Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Od Elektrycznej do Jaśminowej (odcinek 57)

 
Elbląg, Historia elbląskich ulic: Od Elektrycznej do Jaśminowej  (odcinek 57)
Na bocznicy browaru (fot. archiwum autora)

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, przedstawia ciekawostki związane z kolejnymi ulicami, odchodzącymi od ulicy Browarnej.

Elektryczna
     Po raz pierwszy nazwana przed 1924 rokiem jako Portowa (Hafenstrasse). Jeszcze przed 1945 r. przemianowana na Rostocką (Rostockstrasse). Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę. Jest to ostania ulica, patrząc w stronę Zawady, odchodząca od ul. Browarnej w kierunku rzeki. Z lewej strony Elektrycznej znajduje się boczna brama elbląskiego browaru, kiedyś prowadziła przez nią bocznica kolejowa.
     Za browarem znajduje się elektrociepłownia, która powstała jako elektrownia w 1928 r. , jej pierwsza rozbudowa nastąpiła w latach 1936-1941. Działania wojenne spowodowały, że ponowne uruchomienie przedsiębiorstwa było możliwe w czerwcu 1946 r. W latach 60. przekształcono je w elektrociepłownię, a w ostatnich latach dobudowano nowy blok energetyczny, zasilany biomasą, dzięki czemu do elbląskich mieszkań trafia ekologiczne ciepło.
     
     Piławska
     Odchodzi od ul. Elektrycznej i kończy się na bramie firmy produkującej meble. Przed wojną nazywała się Pillauerstrasse (od miejscowości Pillau; dzisiaj Bałtijsk, leżący w obwodzie kaliningradzkim). Po wojnie nazwę ulicy spolszczono.
     Przed 1945 r. w głębi obecnych terenów firmy meblarskiej znajdował się ogródek szkoleniowy saperów z jednostki ulokowanej przy obecnej ul. Mazurskiej.
     W latach 1950-1953 przy ul. Piławskiej powstały Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu. Początkowo zajmowały się produkcją stolarki budowlanej, w 1957 r. rozpoczęto produkcję ławek szkolnych, później były to szafki maszyn do szycia, następnie meble. W latach 60. był to drugie pod względem wielkości zakłady meblarskie w Polsce.
     W 1954 r. z inicjatywy dyrektora inż. Ludwika Dzwonnika przy fabryce powstała przyzakładowa orkiestra symfoniczna z kapelmistrzem Franciszkiem Muchą na czele. Działała tu także orkiestra dęta.
     W 1972 r. doszło do groźnego pożaru w magazynach mebli. Po 1989 r. zakłady zostały sprywatyzowane, początkowo nosiły nazwę Furnel, przy następnej zmianie były to Mazurskie Meble, a teraz mieści się tutaj kolejna firma z tej branży. Część terenów po Zakładach Wielkiego Proletariatu pozostaje niezagospodarowana.

  (fot. WS, archiwum portEl.pl)
(fot. WS, archiwum portEl.pl)


     
     Różana
     
Przebiega od ul. Browarnej i łukiem dochodzi do ul. Jaśminowej. Po raz pierwszy nazwana przed 1830 r. jako Mała Różana (Kleine Rosenstrasse). Po 1945 r. nadano jej obecną nazwę. Jest ulicą typowo mieszkalną ze starą i nową zabudową.
     
     Jaśminowa
     Łączy ul. Browarną z ul. Robotniczą. Przed 1830 r. nazwana jako Duża Różana (Grosse Rosenstrasse). Obecną nazwę otrzymała po 1945 r. Jej zabudowa to domy mieszkalne wybudowane przed 1945 r. i nowe bloki jednej z elbląskich spółdzielni mieszkaniowych. Przy Jaśminowej znajduje się m.in. siedziba jednego z zarządców nieruchomości.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Fronty lakierowane mdf biały mat
AMK Kuchnia 7
Zabudowy w hostelu w Gdańsku