Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Budowa wiaduktu na Zatorze

 
Elbląg, Teraz ja - Budowa wiaduktu na Zatorze

Na Zatorze prowadzą dwie ulice – Malborska i Skrzydlata. Szlabany zamykane są kilkanaście razy w ciągu dnia, nawet 10 minut przed przejazdem pociągu. Tworzą się przez to gigantyczne korki, czasami trzeba stać nawet do 20 minut. Dzielnica jest w tym czasie całkowicie odcięta od reszty miasta.

Zatorze – jedna z dzielnic położona na południowym krańcu miasta. Liczy około 11 tysięcy mieszkańców. Znajduje się tam kilka placówek oświatowych, stadion, WORD, a także liczne firmy.
     Na Zatorze prowadzą dwie ulice – Malborska i Skrzydlata. Szlabany zamykane są kilkanaście razy w ciągu dnia, nawet 10 minut przed przejazdem pociągu. Tworzą się przez to gigantyczne korki, czasami trzeba stać nawet do 20 minut. Dzielnica jest w tym czasie całkowicie odcięta od reszty miasta.
     Swoją opinią podzielił się z nami 24-letni mieszkaniec Zatorza, pan Krzysztof. – Będę szczęśliwy, jak w końcu zrobią wiadukt. Przestanie się czekać na szlabanach, człowiek dużo czasu traci na tym przejeździe, a zawsze gdzieś się śpieszy, i pogotowie szybciej przejedzie. Kiedyś do mojej sąsiadki długo jechała karetka, bo musiała na szlabanach stać, ale na szczęście nic złego się nie stało. Same korzyści byłyby z budowy. Ale czy dojdzie do skutku? Tyle lat się to już ciągnie, że wątpię.
     Kilka lat temu wydawało się, że problem zostanie w końcu rozwiązany. W listopadzie 2009 roku Rada Miejska Elbląga przyjęła uchwałę na temat budowy wiaduktu na Zatorze. W 2011 roku przygotowano cztery warianty przebiegu wiaduktu:
     1. Skrzyżowanie ul. Lotniczej z Aleją Grunwaldzką.
     2. Początek trasy na wysokości stacji benzynowej „Statoil” i skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej z ulicą Związku Jaszczurczego.
     3. Bezpośrednio nad przejazdem kolejowym na ul. Malborskiej.
     4. Początek trasy na skrzyżowaniu ulic Rycerskiej i Alei Tysiąclecia. Biegnie wzdłuż ul. Sopockiej i Dojazdowej, następnie przekracza tory kolejowe i ulicę Junaków
     Pełne opracowania miały być gotowe w grudniu 2011 roku.
– Z czterech wariantów pozostały trzy. Najmniej ekonomiczny jest przez Giełdę. Miasto obstaje za dwoma wariantami – ul. Lotnicza i Junaków – mówi Jerzy Ząbek, członek zarządu Stowarzyszenia „Elbląskie Zatorze”. Problemem dla drugiej lokalizacji jest silne lobby działkowców, ludzi, którzy nie mieszkają na Zatorzu, ale mają działki. Nie wiedzą, że działki nie zostaną im zabrane.
     Ta inwestycja jest niewiele droższa od budowy wiaduktu przy ul. Lotniczej. Dzielnica podzielona zostanie na dwie części. Dzieci będą musiały przechodzić przez ruchliwą ulicę. Przejścia dla pieszych nie będzie. Z przepisów kolejowych wynika, że oba przejazdy zostaną zamknięte dla ruchu osobowego i kołowego. Ulica Malborska będzie zamknięta. Duże natężenie hałasu.
– Wiadukt jest potrzebny, ale nie kosztami społecznymi – podkreśla prezes Stowarzyszenia Roman Kochanowski. – Budowa wiaduktu tak, ale w ciągu ul. Junaków.
     Jednak budowa wiaduktu pojawia się jedynie przy okazji kolejnych wyborów. Tak było i tym razem. Na oficjalnej stronie internetowej obecnego prezydenta miasta Jerzego Wilka czytamy: „Przyśpieszymy prace zmierzające do budowy wiaduktu na Zatorzu, aby mieszkańcy tej dzielnicy mogli normalnie funkcjonować”.
     Informacje na ten temat uzyskaliśmy w Urzędzie Miasta:
– Obecnie jest wykonana tylko koncepcja „Skomunikowania Zatorza z centrum Elbląga poprze budowę wiaduktu w ciągu ulic Lotnicza – Skrzydlata”. Będziemy dokładali starań, żeby w budżecie były zabezpieczone środki finansowe na rozpoczęcie wykonania dokumentacji projektowej.
     Nie wykonano pełnej dokumentacji projektowej. W 2012 r. po opracowaniu koncepcji Urząd Miejski dalsze działania nie zostały podjęte. Szczegółowy zakres wiaduktu w ciągu ulic Lotnicza – Skrzydlata będzie mógł zostać podany przez Projektanta, który będzie wykonywał docelową dokumentację projektową po wykonaniu założenia do projektu budowlanego.
     Jednocześnie z budową wiaduktu w ciągu ulic Lotnicza – Skrzydlata miasto rozważało budowę drogi od ulicy Lotniczej do wiaduktu w ulicy Akacjowej przez tereny zakupione w tym celu od jednostki wojskowej.
     To jest problem, przed którym władze miasta uciekają – tak te poprzednie, jak i obecne. Czy te obietnice po raz kolejny zostaną tylko pustymi słowami, obietnicami wyborczymi? Przekonamy się zapewne już wkrótce.
     
