan” dla Gdańskiego Towarzystwa Żeglugowego – Liebsch, który w I wojnie światowej służył jako lazaret. Później został sprzedany do Holandii, gdzie pływał jeszcze do 1967 r. Franz Schenk po upadku swej firmy działał w Hamburgu, gdzie wybudował sobie dom i tam zmarł 12.11.1960 r. w wieku 84 lat. Natomiast ród Thießen (także Thiessen, Thissen, Thyssen, Tiesssen, Thisen) miał holenderskie korzenie. Jeden z nich, kupiec i starszy cechu kramarzy – Tiessen brał udział w znanym spotkaniu w dniu 6.06.1773 r. z królem Fryderykiem II Wielkim na schodach Domu Królów. Wzmiankowany w tłumaczeniu z ENN – to Adolph Eduard Tiessen, właściciel założynej w 1871 r. Eisengießerei für Handelsartikel nad rzeką Elbląg (później tereny przejęte przez stocznię F. Shichau) i zatrudniał 120 robotników. Do dzisiaj obecność w Elblągu odlewni Ed. Tiessena wyznaczają żeliwne pokrywy studzienek kanalizacyjnych.
  • [2] Najwyższy burmistrz miasta Elbląg dr Merten… . To Carl Friedrich Merten (1874-1945) nadburmistrz Elbląga w latach 1910-1934.Mieszkał w budynku należącym do kupca Paula Kustera przy ul. Krótkiej (dzisiaj siedziba PTTK). [3] Gustaw Adolf Malletke był proboszczem parafii kościoła Św. Anny w l. 1885-1925), w latach 1918-1925 był honorowym superintendentem. Poo nim proboszczem był Richard Vierzig a ostatnim proboszczem parafii Św. Anny był August Westren-Doll (ur. 1882-zm. 1961), znany z cennego dokumentu pod nazwą „ Elbinger Totenbuch” . [4] Handlowiec C. Siede aresztowany. .. Tenże wywodził się z rodziny Arnolda Siede, właściciela elbląskiej fabryki mydła do którego należały kamienice nr 11 i 12 przy ul. Św. Ducha.
Reklama