Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O elbląskich zabytkach dobrze i źle

Elbląg szczególnie silnie ucierpiał w czasie działań wojennych. Prawie wszystkie zabytki dotknęła niszczycielska ręka wojny w związku z czym tylko kilka zabytków wymaga pełnej rekonstrukcji - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 18 kwietnia 1962 roku.

Przez ostatnie dwa lata władze elbląskie zastanawiały się czy elbląską Starówkę odbudować według dawnego wzoru czy też ma to być nowoczesna dzielnica z akcentami przeszłości. Ostatni pogląd zwyciężył, zresztą słusznie. Chodzi teraz o przyspieszenie realizacji tego planu, gdyż sprawa ta nieco się przeciąga. W chwili obecnej jest wiadomo, że DBOR w Elblągu dokończy w tym roku odbudowę zabytkowej kamieniczki przy ul. Linki nr 28. W bieżacej pięciolatce będzie również rozpoczęta odbudowa ul. Wigilijnej.
     Los trzech innych obiektów czeka jeszcze na decyzję. Wymagają one przeprowadzenia przynajmniej robót zabezpieczających. Wymieńmy je po kolei. Wielki gmach poklasztorny, dominikański (wczesny gotyk) czeka na pokrycie dachu. Do niedawna jeszcze budynek ten był ustawicznie niszczony przez różnych chuliganów. Ostatnio zmieniło się tu na lepsze, dzięki plastykowi Gerardowi Kwiatkowskiemu, który urządził w gmachu swoją pracownię i czuwa ofiarnie nad obiektem. Drugi zabytek - to kamieniczka królów polskich. Wprawdzie włączono ją do planu urbanistycznego przyszłej dzielnicy staromiejskiej, ale jak dotąd nie słychać o robotach zabezpieczających.
     Trzeci wreszcie zabytek mieści się w innej dzielnicy. Chodzi tu o młyn przy ul. Traugutta, obok parku. Budynek ten pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Mieścił się tu początkowo zajazd na rozdrożu, a po przebudowie młyn wodny. Stanowi on ciekawy zabytek budownictwa w stylu późno-gotyckim. Obiektowi temu trzeba poświęcić więcej uwagi. Tymczasem jeszcze mówi się, że budynek trzeba przeznaczyć na rozbiórkę. Sprzeciwiała się temu, jak najbardziej słusznie, konserwator wojewódzki. Fakt istnienia takiego poglądu, odkłada jednak na nieokreślony czas jego budowę. Przykre to, ale zmarnowano już pierwszą korzystną okazję odbudowy. Był czas, że TRZZ chciał partycypować w związanych z tym kosztach.
     Budynek ten, po usunięciu szpecącej przybudówki od strony 21 Października, mógłby nadawać się na pomieszczenie klubowe. W każdym wypadku trzeba przyjąć przynajmniej jakąś koncepcję. Dobrze byłoby, żeby tą sprawą zainteresowała się Komisja Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu.
mgr Jerzy Rościszewski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Elbląg był i dalej jest dla niektórych piękny, choć na pewno inny !!!! Wyszła właśnie w klimacie tamtych lat książka Wydawnictwa URAN "Elbląg i okolice na starych pocztówkach", bardzo ciekawy materiał warty podziwiania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • Zabytki trzeba ratować w taki czy inny sposób, choćby we fragmentach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • młyn przy ul. Traugutta został rozebrany, jak głosi legenda (może ktoś potwierdzi), zorganizowano manewry strażackie i młyn spłonął, po czym go rozebrano. Dziś stoi tam pomnik odrodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • Komisja Rady Miejskiej zajęła się skutecznie tym zabytkowym problemem. Wkrótce Dom Królów i zabytkowy młyn zniknęły z powierzchni ziemi. Dobrze, że chociaż Jürgen Blum (Kwiatkowski) uratował kościół NMP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg(2012-04-18)
 • Prawda erg. - i to cudem, bo kościół miał też zostać rozebrany - planowano puścić tamtędy wylotówkę na Gdańsk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • Tak Jurgen Blum ma zasługi w ochronie zabytków, osobiście zorganizował m. in. wywóz z PRL co najmniej kilku gotyckich rzeźb w latach 70-tych, 30 lat później polski podatnik zapłacił za ich "odkupienie" od niemieckich i duńskich antykwariuszy. Poczytaj erg. : Praeterita Posteritati. Studia z historii sztuki i kultury ofiarowane Maciejowi Kilarskiemu, Malbork 2001,s. 321 i n. Aczkolwiek nie umniejsza to zasługą związanym z organizacją Galerii EL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bob B.(2012-04-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Audi