UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Nowy Dwór Gdański (odcinek 18)

 Elbląg, Przedwojenna widokówka z zakładami Stobbe i ich charakterystyczna butelka
Przedwojenna widokówka z zakładami Stobbe i ich charakterystyczna butelka (fot. archiwum autora)

Nowy Dwór Gdański przed laty słynął między innymi z tkalni lnu, zakładów tytoniowych, cukrowni i gorzelni. Jakie jeszcze ciekawostki wiążą się z historią tej miejscowości? O tym w najnowszym odcinku cyklu „Historie okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Nowy Dwór Gdański leży nad rzeką Tują (zwaną też Tugą), która kiedyś była prawdopodobnie odnogą Wisły. Obecnie ma prawie 50 kilometrów długości i jest dopływem Szkarpawy. Jeszcze w latach 70. XX wieku była żeglowna, dzisiaj można po niej pływać kajakiem. W swym górnym biegu od Nowego Dworu Gdańskiego rzeka nosi nazwę Święta.
       W pobliżu Nowego Dworu Gdańskiego odkryto ślady osadnictwa z lat 650-400 p.n.e. (Lubiechowo) a także osadnictwa słowiańskiego z okresu panowania książąt pomorskich. W okresie 1282-1466 miejscowość należał do państwa krzyżackiego, następnie do 1772 do Polski, później do Prus i Niemiec. W 1945 r. powróciła do Polski. Od początku istnienia nazywała się Nowy Dwór (Weihersdorf), następnie – do 1945 r. - Tiegehhof. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1880 r. od cesarza Wilhelma I.
      
       Gdy rządzili bankierzy
      
Kiedy po buncie mieszkańców znacznej części państwa krzyżackiego w 1454 r. doszło do inkorporacji tych terenów do Korony Polskiej, a następnie od 1466 do pokoju toruńskiego, Nowy Dwór Gdański i Żuławy znalazły się na terenie Prus Królewskich a tym samym zostały częścią państwa polskiego. Pierwszymi dzierżawcami tym ziem byli członkowie rodu Falkenberg, po nich Loitzów. Loitzowie byli bankierami szczecińskimi, a Jan i Stefan byli członkami Komisji Morskiej czyli pierwszej polskiej admiralicji. Została ona powołana przez króla Zygmunta II Augusta 24 marca 1568 r. Elbląski wątek działalności tej komisji to budowa w naszym mieście galeonu „Smok”, niestety nie wszedł do służby.
       Loitzowie zbankrutowali w 1572 r., jednak zostali na Żuławach, gdzie założyli Tujski Dwór (Tignhof). Zajęli się osuszaniem gruntów i uprawą - przy wykorzystaniu mennonitów - osadników z terenu obecnej Holandii. Po Loitzach dzierżawcą został ród Wejchertów, również powiązany z ówczesną polską flotą wojenną, a następnie sam Jan III Sobieski, po nim jego synowie - Jan i Konstanty.
      
       Gorzelnia i Wolne Miasto Gdańsk
      
Po pierwszym rozbiorze Polski Nowy Dwór i rejon Żuław wszedł w skład Królestwa Prus. Zamek wzniesiony przez Loitzów w 1680 r. został przekazany luteranom, którzy w późniejszym okresie rozebrali go, a na dawnych fundamentach wznieśli nową świątynię. W mieście w tym czasie istniała tkalnia lnu, zakłady tytoniowe, produkcji mydeł, cukrownia. Największą sławą cieszyła się jednak gorzelnia rodziny Stobbe i produkcja jałowcówki „Stobbes Machandel”, jej najlepsze gatunki leżakowały nawet 50 lat. Największym konkurentem rodziny Stobbe był członek ich rodziny z Elbląga.  

  Elbląg, Szkolna ławka, jeden z eksponatów Muzeum Żuławskiego
Szkolna ławka, jeden z eksponatów Muzeum Żuławskiego (fot. autor)


       Po 1920 roku Nowy Dwór znalazł się w granicach Wolnego Miasta Gdańska, a na barce na Tudze swoje lokum znaleźli polscy celnicy. Kolej z połączeniem do Szymankowa również znajdowała się pod polską administracją, oprócz tego w miejscowości funkcjonowała kolej wąskotorowa. Stąd do obozu Stutthof transportowano więźniów.
       W 1945 r. wojska niemieckie, opuszczając te tereny, zatopiły Żuławy, powódź dotknęła też Nowy Dwór Gdański. Polscy osadnicy dużym wysiłkiem naprawili przerwane wały i osuszyli okoliczne tereny. Odzyskane ziemie były także łakomym kąskiem dla różnej maści szabrowników.
      
       Najciekawsze zabytki
      
W Nowym Dworze Gdańskim do dzisiaj zachowały się niektóre historyczne obiekty. W dawnej serowni powstałej w 1890 r. funkcjonuje obecnie Muzeum Żuławskie. Tutaj też mieściły się magazyny zdobyczy Armii Czerwonej, a później baza Spółdzielni Transportu Wiejskiego i magazyny Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.
       Do zabytków należą także Kościół Przemienienia Pańskiego z 1851 r., most zwodzony z 1936 r., spichlerz nad Tuga z 1878 r. i wieża ciśnień z 1909 r., będąca jedną z pierwszych budów w Europie o konstrukcji żelbetowej. Z kolei Żuławski Dom Kultury był pierwszym tego typu obiektem mającym być wzorcem dla takich placówek w Polsce.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czyli w Nowym Dworze niewiele się dzieje. Przez lata miasto znane jest głównie z największej stopy bezrobocia. Nie ma przemysłu, a najwiekszymi pracodawcami są urzędy oraz policja. Nie potrafiono uczynić z tego miasta ośrodka znaczącego dla Zuław. Dobrze położone miasto nie sciągnęło inwestorów, odwróciło się od rzeki, nie uratowało kolei, nie rozwinęło oświaty. Dzis buduje się obok drogę ekspresową. Tylko czy ktoś z niej zjedzie do Nowego Dworu dalej niż do McDonaldsa?
  • .. .W swym górnym biegu od Nowego Dworu Gdańskiego rzeka nosi nazwę Święta. .. Coś tu Pan Karol znowu namieszał. Jak więc wytłumaczyć iż rzeka Święta przepływa przez leżący sporo na południe od Nowego Dworu Gdańskiego - NOWY STAW ?
  • ukraincy - lepiej się trzymać z daleka od ndg
  • Straszna dziura, ale blisko Gdańska na szczęście. Kiedyś było dużo ciekawiej.
  • @2016 - A zdziwisz sie jak ludzie sa tu zadowoleni. Ciesza sie z kazdej inwestycji, nowych sklepow - nie protestuja jak w Elblagu. Z duma opowiadaja jak to powstaje Rossman, Netto, Tesco, Polo Market. Wiele z tych marek nie ma w Elblagu. Dziala tu preznie Mleczarnia, ktorej produkty mozna znalezc w elblaskich sklepach oraz Secespol - taki tutejszy "Alstom". Zycie toczy sie leniwie i spokojnie, fakt wielu ludzi pracuje zagranica, w Gdansku i Elblagu.
  • @realista1 - Rossman, Netto, Tesco, Polo Market. .. rzeczywiście macie powody do dumy
  • Nie oszukujmy sie, kiedy zrobią S7 to miasto będzie sypialnią Gdańska i Elbląga. "Markety" place zabaw i Mcdonalds z Geslerową wystarczą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fumfel(2017-06-06)
Reklama