UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Góra kłopotów. Czy miasto podejmie wyzwanie?

 
Elbląg, W czyje ręce trafi Góra Chrobrego?
W czyje ręce trafi Góra Chrobrego? (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)
Reklama

Przedsiębiorstwo, które zainwestowało w Górę Chrobrego 6 mln zł jest skłonne sprzedać zimową infrastrukturę za 2 mln 400 tys. zł plus VAT. Miasto ma czas do końca kwietnia, by zastanowić się nad tą propozycją. Powołany przez prezydenta Witolda Wróblewskiego zespół przyjął ofertę do wiadomości i rozpoczął jej analizę.

Prywatny inwestor, który wyłożył pieniądze i od 2010 r. organizował zimowe atrakcje na Górze Chrobrego, zakończył działalność. Żeby jednak poniesione nakłady chociaż w części uratować, poinofrmował władze miasta o możliwości przejęcia góry. Prezydent Elbląga powołał zespół, który ma ustalić koszty przejęcia infrastruktury. W jego skład weszli m.in. urzędnicy i radni. Swojego kandydata nie zgłosiło na razie Prawo i Sprawiedliwość.
       - Zaproszenie otrzymały wszystkie kluby, ale klub radnych PiS odmówił wskazania swojego przedstawiciela - tak prezydent Witold Wróblewski odpiera zarzuty radnego Rafała Traksa, które ten sformułował na swoim profilu facebookowym. - Chodzi nam o transparentność działań, stąd powołanie takiego zespołu.
       Jak wynika z zarządzenia prezydenta, zadaniem zespołu jest ustalenie wysokości nakładów, niezbędnych do funkcjonowania stacji i stoków narciarskich na Górze Chrobrego, analiza potencjału tego miejsca, rozważenie możliwości wykupu infrastruktury, którą zbudował prywatny inwestor oraz zaplanowanie rozwoju tego obiektu.
       - Podczas wczorajszego (11 kwietnia) spotkania inwestor wskazał, że poczynił nakłady rzędu ponad 6 mln zł, ale jest skłonny sprzedać infrastrukturę za 2 mln 400 tys. zł plus VAT - relacjonuje prezydent Elbląga. - Zespół przyjął ofertę do wiadomości i rozpoczęłą się jej analiza. Będą kolejne spotkania ws. ewentualnej transakcji. Inwestor zapowiedział, że na decyzję miasta poczeka do końca kwietnia.
       Radni, którzy są członkami zespołu zgodnie przyznają, że przejęcie Góry Chrobrego będzie obciążało budżet miasta, ale i wskazują, że to miejsce "z duszą". Miejsce, które było najpierw trasą spacerową, a z czasem stało się stokiem narciarskim wiele lat temu. Korzystają z niego elblążanie, ale i coraz chętniej turyści. Góra Chrobrego została wpisana jako atrakcja i z niej korzystają goście z kraju, ale i z sąsiedniego obwodu kaliningradzkiego.
       - Góra wyrosła jako produkt turystyczny, a teraz potrzebuje menagera, który sprawi, że stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna - podkreśla radny Marek Burkhardt (KWW W. Wróblewskiego). - Trzeba też pamiętać, że jeśli inwestycja zostanie zlikwidowana (a to zapowiada prywatny przedsiębiorca, jeśli miasto nie przejmie obiektu) to w przyszłości ponowne jej reaktywowanie urośnie do wydatku rzędu 5-7 mn zł.
       - Te urządzenia - jak zapewnia prywatny inwestor - są certyfikowane i nadal w pełni sprawne - dodaje wiceprezydent Janusz Nowak.
       Miasto ma już wycenę, o której na razie cicho sza, bo trwają rozmowy. Zespół będzie analizował za i przeciw, a prezydent podejmie decyzję co do dalszych losów Góry Chrobrego, ale ostatatnie zdanie będzie należało do Rady Miejskiej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wydajcie pieniądze na Bażantarnię, przychodzi tak bardzo dużo osób z miasta, jest to wypoczynek dla całej rodziny przeż pół roku. Po co kupować cos co działa 2 tygodnie i to jak jest odpowiednia pogoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 14
  Elblążanie(2018-04-12)
 • W Bażantarni ścieżki nie naprawione, brak mostku, ludzie przez rzeczkę przechodzą. Nie ma sensu pakowac tam pieniądze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 12
  (2018-04-12)
 • nie góra Chrobrego tylko góra krucza, Chrobrego jest obok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2018-04-12)
 • Na Gore Chrobrego przychodzi duzo osob z miasta oraz innych miast np trojmiasta i Kaliningradu. Wystarczylo ruszyc tylek i zobaczyc jak cale rodziny sie bawily przez okolo 2 miesiace. Dlaczego kazda inicjatywa w naszym miescie napotyka na maruderow, ktorym zadna aktywnosc fizyczna nie pasuje? Ruszcie sie i zobaczcie ile osob korzystalo ze stoku a potem gadajcie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 12
  mloda(2018-04-12)
 • Pytania do zespołu. /1/ Czy umowa najmu terenu zajmowanego przez PT GÓRA CHROBREGO wygasła? Jeżeli TAK to na jakiej podstawie korzystają w tej chwili z cudzej własności - bezpłatnie czy wnoszą jakiś czynsz terminowy do czasu podjęcia decyzji przez zespół? /2/ Kiedy zespół upubliczni faktury zakupowe potwierdzające poniesione przez ten podmiot nakłady inwestycyjne? Czy pobierane przez pracowników tej firmy wynagrodzenia też są elementem podanej kwoty? /3/ Skoro już wiadomo, że dla budżetu miasta zakup ma być obciążeniem trudnym do sfinansowania rozpatrywany będzie scenariusz zapłaty za przejmowane mienie w ratach rozpisanych np. : na kolejne 4 lata czyli obciążymy się tym nie jednorazowo tylko w kolejnych budżetach miejskich. /4/ Na podstawie jakiego dokumentu/opinii Wiceprezydent Nowak dokonuje oceny stanu sprzętu. To chyba może tylko ocenić biegły lub ekspert, czy zespół powoła taką osobę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  (2018-04-12)
 • Ostatnie zdanie będzie należało do Rady Miejskiej czyli PiSu bo mają 13 szabel
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  Pozamiatane (2018-04-12)
 • To szantaż słoninowców/kumpli wróblewskiego. Niech spadająna drzewo z tym żelastwem - odkupimy je od komornika za 80% taniej albo weźmiemu dotacje z UE i i tak uruchomimy wyciąg. Won z KWW Wrólbwewskiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 5
  (2018-04-12)
 • Inne miasta z takiej góry potrafią zrobić całoroczny obiekt rekreacyjno sportowy. Tylko w Elblągu ze wszystkim problemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  (2018-04-12)
 • Czemu tu wszyscy tacy bohateterzy i fachowcy i biegli w sprawach komorniczych i prawnych a podpisuja sie Gość.Jestes taki bohater podpisz sie imieniem i nazwiskiem .Ciekawe czy wtedy to napiszesz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 7
  (2018-04-12)
 • ile było ich a ile z dotacji UE, poprosimy o te dane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  Rtyr(2018-04-12)
 • dobrze , że jest Pan Klim bo to wybitny znawca id wyceny wyciągów narciarskich leżących w północnej Polsce,...to są jakieś mega jajca, zamiast wziąć rzeczoznawców wzięli jakaś zbieraninę starych dziadków i oni mają to ocenić? to jest warte tyle ile ktoś za to zapłaci,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  Tutti(2018-04-12)
 • p. Burkhardt czy na pewno pan wiesz co to jest produkt turystyczny? Jeżeli taką wiedzą dysponują radni, to ich kompetencje są żadne odnośnie wykupu infrastruktury od PT Góra Chrobrego. Czy to tak ma funkcjonować urząd prezydenta miasta Elbląg? Szukanie sobie alibi? Jeszcze nie rozpoczęły się rozmowy, bo kto z kim?, a już pan radny zapowiada zatrudnienie odpowiedniego menadżera, czyżby dotychczasowego zarządzającego PT? Jak chcą się zwijać, to ich sprawa. Góra i tak jest własnością mieszkańców Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 1
  wist(2018-04-12)
Reklama