UWAGA!

Radio EL 94,10 FM. Inwazja lat 90. (Elbląskie Archiwalia Muzyczne, odc. 19)

 Elbląg, Radio El organizowało też happeningi, jak na przykład ten o Apolitycznym Rogu 2 Maja Na zdjęciu: Krzysztof Jaworski, Paweł Kasperczyk i Marcin Horn
Radio El organizowało też happeningi, jak na przykład ten o Apolitycznym Rogu 2 Maja Na zdjęciu: Krzysztof Jaworski, Paweł Kasperczyk i Marcin Horn (fot. Dariusz Bocian)

Dzisiejszy odcinek Elbląskich Archiwaliów Muzycznych przypada 10 czerwca, więc nie mogło zabraknąć przedstawienia działającego w latach 1992-2012 Radia EL. Redakcja Muzycznego Elbląga zabierze Państwa w krótką podróż po jego historii.

„Mógłbym siedzieć samotnie wpatrując się w twe światło,
       Jedyny przyjacielu moich młodzieńczych nocy,
       Wszystko co musiałem wiedzieć, słyszałem w swoim radio.
       Dałeś wszystkim te gwiazdy przeszłości,
       Poprzez wojny światów – inwazję z Marsa.
       Budziłeś śmiech – wzbudzałeś płacz,
       Dzięki tobie wydawało się, że możemy latać”
      

       Ten fragment utworu „Radio Ga Ga” zespołu Queen sygnalizował elblążanom każdego 10 czerwca o godz. 16:00 kolejną rocznicę założenia stacji. Gdyby Radio EL istniało, dzisiaj obchodziłoby 25 lat działalności, chociaż w początki stacji należy wliczyć także pracę studia przy ul. Łączności, które działało od 1990 r. i w którym organizowano m.in. działalność przyszłej rozgłośni. Przez dwadzieścia lat przez redakcję Radia EL przewinęło się wielu dziennikarzy realizujących programy o charakterze muzyczno-informacyjnym. Na przestrzeni lat ekipa i sympatycy stacji zrealizowali także akcje społeczne (umocowano tablicę pamiątkową oraz posadzono dąb „Marek” – drzewo tolerancji – jako hołd dla Marka Kotańskiego), happeningi (Apolityczny Róg 2 Maja, „Pogrzeb kartofli” z okazji Festiwalu Filmów Jana Jakuba Kolskiego w Wojewódzkim Ośrodku Kultury), a także koncerty i liczne konkursy.
      
       Autorskie audycje
      
Oprócz serwisów informacyjnych, kronik policyjnych czy zapowiedzi kulturalnych, emitowano przede wszystkich audycje autorskie.
       „Pogo” to audycja Marka Nowosada, miała także swój odpowiednik pod nazwą „Pogo Top” w „Gazecie Elbląskiej”. Opisywano lokalną i ogólnopolską scenę rockową, wyniki plebiscytów, głosowano np. na najlepszy elbląski zespół, koncert oraz płytę roku. Niejednokrotnie sponsorem nagród (kasety magnetofonowe oraz płyty kompaktowe) był Edward Mołodziejko ówczesny szef Agencji Handlowo-Turystyczno-Wydawniczej „Heaven”, który przy współpracy z innymi producentami zasponsorował wydanie trzech lokalnych kompilacji. W 1994 r. z inicjatywy Marka Nowosada i Marcina Cimaszkiewicza powstała pierwsza kompilacja pt. „TERAZ MY, Reszta Może Poczekać”, która była pierwszą składanką zespołów rockowych z województwa elbląskiego.
       W audycji „Mechaniczna Pomarańcza” Marcina Borchardta prezentowano m.in. muzykę z kręgu awangardy, elektroniki czy psychodeli w wykonaniu np.: Sonic Youth, Cyro Baptista, Suicide, Korn czy Eliane Radigue. Audycja miała tyle samo zwolenników co i przeciwników. Znane są opowieści wśród elblążan, którzy po usłyszeniu jingla wyłączali radio, bowiem wiedzieli, że muzyka prezentowana w audycji jest zbyt niekonwencjonalna. Z kolei Krzysztof Jaworski prowadzący m.in. audycje „Pudding Czekoladowy” oraz „Harmonia Sfer” otrzymywał nawet listy od słuchaczy z więzienia.
       Audycja „Poetyka przetrwania” była prowadzona w niedzielę przez Ireneusza Pietronia oraz Andrzeja Oletzkiego. Promowali poezję śpiewaną, piosenkę literacką w wykonaniu solistów i grup m.in.: Jana Kondraka, Piotra Bukartyka, Ewy Błaszczyk, Szymona Zychowicza, Jarosława Chojnackiego, Domu o Zielonych Progach, Dnieje, Raz Dwa Trzy, Sklepu z Ptasimi Piórami, Starego Dobrego Małżeństwa. Przeprowadzali również wywiady z przedstawicielami muzyki poetyckiej oraz reklamowali festiwale np. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” czy Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „Yapa”.
       „Chichot Elvisa” audycja prowadzona przez Ryszarda Barszcza (także audycja „Cyk”) i Sławomira Demkowicza-Dobrzańskiego. Podczas audycji można było wygrać bilety m.in. na koncerty grup Apteka, Big Cyc czy Flap House Vag w pubie Spichlerz w Braniewie. W audycji w ramach wywiadów gościły także elbląskie zespoły.
       „Listę Przebojów Radia EL” na przestrzeni lat prowadzili: Janusz Pietruszyński, Sławomir Żaba, Artur „Bambi” Tomaszewski czy Krzysztof Jaworski. Fragment notowania z 1994 r. opublikowanego w „Gazecie Elbląskiej” (pierwsze 10 miejsc z 45): 1. Hey – „Misie”, 2. Cher/Beavis And Butt-Head – „I Got You Babe”, 3. Human – „Polski”, 4. Aerosmith – „Amazing”, 5. Enigma – „Return to Innocence”, 6. Mariah Carey – „Without You”, 7. Tori Amos – „Cornflake Girl”, 8. Pearl Jam – „Daughter”, 9. The Cranberries – „Linger”, 10. Red Hot Chilli Peppers – „Soul to Squeeze”.
       Miłośnicy metalu mieli swoje miejsce w audycji „Hard Shock” prowadzonej przez Roberta Grzesiaka. Emitowano w niej wszelkie odmiany muzyki metalowej. Odbywały się także konkursy z nagrodami ufundowanymi przez polskie metalowe firmy fonograficzne.
      
       Był też protest
      
Radio EL było bardzo popularne i jak donoszą źródła także kontrowersyjne. Od czasu do czasu zdarzały się protesty. W 2001 r. sympatycy sobotniej, nocnej audycji, zaprotestowali przed siedzibą Radia EL, wobec decyzji redaktora naczelnego, który zlikwidował pozdrowienia, a które były bardzo pożądane przez słuchaczy. Nie wiadomo jako sprawa się zakończyła. Może teraz odezwą się osoby uczestniczące w pikiecie? Może Czytelnicy pamiętają inne akcje związane z Radiem EL?
       Ostatnimi audycjami były „Elbląska Encyklopedia Muzyczna”, „Lista Przebojów Radia EL”, „Pudding Czekoladowy” oraz „Harmonia Sfer”. Na finał 5 marca 2012 r. wyemitowano „The Show Must Go On” i... nastąpiła zmiana władzy nad 94,10 FM.
      
Redakcja, www.muzycznyelblag.pl

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "The Show Must Go On"? Kiedy i gdzie?
  • szkoda ze nie ma juz tego radia. teraz tylko lupanka i wkolko to samo. Nawet Malbork ma swoje radio... moze ktos wskrzesilby nasze radio EL
  • Nie wspomiano nic i "czarnym czwartku". A nocne pozdrowienia to był czad:)
  • Tragedią jest, że to Radio zlikwidowano-została beznadziejna Eska. .. .Pamiętam radio El, zresztą nieraz bywałam. To było świetne-poziom ogólnopolski, świetni dziennikarze, konkretne, bieżące i aktualne tematy. tam chodziło O COŚ. Każdy tego słuchał. a ile znanych, fajnych osób tam bywało. .. ech. .. szkoda tej dzisiejszej beznadziejności i chały dla "suwerena". Ja bym była za reaktywacja tego radia. .. nie zapominajmy o tym, że był rewelacyjny Naczelny. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    1
    ddwwd(2017-06-10)
  • Najnudniejsze radio jakiego w życiu słuchałem. Dobrze że nie ma już Radia El. Takie miasto jak Elbląg powinno mieć porządną rozgłośnię na poziomie Radia Gdańsk czy Radia Olsztyn.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    12
    mmmn1988(2017-06-10)
  • Gdzie jest mój komentarz? Czy nie wolno powiedzieć że to radio było nudne? Nawet za komuny nie było aż takiej cenzury jak na tym portalu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    7
    nnfnfnf(2017-06-10)
  • Na tej częstotliwości teraz nadaje eska czyli radio porażka tam na okrągło puszczają te same utwory . Eska jest jak moda na sukces nie będziesz jej słuchał przez pół roku to jak włączysz i tak usłyszysz te same nagrania . Totalne dno
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    1
    Jamaleg(2017-06-10)
  • Reaktywacja radia el z powrotem. Brak regionalnego elblaskiego radia bo olsztyńskiego. To my w Elblągu nie słuchamy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    1
    Elblazanin(2017-06-10)
  • Radio El wykończyli jego redaktorzy naczelni. Sorry ale taka prawda!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    byłyelowiec(2017-06-10)
  • Niestety, ale to prawda. Eska puszcza non stop gnioty, nie da się tego szajsu słuchać.
  • Osobiscie lubilem Krzysztofa i jego propozycje soulowe. .super prowadzenie i niezly klimacik ech. .szkoda. .
  • najlepszy byl joint przy piwku, pes z kumpali na plejce i w tle czarny czwartek z radia el
Reklama