elzunia1989
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.4 21 31

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tam logicznym wyjściem jest budowa. .. tunelu podziemnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  (2014-01-13)
 • Tekst propagandowy osób związanych z stowarzyszeniem, fakt Ząbek to w dziedzinie budowy wiaduktu jest prawdziwym autorytetem. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  działkowiec(2014-01-13)
 • wysiedlić na modrzewinę i po kłopocie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  (2014-01-13)
 • Witam. Mam na imię Dorota i mam 35 lat. Na Malborskiej mieszkam już 7 lat. Kupiłam wraz z mężem mieszkanie w bloku i jak na razie jesteśmy mile zaskoczeni jak w przeciągu tych lat dzielnica Zatorze się zmienia na lepsze. Kwestia obwodnicy to temat który powinien być w końcu doprowadzony do końca gdyż sama pamiętam jak w latach 80 mieszkałam na Malborskiej z rodzicami i już wtedy tata opowiadał mi o pomyśle władz miasta o obwodnicy ułatwiającej szybszy przejazd przez tory kolejowe. Tak szybko licząc to już ponad 30 lat jak pomysł istnieje a realizacji chociażby starań nie widać. Codzienne dojeżdżanie do szkoły i pracy zajmuje nam więcej czasu niż mieszkańcom innych dzielnic Elbląga a przecież my nie mieszkamy na wsi tylko też w Elblągu. Mam cichą nadzieję, że władze Elbląga znowu przypomną sobie o tej części miasta i młodych ludziach takich jak ja którzy w tych czasach nie mają czasy na traceniu bezcennego czasu na przejeździe kolejowym podziwiając niekończące się wagony towarowe. Pozdrawiam. Dorota.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2014-01-13)
 • Oprócz tego wiaduktu niezbędny na zatorzu jest podjazd dla wózków w tunelu PKP całymi dnia przechodzą kobiety dźwigają wózki z dziećmi po schodach góra dół, lub przenoszą przez tory. NAPISAŁAM PETYCJĘ DO naszego NOWEGO PREZYDENTA, odpisał, że przez 7-8 lat nie planujemy remontu tunelu, po miesiącu odnawiano tunel i zakładano kamery hmm no cóż moze PREZYDENT SAM NIE WIE CO PLANUJĘ!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2014-01-13)
 • Jak już ktoś o tym wspomniał po co budować wiadukt jak można wykopać tunele ... Zero kreatywności z waszej strony ... Pozdrawiam pana prezydenta ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2014-01-13)
 • Wiadukt ani tunel nie mają szans na realizację w najbliższej przyszłości. Jedyną możliwością lepszego skomunikowania Zatorza z resztą miasta jest połączenie Lotniczej z Akacjową. Koszt takiego połączenia to 3 do 5 milionów złotych - zależy od wariantu ( przebiegu) trasy. Krzykacze z Zatorza ( Kochanowski, Bajboć i Pukin ) zamiast się kłócić o wybór to w którym miejscu wybudować wiadukt winni się skupić na wspólnym poszukiwanie środków na sfinansowanie tej inwestycji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  wyborca(2014-01-13)
 • A czemu tych środków nie miałby znaleźć Gburzyński?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Wyborca.II(2014-01-13)
 • ohoho zes sie popisal/a tym tekstem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  Julka95(2014-01-13)
 • miasto przejęło teren po jednostce wojskowej na lotniczej i najszybciej oraz najtaniej można wybudować ulice od ulicy Dębowej do Lotniczej. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  lidkacy(2014-01-13)
 • Wiadukt jak i tunel wymagają odpowiednio pochylonego zjazdu i podjazdu. Odcinki drogi pozwalajace na jego wykonanie moga okazać się zbyt krótkie po obu stronach torów. Przy tunelu dochodzi też ryzyko wykopania czegoś co wstrzyma pracę / archeolodzy / tak jak przy poczcie. Pozostaje wiec kierunek - Akacjowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2014-01-13)
 • Uściślając to na Zatorze prowadzą ulice Malborska i Lotnicza. Zarówno Lotnicza jak i Malborska są po obu stronach szlabanów. Skrzydlata jest już na samym Zatorzu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  panGlambik(2014-01-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO