UWAGA!

ZPSM na topie (Elbląskie Archiwalia Muzyczne, odc. 10)

 Elbląg, Medal Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Medal Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (fot. archiwum Muzycznego Elbląga)

W dzisiejszym odcinku Elbląskich Archiwaliów Muzycznych przyszedł czas na opisanie sukcesów elbląskiej szkoły muzycznej. Poznajcie słynnych uczniów i absolwentów tej zasłużonej dla miasta i regionu placówki.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych (Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna, Liceum Muzyczne) od dziesięcioleci wydaje na świat uzdolnionych twórców, którzy po ukończeniu akademii muzycznych działają zawodowo nie tylko na polskich scenach muzycznych jako kompozytorzy, producenci, muzycy sesyjni, koncertowi, a także liderzy autorskich zespołów. Współtworzą również składy orkiestr kameralnych, symfonicznych, rozrywkowych czy jazzowych. Na przykładzie wybranych absolwentów elbląskiej szkoły muzycznej przedstawiamy zarys ich działalności we współpracy z artystami nie tylko polskiej sceny muzycznej, a także z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury.
      
       Oni rozsławiali szkołę
      
Ryszard Rynkowski w dzieciństwie pobierał nauki w podstawowej szkole muzycznej. Muzykował w elbląskich zespołach, kawiarniach czy domach kultury. Fonograficznie zadebiutował w latach 80. XX w. z grupą Vox albumem wydanym przez Tonpress/KAW zawierającym m.in. hit „Bananowy Song”. Inne płyty były wydane także przez polskie oraz zachodnie firmy fonograficzne. Na swoim koncie mają liczne występy krajowe i zagraniczne. Po odejściu z Voxu Ryszard Rynkowski rozpoczął działalność solową. Wydał kilkanaście albumów (np. „Razem” m.in. z elblążanami), kompilacji, zagrał wiele koncertów oraz zarejestrował liczne wideoklipy. Jego utwory usłyszmy również w filmach, serialach i reklamach.
       Zbigniew Zuchowicz ukończył podstawową szkołę muzyczną I stopnia. Kompozytor, teoretyk muzyki, programista, multiinstrumentalista, pedagog. Od 1992 r. pracuje za granicą (Islandia, Norwegia) jako kierownik szkoły muzycznej, dyrygent i organista. Jest autorem szeregu opracowań polskiej muzyki ludowej dla celów pedagogicznych oraz dla obcojęzycznych chórów amatorskich.
       Paweł Dampc ukończył m.in. elbląską szkołę muzyczną i poznańską Akademię Muzyczną. Współtworzył zespół poezji śpiewanej Zabawa w ludzi. Współpracował m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Jarosławem Wasikiem, Marylą Rodowicz, Katarzyną Skrzynecką czy Kombii. Na koncie ma realizacje teatralne, telewizyjne i produkcje płytowe. Obecnie gra na instrumentach klawiszowych w grupie De Mono z którą nagrał kilka albumów.
       Ewa Brachun uczęszczała do elbląskiej szkoły muzycznej oraz do poznańskiego Studium Piosenkarskiego. Współtworzyła elbląski zespół poezji śpiewanej Zabawa w ludzi. Jako chórzystka występowała m.in. z Ryszardem Rynkowskim czy Kukla Band. Wraz z Aleksandrą Chludek i Melą Koteluk śpiewała na koncertach symfonicznych Scorpionsów m.in. w londyńskiej Royal Albert Hall (wśród publiczności znaleźli się m.in. Bono, Sharon Stone, Kevin Spacey i Arnold Schwarzenegger) oraz w Classic Open Air w Berlinie. Ewę Brachun usłyszymy także na ponad 30 płytach wydanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Budkę Suflera, Harlem, Formację Nieżywych Schabuff, Kasę Chorych.
       Z zespołu Zabawa w ludzi wywodzi się jeszcze kilku artystów czynnie działających na polu muzycznym, naukowym i pedagogicznym np.: Anna Szarek (Festiwal Perła Baroku), Aneta Szybowicz (Polska Filharmonia Kameralna), Cezary Duchnowski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Damian Wdziękoński (Cappella Gedanensis), Anetta Nowak (Potok).
       Tomasz „Tomson” Lach – wokalista, autor tekstów. W latach 90. grał w elbląskim zespole Joker i śpiewał w Grupie WOKalnej. Współpracował ze składem 834. Obecnie jest jednym z wokalistów Afromental. Na swoim koncie ma wydawnictwa płytowe i kompilacyjne zarejestrowane z grupą Afromental (cztery płyty wydane przez EMI/Warner) oraz gościnne występy m.in. z Sokołem, EastWest Rockers, VNM, Buczer, Endefis, Eldo czy z grupą Enej. Wystąpił w licznych wideoklipach. Wraz z Afromental wystąpił w serialu „39 i pół”, nagrał z nią piosenki do filmu „Kochaj i tańcz” oraz zaśpiewał dwa utwory do filmu „Listy do M.”.
       Przemysław i Tomasz Świerk pochodzą z rodziny muzycznej. Ich dziadek Zdzisław Świerk w drugiej połowie lat 40. XX wieku grał na pianinie w zespole Mała Salonówka wraz z innymi elbląskimi pionierami m.in. z Janem Judkiem, Mieczysławem Dzierzbą i Wiktorią Skwarczewską-Budkiewicz. Wszyscy oni mieli spory wkład w kształtowanie powojennego życia muzycznego w mieście. Tomasz Świerk jako muzyk sesyjny współpracował z wieloma zespołami, solistami m.in. z Mrozu, Anią Karwan, Pilichowski Band. Jego grę usłyszymy m.in. na wydawnictwach Wojtka Pilichowskiego, Leny Romul czy Tomasza Łosowskiego.
       Z kolei Przemysław Świerk wziął udział w nagraniu albumów z Wojtek Pilichowski Band, Kami. Współpracował m.in. z Katarzyną Kowalską, Nataszą Urbańską. Od 2015 r. gra w zespole Hendrix Resurrection i w grupie Eweliny Lisowskiej.
      
       Specjaliści od jazzu
      
Warto przedstawić jeszcze kilku absolwentów ZPSM, którzy aktywnie współtworzą polską scenę jazzową i rozrywkową np.: Jerzy Małek (26 CD), Dominik Bukowski (43 CD), Adam Żuchowski (15 CD), Andrzej Józefów, Bogumił „Boogie” Romanowski, Błażej Gawliński. Wszyscy współpracowali wielokrotnie w różnych składach jazzowo-rozrywkowych. Na swoim koncie mają liczne nagrania płytowe, koncerty oraz kooperacje m.in. z wykonawcami z czołówki polskiej muzyki jazzowej, pop, rock, a także z gatunków eksperymentalnych. Funkcjonująca od 2007 r. Elbląska Orkiestra Kameralna również ma w składzie absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
       „Gdyby dzisiaj zastanowić się, kto tworzy elbląskie środowisko muzyczne i zbadać powiązania tych osób ze szkołą muzyczną, okazałoby się, że są to ludzie w jakimś stopniu ze szkołą muzyczną związani, a więc pracownicy albo byli pracownicy, albo rodziny uczniów lub sami uczniowie np. Bartek Krzywda, Marcin Gawdzis, Marcin Skotnicki. Orkiestra, zespoły i soliści z naszej szkoły w jakimś stopniu ukształtowali środowisko muzyczne w Elblągu” – Wiesław Pająk, wicedyrektor do spraw muzycznych, nauczyciel w klasie saksofonu w ZPSM.
      
Redakcja, muzycznyelblag.pl

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Włodek Żabiński jak zaśpiewał w Bażantarni Lipową łyżkę, Jednego serca Niemena to czapki z głów !!! (1972 rok)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Fanmuzykilat60/70(2017-04-08)
Reklama