UWAGA!

Od Goplanicy do Krasnego Lasu (Historia elbląskich ulic, odcinek 66)

 Elbląg, Gospoda Gaizhals nad Goplanicą - pocztówka przedwojenna
Gospoda Gaizhals nad Goplanicą - pocztówka przedwojenna (fot. archiwum autora)

Kontynuujemy wędrówkę po historii elbląskich ulic. W dzisiejszym odcinku Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, przybliża ciekawostki związane z ulicami odchodzącymi od ul. Królewieckiej.

Ulica Jagodowa
       W poprzednim odcinku wędrowaliśmy m.in. ulicą Waryńskiego. Z kolei w przeciwną stronę od ulicy Królewieckiej odchodzi ul. Jagodowa, nazwana tak w 1988 roku. Przebiega najpierw pomiędzy ogrodami działkowymi, następnie przy małym osiedlu willowym, obok leśniczówki i pomiędzy terenami leśnymi. Jeszcze kilka lat temu po prawej stronie, nieco w dole, mieściła się tu wiata, niestety uległa spaleniu. Jagodowa prowadzi aż do wsi Jagodnik, leżącej już w gminie Milejewo. Po drodze za jednym z domów, można skręcić w lewo, by drogą utwardzoną betonowymi płytami dostać się do jeziora nazwanego Goplanica (przed wojną Geizhalssee). Poziom wody w zbiorniku podniesiono pod koniec lat 80. poprzez usypanie grobli. Był i jest to rezerwuar wodny dla naszego miasta. Do 1945 r. nad brzegiem funkcjonowała gospoda zwana Gaizhals.
      
       Ulica Fromborska
      
Obecnie przebiega od ul. Królewieckiej w kierunku Łęcza, prowadzi przez osiedla: Zakrzewo, Nad Jarem, Podgórze, Drewnik Zajazd (Pięknolesie), Krasny Las. Przed 1924 r. nadano jej nazwę Szosa Tolkmicka (Tolkemiter Chause). W granice elbląskiej aglomeracji w 1928 r. włączono początkowy jej odcinek. Dalsze odcinki obejmujące Bielany i Drewnik w 1987 r. W latach 70. w pobliżu skrzyżowania z ul. Królewiecką wybudowano blok produkcyjny dla Zakładów Odzieżowych Truso. Po upadku firmy w latach 90. mieściły się tutaj inne firmy odzieżowe, obecnie Bianca-Fashion.
       Ogrody działkowe jak i osiedle mieszkaniowe, przez które przebiega Fromborska w początkowym odcinku, w powstały w latach 80. Teren zajmowany przez ogrody działkowe planowany był przed 1945 r. pod budowę osiedla mieszkaniowego „Miedziorytnik” (Kupferhammer). Planowana nazwa pochodziła od dawnego młyna nad rzeczką Kumielą.
       Wzdłuż ulicy, po lewej stronie, znajdowały się niegdyś majątki włączone teraz w granice miasta:

  Elbląg, Tak wyglądał dworek w Zajeździe 15 lat temu, dzisiaj jest odnowiony
Tak wyglądał dworek w Zajeździe 15 lat temu, dzisiaj jest odnowiony (fot. autor)


       Bielany Wielkie (do 1945 r. Gross Bieland) - w średniowieczu były częścią wsi Kamienna (Stainbeck), obecna nazwa pochodzi od Henryka Bielanda, żyjącego w XV w. Dawne Bielany nosiły też nazwy związane z ich ówczesnymi właścicielami. Był więc Dwór Wartenberga; Jakobsona; Wegmana czy też Miejski.
       Podgórze (do 1945 r. Stolzenhof)
       Drewnik (do 1945 r. Drewshof)
       Zajazd (do 1945 r. Drewshof) - w głębi znajduje się zaniedbany do niedawna dworek, obecnie pięknie odnowiony. W parku go otaczającym ustawiona jest kapliczka grobowa. Po 1945 r. była tu najpierw administracja PGR-u, później znajdowało się przedszkole, następnie Kombinat Rolny „Drużno”. Obecnie własność prywatna.
       Krasny Las (do 1945 r. - Alt Schönwalde).
       Obecnie wzdłuż ul. Fromborskiej, szczególnie na przedmieściach, powstają kolejne osiedla domów wielo- i jednorodzinnych.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama