Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Usprawnić pracę ambulatorium w Zakładach Mechanicznych

Czwartek, 31 maja 1951 r. Głos Wybrzeża nr 148

Lekarskie ambulatoria zakładowe mają na celu niesienie doraźnej pomocy robotników w nagłych wypadkach. Dlatego też powinny one być zaopatrzone w dostateczną ilość odpowiednich leków i narzędzi lekarskich.
     Ambulatorium założone w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego posiada wiele wartościowych urządzeń, niestety nieczynnych. W ambulatorium znajduje się np. prawie całkowite wyposażenie gabinetu dentystycznego, w którym brak kilku drobnych tylko narzędzi jak wiertła i pincet. Minęły 3 lata od chwili, kiedy urządzenie to (fotel, wiertarka i reflektor) zostało sprowadzone do zakładów, do tej pory gabinet nie został jednak uruchomiony, gdyż Zakład Lecznictwa Pracowniczego pomimo obietnic nie przydzielił dentysty. Również zakupiona w roku 1949 lampa kwarcowa stoi w ambulatorium bezczynnie. Przywieziono ją z rozbitym palnikiem i braku tego już nie uzupełniono.
     Przykłady te świadczą, że zainwestowane na urządzenia ambulatorium sumy nie są wykorzystane dla poprawy zdrowia robotników od kilku już lat, wskutek niedbalstwa i lekceważenia tej sprawy.
     Wiele do życzenia pozostawia również zaopatrzenie ambulatorium w niezbędne leki. Sprawa ta wyraźnie pogorszyła się od stycznia br. kiedy ambulatorium przejęte zostało przez Zakład Lecznictwa Pracowniczego. I tak np. ambulatorium Zakładów Mechanicznych od dwóch tygodni nie posiada proszków przeciwko bólowi głowy, a ambulatorium pomocnicze w jednej z hal produkcyjnych nie posiada ich od dwóch miesięcy. Tymczasem wypadki bólu głowy zdarzają się w zakładach bardzo często z różnych przyczyn podczas pracy i brak środków zaradczych powoduje nieporozumienia między robotnikami i personelem ambulatorium, który nie jest im w stanie pomóc. Podobnie przedstawia się zaopatrzenie w inne leki częstego użytku.
     Procedura pobierania lekarstw dla ambulatorium stanowi typowy przykład biurokratyzmu. Wygląda to w ten sposób. Książkę zapotrzebowania na leki zanosi się do ZLP, tam spis ulega akceptacji i wędruje do apteki, gdzie wypisują rachunek. Po kilku dniach rachunek wraca do ZLP, który wysyła go do Gdańska. Na podstawie tego rachunku Gdańsk zleca przelew należności za leki do ZLP w Elblągu. Cała ta uciążliwa procedura trwa kilka tygodni i w rezultacie ambulatorium otrzymuje upragnione medykamenty zawsze w niewystarczającej ilości.
     Usunięcie niedociągnięć w pracy ambulatorium zależy przede wszystkim od ZLP, który winien się tą sprawą niezwłocznie zająć i pamiętać, że opieka i troska o zdrowie ludzi pracy jest jego naczelnym zadaniem i obowiązkiem.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • No i się stało, po 50 latach! AWSowski Rząd J. Buzka wprowadził reformę służby zdrowia. Polacy powoli, acz skutecznie po tej reformie wymierają. Cmentarze prosperują jak nigdy dotąd, zatrudnienie rośnie w zawodzie - grabarz i krawiec "sosnowych jesionek"! Ci co jeszcze żyją szukają wózka na Buzka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Drzazga(2001-06-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
POLO z HAFTEM
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywka GODŁO