Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od Goplanicy do Krasnego Lasu (Historia elbląskich ulic, odcinek 66)

 
Elbląg, Od Goplanicy do Krasnego Lasu  (Historia elbląskich ulic, odcinek 66) Gospoda Gaizhals nad Goplanicą - pocztówka przedwojenna (fot. archiwum autora)
Rek

Kontynuujemy wędrówkę po historii elbląskich ulic. W dzisiejszym odcinku Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, przybliża ciekawostki związane z ulicami odchodzącymi od ul. Królewieckiej.

Ulica Jagodowa
     W poprzednim odcinku wędrowaliśmy m.in. ulicą Waryńskiego. Z kolei w przeciwną stronę od ulicy Królewieckiej odchodzi ul. Jagodowa, nazwana tak w 1988 roku. Przebiega najpierw pomiędzy ogrodami działkowymi, następnie przy małym osiedlu willowym, obok leśniczówki i pomiędzy terenami leśnymi. Jeszcze kilka lat temu po prawej stronie, nieco w dole, mieściła się tu wiata, niestety uległa spaleniu. Jagodowa prowadzi aż do wsi Jagodnik, leżącej już w gminie Milejewo. Po drodze za jednym z domów, można skręcić w lewo, by drogą utwardzoną betonowymi płytami dostać się do jeziora nazwanego Goplanica (przed wojną Geizhalssee). Poziom wody w zbiorniku podniesiono pod koniec lat 80. poprzez usypanie grobli. Był i jest to rezerwuar wodny dla naszego miasta. Do 1945 r. nad brzegiem funkcjonowała gospoda zwana Gaizhals.
     
     Ulica Fromborska
     
Obecnie przebiega od ul. Królewieckiej w kierunku Łęcza, prowadzi przez osiedla: Zakrzewo, Nad Jarem, Podgórze, Drewnik Zajazd (Pięknolesie), Krasny Las. Przed 1924 r. nadano jej nazwę Szosa Tolkmicka (Tolkemiter Chause). W granice elbląskiej aglomeracji w 1928 r. włączono początkowy jej odcinek. Dalsze odcinki obejmujące Bielany i Drewnik w 1987 r. W latach 70. w pobliżu skrzyżowania z ul. Królewiecką wybudowano blok produkcyjny dla Zakładów Odzieżowych Truso. Po upadku firmy w latach 90. mieściły się tutaj inne firmy odzieżowe, obecnie Bianca-Fashion.
     Ogrody działkowe jak i osiedle mieszkaniowe, przez które przebiega Fromborska w początkowym odcinku, w powstały w latach 80. Teren zajmowany przez ogrody działkowe planowany był przed 1945 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego „Miedziorytnik” (Kupferhammer). Planowana nazwa pochodziła od dawnego młyna nad rzeczką Kumielą.
     Wzdłuż ulicy, po lewej stronie, znajdowały się niegdyś majątki włączone teraz w granice miasta:

  Tak wyglądał dworek w Zajeździe 15 lat temu, dzisiaj jest odnowiony (fot. autor) Tak wyglądał dworek w Zajeździe 15 lat temu, dzisiaj jest odnowiony (fot. autor)


     Bielany Wielkie (do 1945 r. Gross Bieland) - w średniowieczu były częścią wsi Kamienna (Stainbeck), obecna nazwa pochodzi od Henryka Bielanda, żyjącego w XV w. Dawne Bielany nosiły też nazwy związane z ich ówczesnymi właścicielami. Był więc Dwór Wartenberga; Jakobsona; Wegmana czy też Miejski.
     Podgórze (do 1945 r. Stolzenhof)
     Drewnik (do 1945 r. Drewshof)
     Zajazd (do 1945 r. Drewshof) - w głębi znajduje się zaniedbany do niedawna dworek, obecnie pięknie odnowiony. W parku go otaczającym ustawiona jest kapliczka grobowa. Po 1945 r. była tu najpierw administracja PGR-u, później znajdowało się przedszkole, następnie Kombinat Rolny „Drużno”. Obecnie własność prywatna.
     Krasny Las (do 1945 r. - Alt Schönwalde).
     Obecnie wzdłuż ul. Fromborskiej, szczególnie na przedmieściach, powstają kolejne osiedla domów wielo- i jednorodzinnych.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
Polar z haftem
Czapka z nadrukiem