Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od Metalowców do Waryńskiego (Historia elbląskich ulic, odc. 68)

 
Elbląg, Od Metalowców do Waryńskiego (Historia elbląskich ulic, odc. 68) (fot. autor)
Rek

W dzisiejszym odcinku „Historii elbląskich ulic” odwiedzamy osiedle Metalowców. O ciekawostkach związanych z poszczególnymi ulicami opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Osiedle Metalowców jest położone tuż przy ul. Królewieckiej, w sąsiedztwie dużej skarpy, która z jednej strony opada w kierunku Szpitala Wojewódzkiego, z drugiej - w stronę parku Bażantarnia, trzecią granicę stanowią ogrody działkowe oddzielone od osiedla głębokim jarem i bezimiennym potokiem. Od czwartej strony przebiega ul. Królewiecka, przy której znajduje się przystanek PKS, nazwany jako Mazury. Nazwy większości ulic osiedla Metalowców nawiązują do zawodów wykonywanych w dawnym Zamechu.
     Metalowców: Do 1945 r. nosiła nazwę Dietrich-Eckart-Strasse, niezbyt miłą dla Polaków, bowiem jej patron - niemiecki poeta - propagował wyższość rasy niemieckiej nad innymi narodami. Obecną nazwę tak jak i inne poniżej wymienione uliczki otrzymała po 1945 r.; Smolna: Równoległa do ul. Metalowców, można z niej wjechać na ulicę Królewiecką. Do 1945 r. była to ulica Norymberska (Nürnbergerstrasse); Formierzy: W latach 1937-1945 nazywana jako „ulica prowadząca na Koźlą Górę” (Brückebergstrasse); Kaszubska: Przed wojną nosiła taką samą nazwę jak ul. Metalowców; Leśna: Swoje miano otrzymała dopiero po 1945 r.; Łukasińskiego: W latach 1937-1945 nazywana jako Koburska (Coburgerstrasse); Odlewników: W latach 1937-1945 nazywana jako Brunszwicka (Brunschweiger Strasse);

  (fot. autor) (fot. autor)

 Poznańska: W latach 1937-1945 nazywana jako Monachijska (Münchenerstrasse); Turbinowców: Ulica nazwana po raz pierwszy przed 1975 r.; Waryńskiego: W latach 1937-1945 nazywana jako Poczdamska (Potsdamerstrasse). Idąc uliczką Waryńskiego możemy przejść po zapleczu Szpitala Wojewódzkiego i dość do pętli tramwajowej przy ul. Marymonckiej. Natomiast schodząc w dół ul. Waryńskiego wchodzimy do parku Bażantarnia, przechodzimy przez drewniany mostek nad potokiem. Idąc w lewo dochodzimy do prywatnej posiadłości, w prawo zaś przed mostkiem dojdziemy do pętli tramwajowej przy ul. Marymonckiej.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa, laminowana 148x260 cm - Wodosp
Fototapety z Elblągiem
Fototapety do łazienki
Fototapety do biura