Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O Tolkmicku

Tolkmicko zapisało się w historii Wiosny Ludów. W roku 1848 miały tu miejsce rozruchy miejscowych plebejuszy, skierowane przeciw wyzyskowi bogaczy miejskich, informował Głos Wybrzeża z 30 sierpnia 1954 r.

Nie ma chyba mieszkańca Elbląga, który by nie słyszał o Tolkmicku, leżącym w naszym powiecie.
     Wiemy, że jest to małe miasteczko, położone 24 km od Elbląga nad Zalewem Wiślanym, że jest to osada rybacka. Tu mieści się siedziba Spółdzielni Rybackiej „Pokój”, tu znajduje się wzorowa spółdzielnia ogrodnicza „Nowy Sad” oraz Zakłady Przetworów Owocowych.
     Nie wszyscy jednak wiedzą, że Tolkmicko posiada długą i ciekawą historię.
     Ongiś Tolkmicko było znanym grodem. Data założenia miasteczka nie jest znana.
     W drugiej połowie XIV w. Tolkmicko posiadało mury obronne z bramami i wieżami. W roku 1440, miasteczko przystępuje do Związku Pruskiego i bierze udział w wojnie 13-letniej. W wojnie tej mieszczanie Tolkmicka burzą zameczek krzyżacki położony obok na wzgórzu. 19 kwietnia 1454 r. składają Kazimierzowi Jagiellończykowi przysięgę wierności. Za karę w dwa lata później Tolkmicko zostało spalone i zrabowane przez krzyżaków.
     Po pokoju Toruńskim – miasto wróciło do Polski. Przez pewien czas wchodziło w skład biskupstwa warmińsko, a następnie stało się siedzibą starostwa tolkmickiego, aż do momentu zlikwidowania starostwa tj. do 1772.
     Tolkmicko zapisało się również w historii Wiosny Ludów. W roku 1848 miały tu miejsce rozruchy miejscowych plebejuszy, skierowane przeciw wyzyskowi bogaczy miejskich. Rozruchy szybko jednak zostały stłumione przez straż miejską.
     Działanie wojenne 1945 r. nie ominęły również Tolkmicka. Miasteczko zostało częściowo spalone. Wyzwolone przez Armię Radziecką w roku 1945 po długoletniej niewoli wróciło do Polski.
     Obecnie Tolkmicko szybko dźwignęło się ze zniszczeń wojennych i należy do bardziej ruchliwych, tętniących życiem miasteczek o charakterze rolniczo-rybackim.
     
     

oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ochotka żywa
Agama brodata
karma p. falista
Krewetkarium